Seat’ın Leon Cupra ile yaptığını çok az üretici başarabilir. Nispeten makul fiyatlı bir HB, delicesine gücüyle pek çok pist gününün ve performans tutkunlarının bir numaralı gözdesi. Hatta kuzeni VW Golf GTi’ın ve Golf R’in pabucunu dama attığı bile söylenebilir. Bu başarının arkasında saf güç yatıyor. Turbo beslemeli ve 2,0 litrelik hacme sahip motoru, 300 HP güç ve 380 Nm tork üretiyor ve isteyen bu gücü ön aksa DSG şanzıman yardımıyla da aktarabiliyor. Zaten Cupra’yı en önemli rakiplerinden ayıran da bu gibi özellikler. Sıradan bir günde otomatik şanzımanlı ve 5 kapılı bir kompakt hatchback kullanıyorsunuz, haftasonu da şansınız yaver giderse pistte bir Porsche 911’in arkasına takılıyorsunuz. Şimdiyse R versiyonuyla bunu bir adım ileri taşıma fırsatı geliyor.

R takısı malumunuz yarış kelimesinin İngilizcedeki karşılığı olan “race” kelimesinden geliyor. Standart versiyonlara göre piste çok daha odaklanmış, çoğunlukla motor gücü yükseltilip ağırlığı azaltılmış versiyonlar R takısıyla ödüllendiriliyor. VW ise basitçe üst lige ait GTi versiyonlarına R takısı veriyor. Örneğin Golf GTi’ın motor gücü 230 HP iken Golf R’ın motor gücü 310 HP. Bu matematiği bir kenara koyup, buna Cupra’nın standart versiyonunun gücünün 300 HP olduğunu eklersek R versiyonunun motor gücünün ne kadar olacağını sanırız tahmin etmişsinizdir: Tam 310 HP. Üstelik bu sadece 6 vitesli manuel şanzımana sahip versiyonlar için geçerli. DSG alırsanız R’ınız 300 HP güç çıkışına sahip oluyor.

Motor gücünde bir artış olmadığına göre pist odaklı bir paketle karşıkarşıya olabiliriz. Ama bu da tam olarak doğru değil. Evet R’ın karoser eklentilerinden bir kısmı karbon-fiberden üretilmiş, ne yazık ki plastik yerine karbon-fiber kullanımı pek ağırlık avantajı sağlamaz. Yine de ön aks geometrisinde ince ayarlamalar yapılması (iz genişliği hafifçe artmış), Brembo frenlerin elden geçirilmesi, farklı bir ön tamponla aerodinamik verimliliğin yükseltilmesi ve egzozun da yenilenmesi takdir edilebilir. İç mekanda alkantara kaplamalar kullanılmış ki bu, direksiyon simidinden el kaymasını önler. Dahası eğer kokpitin üst kısmında kullanıldıysa göz alıcı yansımaları da önlediği için performans otomobillerinde sıkça karşılaşılan bir donanım. Logoların bakır rengi olmasınınsa kimseye faydası olacağını düşünmüyoruz.

Tabii sadece 799 tane üretilmiş bir otomobilin direksiyonunda oturduğunun cümle alem tarafından bilinmesini isteyenler buna sevinebilir. Seat belki grup sınırlamaları nedeniyle Cupra R’a hakkı olan güç artışını verememiş olabilir ama sınırlı sayıda üretilmiş bir Leon’u hayatımıza kazandırarak farkını da ortaya koymuş.