Insignia’nın yeni nesli Insignia Gran Sport, tüm Avrupa’da elde ettiği başarılı satış rakamlarıyla Opel’in kasalarını dolduruyor. Başarını kaynağı, modelin başarılı sürüş özellikleri. Bu durum Opel’in merkezinin bulunduğu Rüsselsheim’da beklendiği için keyif meraklılarına daha fazla sürpriz hazırlanmış. Bu sürprizlerin biri Kasım ayında aramıza katılacak olan yeni dizel motor. Öncelikle motorun hacmi 2,0 litre. Bu nedenle bizim vergi sistemimiz tarafından büyük bir cezaya tabi tutulacak ve muhtemelen fiyatı bir Insignia GS’e harcamayı düşündüğünüz bütçenin çok üzerinde olacak. Ama bu mühendisliği takdir etmemezi engelleyecek bir durum değil. Sonuçta dünya üzerinde birileri bu motora güç çıkışına göre düşük emisyonu sayesinde makul ödemeler karşılığında sahip olabilecek.

Insignia GS kaputu altında halihazırda 2,0 litrelik bir motor yer alıyor. 170 HP güç ve 400 Nm tork üreten bu motor muhtemelen herhangi bir güç eksikliği göstermiyordur. Fakat Insignia Opel’in amiral gemisi ve amiraller daha fazlasını bekleme hakkına sahiptir. Bu nedenle de yine 2,0 litre hacimli ama bu sefer çift turbo beslemeye sahip bir versiyon motor yelpazesine eklenmiş. Gerçi çift turbo beslemeli dizeller bir süredir Opel ürün gamında sunuluyor ama yeni motor tork verisiyle onlardan çok farklı

Motor 210 HP güç ve 480 Nm tork üretiyor. Bu değerler 2,0 litrelik motorların üst sınırlarına yakın. Dahası yüksek torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretebiliyor. Bu ise gerçek bir başarı. Örneklemek gerekirse, BMW’nin 25d kodlu modellerinde kullandığı çift turbo beslemeli 2,0 litrelik dizel 500 Nm tork üretebiliyor ama bunu ancak 2000 d/d’da başarabiliyor. Bu da doğası gereği zaten dar devir bandına sahip olan dizel motorların devir bandının daha da daralmasına neden oluyor.

Yeni motor ikinci turbo beslemesini gücü arttırmak için değil esnekliği arttırmak için kullanıyor. Turbolar birbirine seri bağlı ve ikinci turbo değişken geometrili. Hava ilk turbo tarafından sıkıştırılarak ikinci turboya gönderiliyor ve o da bu havayı tekrar sıkıştırarak silindirlere aktarıyor. Sonuçta motorun alt devirlerden itibaren yüksek tork üretmesi sağlanmış. Üst devirlerdeyse zaten ikinci turbonun palleri tam açıldığı için büyük bir turbo gibi davranıp yüksek güç üretimine odaklanabiliyor.

Tabii ne kadar esnek bir motor olsa da iyi bir otomatik şanzımana ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Opel bu nedenle güçlü dizeli standart olarak 8 vitesli yeni bir otomatik şanzımanla sunacak. Mevcut 6 vitesli otomatik şanzımanın Insignia GS’in yumuşak karnı olduğunu düşündüğümüz için bu haber bizi gerçekten çok umutlandırdı. Tabii şanzıman 480 Nm torkun sağlıklı aktarılmasında yaşanabilecek tüm sorunları çözemez. Bu nedenle Opel bir diğer akıllıca tercihle 4 tekerlekten çekiş sistemini de BiTurbo motorlu GS’lerin standart donanımına eklemiş. Bu sistem torkla yönlendirme yaparak aracın aktif olarak yönlendirilmesini sağlıyor, anlayacağınız çok daha dinamik ve kontrollü bir sürüş mümkün olabilir. Önden çekişli Insignia’nın sunduğu sürüş keyfinin yüksekliği gözönüne alınınca bu sistemin getirilerini merak etmeden duramıyoruz.

Bu iki yardımcıyla Insignia GS 0-100 km/s hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlayıp 233 km/s son hıza ulaşabiliyor. Gerçek sürüş döngüsüne göreyse 100 km’de 6,2 litreyle 12,2 litre arasında yakıt tüketiyor. Bunun anlamı en sakin kullanımla karma tüketimin 100 km’de 6,2 litre olacağı, en vahşi kullanımda da 12,2 litre/100 km’ye kadar çıkabiliyor. Yani tutumluluk potansiyeli yüksek.