2. Dünya Savaşı sonrasında VW’nin elinde savaş öncesinde çizilmiş projeler ama onları gerçekleştirecek çok az bütçe vardı. Bu nedenle Beetle tek model olarak kaldı ve Almanya’nın tekrar ayağa kalkmasında büyük rol oynadı. Teorik olarak o bir Nazi icadıydı ama Almanya’nın otoyolları da yapay gölleri de, NASA’nın roketleri de jet motorları da Nazi icatlarıydı ve yaptıkları her şeye rağmen herkes bunları keyifle kullandı. Beetle’ın, arkadan motorlu-arkadan itişli altyapısı bir aile otomobili için bile uygun değildi ama zaman içinde ondan bir kaç tane türev üretmeyi başardılar. Bir minibüs de o türevlerden biriydi. Hava soğutmalı motorlarıyla Beetle ailesi neredeyse ölümsüzdü ve hem bu nedenle hem de sevimli tarzlarıyla tüm dünyada büyük başarı elde ettiler.

Şimdiyse Beetle Golf altyapısı üzerinde yükselen ilginç tasarımlı bir araçtan ibaret. Selefinin özelliklerini taşıdığı için ruhsuzlukla suçlanıyor ama günümüzde trenler çok önemli ve Beetle’ın farklı tasarımı da trendler arasında. Gelecek ise Beetle açısından çok daha parlak.

VW yetkililerinin Alman Auto Bild Dergisi’ne yaptığı açıklamalara göre, 2019 yılında yeni nesil Beetle’ın tanıtımıyla birlikte Beetle ailesinin de pazara girişi kutlanacak. Bu açıklamadan hemen heveslenmemek lazım, arkadan itişli-arkadan motorlu bir Beetle için VW’nin Renault’nun Twingo’da gösterdiği cesareti göstermesini beklemiyoruz. Fakat beklentimiz, geçtiğimiz yıllarda tanıtılan bir kaç konseptin ve hafızalarda yer edinen bir modelin hayata geçmesi yönünde.

Volkswagen Studie Bulli Volkswagen Studie Bulli

Bu konseptlerden ilki küçük bir van olan Bulli. 4 metre uzunluğundaki aracın tekerlekleri karoserin o kadar ucuna yerleştirilmiş ki aks mesafesi 2,62 metre. Bu sayede iç mekanında boyundan beklenmeyecek derecede geniş yaşam alanı sunan konseptin kutu benzeri tasarımı oldukça eğlenceli görünüyor. Üretim versiyonunun bu ebatlara sahip olmasının önünde engel bulunmuyor. Çünkü VW’nin MQB platformu farklı aks aralıklarına ve farklı uzunluklara izin veriyor. Bu konseptte VW sıfır emisyonlu mobilitenin altını çizmişti ama üretim versiyonu için Polo’dan alınacak motorlar kullanılacaktır. 2019’a kadar neler gider neler gelir bilinmez ama küçük hacimli ve aşırı beslemeli dizel ve benzinli motorlarla DSG şanzıman bugünkü menüden aklımıza gelenler.

Volkswagen Studie Bulli

Bir diğer konsept ise Beetle Dune. Bu aslında çamurluk çevresi plastik çerçevelere sahip ve yerden daha yüksek bir Beetle’dan başkası değil. Yani bugün bir Beetle alıp Dune konseptini evinizde üretebilirsiniz. Tabii tanıtıldığında Dune’un 4 tekerlekten çekiş sistemine ve zamanının uygun hibrid sistemine sahip olmasını bekliyoruz.

Volkswagen Studie Beetle Dune

Son olaraksa New Beetle zamanından tanıdık bir modelin geri dönüşü müjdeleniyor. RSi, 250 adet üretilen çok özel bir modeldi. 3,2 litrelik VR6’nın 221 HP’lik (dudak bükmeyin 2001’de bu bir hayli çok güç anlamına geliyordu) gücü 4 tekerleğe birden aktarılıyordu. Sürüşüyle ilgili süper hatıralar olmasa da arkasında devasa kanadı bulunan hızlı bir Beetle hangi evrende çekici değildir ki? Yeni RSi versiyonu yine 4 tekerlekten çekişli olacak ve Golf R’dan alınan 300 HP güç üreten motorla yollarda fırtınalar estirecek. 2019’a kadar daha çok vakit var kaçımız o günleri göreceğiz belirsiz ama görecekleri ilginç günler bekliyor.

Produkte New Beetle RSI