Bundan tam 100 yıl önce yağmurlu bir mart günü kuruldu BMW. Aslında bunu uydurduk çünkü Almanlar o günkü hava durumu günlüklerine yazmayacak kadar soğuk karakterlidir. Fakat firmanın bir kaç motor üreticisinin bir araya gelmesiyle 7 Mart günü kurulduğunu ve Bayerische Motoren Werke GmbH olarak tescillendiğini biliyoruz. Aslında uçak motoru üretiyorlardı ve bu işte de oldukça iyilerdi. Neyse ki İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın savaş makinesi üretmesi yasaklandı ve onlar da bizim için otomobil üretmeye başladılar. Sonuç olarak BMW 100. yılını kutluyor. İyi ki doğdun sürüş keyfi üreticisi!

Bu tabii ki küçük bir pasta ve 100 tane mumla geçiştirilecek bir doğum günü değil. Onun yerine bir sonraki 100 yılın nelere gebe olduğunu gösteren bir konsept araç daha iyi bir kutlama objesi olarak düşünülmüş.

BMWNext100005

Vision Next 100, kısaca 200 yaşına bastığında BMW’nin nasıl otomobiller üretmeyi beklediğini gösteriyor. Böbreklerin yerinde kalması bizi açıkçası sevindirdi. Fakat araçların kaldırım yanına park edildiği bir dünyada aerodinamik kapaklara sahip tekerleklerle dolaşmak tabii ki imkansız olacaktır.

Vision Next 100’ün hala bir yönlendirme aygıtı (direksiyondan ziyade çubuk gibi görünüyor) olması da içimizi rahatlatıyor. Çünkü Mercedes ve Volvo gibi üreticiler bizi devreden çıkartıp kendi kendine giden otomobiller üretme hevesinde ama BMW bizi seviyor, dahası bizi sevindirmeyi de seviyor. Bu yüzden de insanlar için hazırlanmış bir kontrol mekaniği 100 yıl daha varlığını sürdürebilecek.

Konseptin bir sürü ilginç özelliği var, dış tasarımındaki baklava desenleri bir şekilde hareket edip çevreyi ya da kendi sürücüsünü bilgilendirme görevi üstlenecek vs… Tabii bunların 100 yıl sonra gerçekleşip gerçekleşmeyeceği zerre kadar umurumuzda değil çünkü bizim o günü göremeyeceğimiz ortada.

Eğer Vision Next 100’le birebir buluşmaya hevesliyseniz çok şanslısınız çünkü BMW 100. yıl kutlamaları çerçevesinde bu konsepti dünya turuna çıkartacak.

BMWNext100002 BMWNext100006 BMWNext100004