Peugeot uzun yıllardır GTi geleneğinin sadık bir takipçisi ve GTi tarihinin en önemli modellerinden bir kaçı ızgarasında aslan logosu taşıyor. Hal böyle olunca 208’in GTi versiyonu zaten omuzlarında yükle doğmuş. Buna bir de by Peugeot Sport ifadesinin getirdiği ek yük gelince halini siz düşünün. Bu otomobilin gazladığınızda hızlı olması yetmez, safkan bir sporcu olması gerekir. Peki bu şart yerine getirilmiş mi?

peugeot 208 gti nasıl yorum

1- Nedir?

Peugeot 208’in güçlü versiyonu. Temel olarak bir küçük sınıf otomobilin özelliklerine sahip, tek fark sadece 3 kapılı karoserle üretiliyor oluşu. Bunun dışında 285 litrelik bagajı fazlasıyla kullanışlı, arka koltuklara geçmek zahmetli ama sunulan alan eğer klostrofobiniz yoksa yeterli, iç mekanı da gayet kullanışlı.

peugeot 208 gti nasıl yorum

2- Motoru nasıl?

308 ve 3008 gibi modellerde de kullanılan ve BMW ortaklığında geliştirilen 1,6 litrelik THP motorun ciddi bir şekilde elden geçirilmiş versiyonu. Gücü 208 HP ve torku da 300 Nm. Bunlar çok gibi görünebilir ama bu motorun daha da geliştirilmiş bir versiyonu 308 GTi’ın kaputu altında 270 HP güç ve 330Nm tork üretiyor. 208 GTi’ın motoruyla ilgili en ilginç veri 300 Nm’lik torkunu 3000 d/d gibi nispeten yüksek bir devirde üretmesi. Normal şartlarda bunu günümüz şartlarında kötü bulup eleştirirdik ama 208 GTi’ın boş ağırlığı sadece 1160 kg. Yani 300 Nm torkunuz ve 1,2 ton boş ağırlığınız varsa torku kaç devirde ürettiğinizin bir önemi kalmıyor. Dahası, GTi 6 vitesli ve kısa oranlı bir manuel şanzımanla geliyor ve bu da asla güç ve tork eksiği yaşamamanızı sağlıyor.

peugeot 208 gti nasıl yorum

3- Sürüşü nasıl?

Tek kelimeyle özetlemek gerekirse sert. Öyle böyle değil, kemik kıran, eklem tıkırdatan türden sert. Tabii bir GTi satın alıyorsanız, üstelik buradaki örnek gibi bir GTi’ın da güçlendirilmiş versiyonunu satın alıyorsanız muhtemelen bunu bekliyor olmanız gerekli. Sertliğe karşılık alınanlarsa çok çekici; GTi by Peugeot Sport yere ahtapot gibi güçlü yapışıyor. Standart olarak sunulan Torsen kilitli diferansiyel sayesinde ön aks hedefine bir av köpeği keskinliğinde kilitleniyor ve arka kısım da ne olursa olsun burnu izlemek zorunda kalıyor. Torsiyon çubuklu arka aks kimi zaman bir lastiğini yerden kesiyor kimi zaman da otomobilin burulma direncini zorlayacak kadar kasılıyor ama sorun çıkartmıyor. Direksiyonun keskinliği, şanzımanın netliği ve koltukların sarmalayan yapısı, hepsi de virajları daha hızlı alabilmeniz için sizi destekliyor. Normal kullanımlar içinse biraz fazla sert, belki fazla gürültülü ama en azından iyi asfalt üzerinde yorucu olmadan yolcularını taşıyabiliyor.

peugeot 208 gti nasıl yorum

4- Fiyatı nasıl?

Gücüne kıyasla tam bir kelepir. Aslında tam olarak bir rakibi yok. Bu güç seviyesindeki en uygun fiyatlı otomobillerden biri olmasının yanında boyu boyuna gücü gücüne eş tek alternatif Mini John Cooper Works. Tabii bir JCW fiyatına 2 tane 208 GTi by Peugeot Sport satın alıp kalan parayla da günlük kullanım için bir tane normal 208 satın almanız olası.

5- Satın almalı mıyım?

Her tarafı saran beyaz crossoverlar furyasına girmek yerine kendi tutkunuzu canlandırmak için oldukça iyi bir teklif. Tabii sertliğiyle yaşamaya hazır olmanız kaydıyla.

peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum peugeot 208 gti nasıl yorum

peugeot 208 gti nasıl yorum