Lexus atılım zamanı geldiğine karar verdi. Bunun için de müşteri kitlesini genişletmesi şart. En önemli rakipleri boşluk bırakmadan pazarı domine etmek için onlarca modeli geliştirirken, Lexus bugüne kadar sadece ana dallarda mücadele etti. LBX bu genişleme isteğinin en önemli göstergesi.

LBX, TNGA-B aytyap üzerinde yükselen ilk Lexus modeli. Bu altyapı bu güne kadar Toyota’nın küçük sınıf üyelerine özeldi. LBX, 4,19 metrelik uzunluk ve 2,58 metrelik aks mesafesiyle tam bir küçük SUV. Yani Toyota Yaris Cross’un Lexus versiyonu. Tabii LBX’e bakıp Yaris Cross görmek için ciddi göz problemlerine ihtilaç var. Otomobilin tüm tasarımı kendine özgü. İlla bir şeylere benzetilecekse hiç alakası olmayan smart #1’e bakmak iyi olabilir. Otomobilin kendisinden daha geniş iz açıklıkları ve güçlü ışık imzası farkedilmesini kolaylaştıran detaylar. Bunun dışında diğer Lexus modelleriyle herhangi bir ortak noktasının olmaması da kişisel görüşe göre iyi ya da kötü olabilir.

İc mekan daha klasik. Dijital ekranlar, muhtemelen çok kaliteli malzemeler, bolca kullanışlılık… Kısaca bir Lexus’u Lexus yapan içerikler. Belki biraz daha özgünlük, biraz daha heyecan etkisi iyi olabilirdi ama Japonları çok da zorlamamak lazım.

Teknik konulara geçersek: Temel olarak Yaris Cross ile aynı ama sadece hibrit olarak. 1,5 litre hacimli 3 silindirli motor, yeni geliştirilen ve kısa süre sonra hem Yaris hem de Yaris Cross’ta da sunulacak olan 136 HP’lik hibrit sistemde kullanılacak. Nikel-metal pil paketi, eski sisteme göre biraz daha fazla performans hissi verebilecek. Bizim için tek önemli olan, küçük hacimli motoru sayesinde bugünkü kurlarla 2 milyon TL’nin altında satış fiyatına sahip olma ihtimali.

Lexus LBX’in yıl sonunda ya da en geç 2024 bayında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.