Şehirli hayatı benimseyenler için küçük her zaman daha az anlamına gelmiyor. Kimi zaman küçük demek daha fazla da demek. Mesela park yerleri; küçük bir otomobiliniz varsa daha fazla park yeri alternatifiniz vardır. Bu halde işinizi görecek küçük bir otomobil daha fazlasını sunmayı başarır. Bu nedenle küçük otomobillere, özellikle de küçük crossoverlara olan talep her geçen gün artıyor. Üreticilerin bu duruma tepkisi her geçen gün daha iddialı küçük sınıf crossoverlar tanıtmak. Captur’un ikinci nesliyle Renault’nun yaptığı da tam olarak bu.

yeni kasa 2020 renault captur

İlk nesilden 11 cm uzun boyuyla Captur artık küçük tanımlamasının sınırına dayanmış. 4,22 metrelik boyu iki nesil öncesinin kompakt HB’leri ile benzer. Dahası 2 cm’lik artışla 2,63 metreye ulaşan aks mesafesi de benzer şekilde bir önceki nesil kompakt HB’lerle eşdeğer. Hal böyle olunca da Captur’dan beklentiler artıyor. Dış tasarımda, özellikle de ön kısımda son dönem Renault kimliği rahatça görülebiliyor. Zira U biçimli farlar gözden kaçacak bir ayrıntı değil. Arka kısımda ise ülkemizde satılmayan son nesil Scenic’ten izler görmek mümkün. Bütün bunlar van-SUV melezi bir crossover üretmesi için harmanlanmış.

yeni kasa 2020 renault captur

İç mekan özellikleri açısından doğrudan Clio baz alınmış. Dijital gösterge tablosu, baz versiyonda 7 inçlik genişliğe sahipken üst donanımlarda 10,2 inçe kadar çıkabiliyor. Multimedya ekranıysa, muhtemelen donanıma bağlı olarak 9,3 inçlik genişliğe kadar ulaşabiliyor. Bu iki ekranla Captur sınıfının ekran kralı olabilecek konuma yükselmiş. Renault’nun iddiasına göre bu krallık malzeme kalitesi ve donanım zenginliğiyle de devam ediyor ama buna inanmak için Renault’nun sözünden fazlasına ihtiyacımız var. Şimdiden karar vermek isteyenler için, çerçevesiz iç dikiz aynası,  auto hold (uzun duraklamalarda fren gücünü ayağınızı pedaldan çektikten sonra da devrede tutan bir sistem) işlevli elektrikli park freni, 1,5 litrelik şişeleri alacak kadar geniş kapı içi cepleri ve arka koltuklar için 2 USB ve bir 12V soketi gibi bir kaç kalemi sayabiliriz. Hatta küçük sınıfta pek görülmedik şekilde elektrikli ön koltuklar gibi donanımları da bu listeye ekleyebiliriz.

yeni kasa 2020 renault captur

Captur’un kalite artışından elde edeceği bolca kazanım var. Fakat alan kullanımı konusunda ilk nesil de çok başarılıydı. İkinci nesil bunu bir adım ileri götürme hevesinde. Hiç de dar olmayan arka diz mesafesi 1,7 cm daha genişlemiş. Dahası bagaj hacmi de 536 litreyle oldukça iddialı. Bu hacim, kızaklar üzerinde 16 cm hareket edebilen arka koltuk sırasıyla elde edilebiliyor. Yani 536 litre yükleme alanı için arka koltuk diz mesafesinden vazgeçmeniz gerekli ki çocuklarınız ayağını yere uzatamayacak kadar küçükse bu pek tabii ki mümkün. Üst donanımlarla gelen Bose yüksek performanslı ses sisteminin bas ünitesi bagajda yer alıyor ama bagaj duvarına gömüldüğü için bagaj hacmini kısıtlamıyor.

Captur CMF-B ismi verilen yeni bir altyapı üzerinde yükseliyor. Bu altyapıyla birlikte motor seçenekleri de büyük oranda değiştirilmiş. 1,0 litrelik ve 1,33 litrelik hacme sahip ve turbo beslemeli benzinli motorlar bu büyük oranı oluşturuyor. 1,5 litrelik dCi ise adının başına aldığı Blue ibaresiyle ölümsüzlüğünü ilan etmiş durumda. 3 silindirli baz motor, 1,0 litrelik hacminden 100 HP güç ve 160 Nm tork üretebiliyor. 5 vitesli manuel şanzımanla sunulacak olan bu motor fabrika çıkışı LPG kitiyle de üretilecek. İkinci motor seçeneği büyük oranda Mercedes tarafından geliştirilmiş olan 1,33 litrelik benzinli motor. 4 silindirli motor 130 HP güç ve 240 Nm ve 155 HP güç ve 270 Nm tork üreten iki versiyonuyla Captur’da kullanılacak. Bu motor modern teknolojilerinin yanında partikül filtresine sahip olmasıyla da ilginç bir makine. 1,5 litrelik Blue dCi ise 115 HP güç ve 260 Nm tork üreten versiyonuyla sunulacak. 1,33 litrelik benzinli motorun her iki güç seçeneğiyle birlikte dizel motor da 7 vitesli çift kavramalı şanzımanla birlikte sunulacak. Bu hala EDC olarak anılıyor ama aslında yepyeni bir şanzıman. Dahası ıslak kavramasıyla kuru kavramalı eski nesil EDC şanzımanlardan çok daha dayanıklı alma şansına sahip. Son olarak Catur’un prizden şarj edilebilen bir hibrit versiyonu da olacak. Bu versiyon Clio ürün gamına da dahil edileceği için fazladan öneme sahip. E-TECH plug-in olarak tanımlanan hibrit Cuptur versiyonu, 135 km/s hıza kadar 45 km’lik menzili sadece elektrikli olarak katedebilecek.

Captur teknolojik olarak da sınıf atlamış gibi görünüyor. Üst donanımlarda şeridi ortalayabilen takip asistanı ve dur-kalk yardımcılı adaptif hız sabitleme sistemi sunulacak ki bu da Captur 2. seviye otonom araç sınıfına yükseltecek. Yeni nesil Renault Captur’un 2020 başlarında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

yeni kasa 2020 renault captur

yeni kasa 2020 renault captur

yeni kasa 2020 renault capturyeni kasa 2020 renault captur

yeni kasa 2020 renault captur

yeni kasa 2020 renault captur

yeni kasa 2020 renault captur x

yeni kasa 2020 renault captur yeni kasa 2020 renault captur