Boyu 5,20 metre ve 7 koltukla da alınabilecek. X5’ten 30 cm daha uzun, aks mesafesi 3,10 metre, yani 2,93 metrelik aks mesafesine sahip olan X5’ten 17 cm daha uzun. X5 iri bir otomobil, X7 çok daha iri bir otomobil olacak. Hatta bu rekabette de hissedilecek: Mercedes GLS’nin boyu sadece 5,13 metre, Range Rover ise neredeyse minyon, boyu sadece 5 metre. Ve bununla birlikte X7 hakkındaki bilgilerimiz tükendi. Çünkü BMW, bu bilgiler yerine asla trafiğe çıkamayacak konseptinin ne kadar ilginç olduğunu anlatan bir sürü bilgi aktarmayı tercih etmiş.

Bunun nedeni basit. Devasa gövdeleri ve ihtişamlı görüntüleri olsa da büyük SUV’lar aslında orta sınıf SUV’ların uzatılmış versiyonları olmaktan ileri gidemedi. Bu konuda Range Rover hala tek. Tabii Bentley Bentayga’nın ve Rolls-Royce’un yakın zamanda gelecek olan SUV’unun ultra yüksek fiyatları nedeniyle farklı bir ligde yer aldığını kabul etmemiz gerekiyor. X7 ise GLS’nin başaramadığını başarma iddiasında. BMW’ye göre yeni SUV, 7 Serisi’nin lüks detaylarına sahip olacak. Bu da X7’nin sadece iri değil aynı zamanda çekici bir araç da olabileceği ihtimalini doğuruyor. Konseptin tasarımı çok süslü ama bir şekilde üretim versiyonu hakkında fikir vermekten çok daha fazlasını da yapabiliyor. Böylece kocaman gövdesine rağmen yakınında kıyaslanacak bir figür olmadığında X7’nin dinamik bir görüntüye sahip olabileceğini tahmin edebiliyoruz.

İç mekanda 5 Serisi ve 7 Serisi ne sunuyorsa X7 de aynılarını sunacak. Kaputun altında da durum büyük oranda aynı. Tabii 4 silindirli motorların X7’de kullanılmasını beklemiyoruz. Başlangıç aşırı beslenmiş 6 silindirliler ve V8 motorlarla yapılacak. 4 silindirli bir motorun X7 kaputu altına girme yolunda tek şansıysa yanında bir elektrik motoruyla gelmesi olacak.

X7 şimdilik hala bir konsept çalışma. Muhtemelen yola çıkacak hale gelmesi için bir 6-7 ay kadar daha zamanı var. Anlayacağınız gerçek modelle karşılaşmak için en azından 2018 sonunu beklemek gerekecek.