Hafif ticari araçlar bir dönem parlayan yıldızdı. Normal bir otomobilden neredeyse ayırdedilemeycek sürüşlerine karşın bolca kullanışlılık çözümünü, üstelik de çok düşük ÖTV yüküyle birlikte sunmaları bu araçların en büyük avantajlarıydı. Tüketiciler, ticaret yapmasalar da bu keyifli paket için hafif ticarileri tercih ediyordu. Bu durumun vergi kaçakçılığı olduğuna hükmeden devlet yetkilileri ticari araçların kullanımını kısıtlayan bir dizi ‘tedbirle’ duruma son verdi. Düşük hız limitleri ve her yıl muayene gibi şartlardan yılmayanlar, kullanım için özel belgeleme ya da diğer kısıtlamalarla yıldırıldı. Sonuçta Türk otomotiv endüstrisinin en büyük üretim kalemi olan hafif ticarilerin satışı kısıtlanmış oldu. İşte Renault Kangoo bu sınıfın yıldızlarından bir tanesi. Hatta bu sınıfın popülerliğinin arkasındaki model bile desek yeridir. Renault Express, yani Kangoo öncesindeki Renault hafif ticarisi, binek araç sürüşünün bu sınıfa kazandırılmasının önünü açmıştı. Şimdiyse yeni Kangoo neslinin vakti geldi. Üstelik de önemli bir sürprizle; Express markası da geri dönüyor. Kangoo’yu ve yeni sunumlarını biraz pahalı bulanlar için Dacia Dokker’ın yeni nesli artık Renault Express olarak anılacak. Bu durumda Dacia da hafif ticari araç pazarından çıkmış olacak.

Öncelikle bu haberin biraz daha fazla bilgiye ihtiyacı var ve bunu zaman içinde yapılacak güncellemelerle gidereceğiz. Zira Renault, yeni Kangoo nesliyle ilgili bir dizi bilgi ve fotoğraf paylaşmış olsa da ne teknik detaylar ne de detaylı fotoğraflar hala yayınlanmadı. Yani Kangoo’nun ya da Express’in arkadan bir fotoğrafını görmemenizin nedeni arkasının çirkin olması değil.

Elimizdeki bilgilere geri dönersek; Renault, yeni Kangoo’yu tasarlarken kesenin ağzını açmış. Aracın tasarımı muazzam bir ilerleme gibi görünecek türden olmasa da CMF-C/D isimli yeni altyapısı öyle. Zira bu altyapı Megane ve Talisman gibi modellerle ortak kullanılıyor. Tabii bu cömertliğin de bir nedeni var. Malum PSA rakip araçlarda EMP2 isimli en modern altyapısını kullanıyor ve büyük başarı elde etti, doğal olarak Renault da rekabette güçlü olmak istiyor. Bu altyapı Kangoo’ya dinamik sürüş açısından büyük ilerleme sağlayabilir ama bunu görmek için aracın direksiyonuna geçmek gerek. Bunun yanında yardımcı elektroniklere hazırlık konusunda da Kangoo’nun eli güçlenmiş olmalı ki bu mevcut nesil için varolmayan bir konuydu. Ne yazık ki aracın boyutları henüz açıklanmayanlar listesinde. Fotoğraflara bakınca sanki biraz daha geniş gibi görünüyor ama bu tasarımın getirdiği bir göz yanılması da olabilir.

Alt yapı C ve D sınıfı modellerden gelse de iç mekanda B sınıfı havası hakim. Kangoo için Clio’dan alınıp elden geçirilmiş bir kokpit tasarlanmış. yüksek konumlu vites kolu, Clio ve Duster’dan tanıdık havalandırma kumandaları ve havalandırma çıkışlarının arasına yüksekçe yerleştirilmiş multimedya ekranı ilk dikkat çekenler arasında. İlginç dekorasyon detayları pahalı versiyonların ne kadar pahalı olabileceği konusunda şimdiden fikir veriyor. Expressi se tam bir Dacia kokpitine sahip: Yerden çıkan vites kolu ve Kangoo’dan daha alçak yerleştirilmiş havalandırma kumandaları ve multimedya ekranı sanki Dokker ruhu yaşatılmaya çalışılıyormuş gibi hissettiriyor.

Peki bu kadar çabaya ne gerek vardı? Basitçe uygun fiyat az donanımla sağlanamaz mıydı? Şöyle ki Renault, Kangoo’nun kullanışlılık çözümleri için bir dizi pahalı uygulamayı devreye sokmuş. Yukarıda bahsi geçen CMF C/D altyapısı bunlardan biri ve Express’te de yok; onun yerine eski Dokker altyapısı kullanılmaya devam ediliyor.  Bunun dışında Kangoo, özellikle ticari araç kullanıcıları için B sütunu olmayan bir versiyon daha sunacak. Bu versiyon için şasinin bolca güçlendirilmesi gerekmiştir ama sonuç etkileyici: Kayar kapıyla ön yolcu kapısı açıldığında selefinden 2 kat daha geniş bir yükleme açıklığı elde ediliyor. Yani kalabalık şehir sokaklarında arka kapıdan yükleme zorunluluğu tarihe karışabilir.

Diğer konulara geçersek, henüz bir fikrimiz yok. Renault, Kangoo ve Express’te benzinli, dizel ve elektrik motorlu versiyonlar olacağının garantisini vermiş ama detaylandırmamış. Modelin 2021’in bahar aylarında piyasaya sunulacağını düşünürsek bu konular için de daha bir sürü vaktimiz var demektir.