Mercedes 2004 yılında CLS’yi tanıttığında ufak çaplı bir depreme neden olmuştu. 4 kapılıydı ama sedan değildi, yeni karoser türlerinin mantar gibi ortaya çıktığı ve bir çok saçma denemenin arasında bu otomobil bir pırlanta gibi parlıyordu. Sonuç tabii ki basit. Kısa sürede bir sürü 4 kapılı coupemiz oldu. Dahası sınıfın yaratıcısı olan CLS, ne yazık ki ikinci neslindeki tartışmalı tasarımıyla biraz geride bile kaldı. Mercedes bulutlu dönemin geride kaldığına inanmak istiyor. 3. nesil CLS genel beğenilere daha kolay hitabedecek bir otomobil olarak tasarlanmış.

Bu otomobilin adının CLE olması beklentiler arasındaydı çünkü Mercedes kısa süre önce model isimlendirmelerini temel altyapıları gösterecek şekilde tekrar düzenledi. ML’in adının GLE olarak değiştiği bir dönemde CLS’nin ismini koruması biraz garip. Çünkü bu otomobil E Serisi altyapısı üzerinde yükseliyor ve sınıfı da orta-üst olarak tanımlanıyor. Yine de, 4,99 metrelik otomobil bu haliyle yeterince iri, yani S takısını rahatça taşıyabilir.

 

Otomobilin iç mekanında E Serisi Coupe’den tanıdık detaylar göze çarpıyor. Tabii ufak farklar yok değil. CLS kendi içinde de yeniliklere sahip. Örneğin bugüne kadar 4 koltuklu sunulan model artık 5 koltukla ve hatta 40:20:40 oranında 3 parçalı yatırılabilir koltuk sırtlıklarıyla alınabilecek. Dahası 520 litrelik bagaj hacmi de oldukça iyi.

Tabii olarak 4 kapılı bir coupeyi fazladan ödeme yaparak sedana tercih ediyorsanız bagaj ilk önceliğiniz değildir. Teknolojik altyapı ve performans açısından CLS her zamanki gibi oldukça güçlü. İkisi dizel ve biri de benzinli motora sahip 3 versiyon üretimin ilk döneminde sunulacak seçenekler olarak açıklandı. Bu motorların tamamı sıralı 6 silindirli yeni nesil üretimler. Dizel cephesinde giriş seviyesi CLS 350d 4Matic koduyla anılacak ve yere 286 HP güç ve 600 Nm tork gönderecek. Aynı motorun daha güçlü versiyonuysa CLS 450d 4Matic koduyla pazarlanacak ve 340 HP güç ve 700 Nm’lik tork verisiyle gerçekten etkileyici olacak gibi.

Benzinli motor severler daha ilginç bir araca sahip olacak. CLS 450 4Matic koduyla satılacak olan versiyon, 3,0 litrelik sıralı 6 silindirli motorundan 367 HP güç ve 500 Nm tork alacak. Buna ek olarak bir elektrik motoru 22 HP güç ve 250 Nm tork daha üretecek. Bu versiyonun 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlamasına rağmen 100 km’de 7,5 litrelik tüketimle de yetinmesi bekleniyor ki bunlar oldukça iddialı rakamlar. Bu motor 48v elektrik sistemiyle geliyor ve elektrik motoru sürücü gaz pedalına basmadığında benzinli motorun kapatılmasını sağlayarak yakıt ekonomisine büyük bir katkıda bulunabiliyor.

CLS’nin diğer özellikleri yine çok etkileyici. Standart olarak çelik yaylı süspansiyon sistemiyle gelen CLS, isteyenler tarafından adaptif amortisörlerle, daha fazlasını isteyenler tarafındansa havalı süspansiyon sistemiyle donatılabilecek. Pamuk ellerini ceplerinde daha fazla gezdirenler rahatlatıcı teknolojiler arasında farklı seçimler yapıp otomobilini spa merkezine çevirebilecek.

Yeni nesil CLS Edition1 isimli donanım seviyesiyle üretilmeye başlanacak ve 2018 yılının Mart aylarında ilk örneklerin asfaltla buluşması bekleniyor.