Otomobil satın alırken vereceğiniz en zor kararlardan bir tanesi kompakt hatchback sınıfında hangi modeli tercih edeceğiniz. Çünkü bu sınıf tüm markalar için çok önemli ve büyük bir pazar ve bu nedenle de herkes iddiasının yüksek olması için çalışıyor. Fakat Opel Astra ve VW Golf için durum biraz daha farklı. Avrupa’da Astra günün birinde Golf’ü geride bırakmanın hayalini kurarken ülkemizdeyse Golf son yıllarda rakibinin önüne geçmeyi başardı. Peki yeni nesil Astra bu savaştaki güç dengesini nasıl değiştiriyor? O zaman soruyu soralım; Astra ve Golf arasındaki mücadelede kim geçer?

Kıssadan hisse

Eğer karşılaştırmanın tamamını okumaya üşeniyorsanız bu yeni bölümümüz tam size göre. Detayları aşağıda görülebileceği üzere VW Golf’ün sürüşü daha rafine ve kaliteli hissettiriyor. Fakat Astra’nın donanım, motor ve performans gibi konularda çok önemli artıları var.

2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü

İç mekan

Golf’ün kokpiti orta sınıf bir modelde olsaydı yadırganmazdı. Bunu başarmak için VW lake ve krom detayları bol keseden kullanmış ve kokpiti ele iyi gelen malzemelerle bezemiş. Opel de benzer bir formülle karşımıza çıkıyor. Lake kaplamalar bol, detaylar iyi ama rakibi gibi bir üst sınıfa yakışacak kadar etkileyici de değil. Sonuçta burada önemli olan kompakt sınıf standartları ve Golf’ün albenisi daha çok olsa da Astra da geride kalmıyor.

Opel Astra: 8/10 VW Golf8/10

2016 astra mı 2016 golf mü

2016 astra mı 2016 golf mü

Kullanım kolaylığı

İki model arasında neredeyse bir nesil var ama iç mekan konseptleri arasındaki fark beklenenden daha az. Astra’nın üst donanım versiyonlarında büyük bir dokunmatik ekran merkezi kumanda birimi olarak görev yapıyor. Aynı görevi Golf’te daha küçük bir ekran ve bir dizi fiziki kumanda üstleniyor. Biz fiziki kumandaları dokunmatik ekranlardan daha çok seviyoruz ama kullanım kolaylığı açısından çok önemli bir fark yok. Bunun dışında iki aracın direksiyon sertlikleri ve pedalları çok iyi ayarlanmış.

Opel Astra: 8/10 VW Golf8/10

2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü

Yaşam ve yükleme alanı

Astra Golf’e göre hatrı sayılır bir şekilde daha büyük. Boyu 4,37 metre ile 4,25 metrelik rakibinden 12 cm, aks mesafesiyse 2,66 metre ile 2,64 metrelik rakibinden 2 cm daha fazla. Bu farkların karşılığını ön koltuklarda görmek zor ve iki araç da ferah bir sunuma sahip. Fakat arka koltuklarda fark hissediliyor. Astra Golf’e göre hem daha ferah hem de daha rahat arka koltuklar sunuyor. Astra’nın 360 litrelik bagaj hacmine karşın Golf’ün bagaj hacmi 380 litre olarak açıklanıyor. Bagaj zeminiyle yükleme eşiği arasındaki mesafe Golf’te belirgin şekilde daha az.

Opel Astra: 8/10 VW Golf7/10

2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü

Motor ve şanzıman seçenekleri

Bu değerlendirmeyi dizel motor ve otomatik şanzımana sahip versiyonlar üzerinden yapmamız gerekiyor çünkü henüz Astra’nın benzinli motorlu versiyonlarını kullanmadık. Oysa fotoğraf çekimlerine konuk olan ve Golf’ün altın oranlı motor/şanzıman ikilisini oluşturan 150 HP güç üreten TSI ve DSG ikilisi çok iyi bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Golf bunun dışında 1,2 litrelik (110 HP) ve 1,4 litrelik (125 HP) olmak üzere iki tane daha benzinli motor seçeneğine sahip. Dizel cephesindeyse 1,6 litrelik TDI’ın 90 ve 110 HP güç üreten iki versiyonu bulunuyor. Astra’nın motor gamı 1,6 litrelik dizel dışında tamamen yeni. 1,0 litrelik (105 HP) ve 1,4 litrelik (150 HP) iki benzinli motoru kullanmak için sabırsızlanıyoruz. 1,6 litrelik CDTI ise 110 HP ve 136 HP güç üreten iki versiyona sahip. Bu motorlardan güçlü olanı 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Yeni Astra’nın selefine göre en önemli farkı daha hafif olması ve özellikle dizel motor ve otomatik şanzıman ikisiyle bu çok fazla hissediliyor. 320 Nm tork üretebilen motor, artık Astra’yı bir üst performans sınıfına taşıyor ve kendi hacim sınıfından çok fazla rakip tanımıyor. Üstelik bunu eski nesil olduğunu hissettiren endirekt şanzımanına karşın yapabiliyor. Şanzımanın geçişleri hızlı ama verdiği tepkiler sürüş tarzınızın gereklerinden çok kendi bildiği doğrulardan ibaret. Bir şanzımanın sürüşe nasıl katkı sağlayabileceğini VW’nin DSG’si gösteriyor. Siz nasıl istiyorsanız DSG vites seçimlerini öyle yapıyor. Bu sayede aslında güç bakımından sınıfının bir hayli gerisinde kalmış olan TDI motorun tüm zayıflıklarını da rahatça örtüyor. Özellikle 250 Nm’lik torkuyla rakibinin gerisinde kalan motor, maksimum torkuna 1500 d/d’da ulaşabilmesi (Astra 2000 d/d) ve DSG’nin nefessiz değişimleriyle Golf’ü şahlandırıyor. Tam bu noktada Opel’in seçiminin kötü olmadığını belirtmek gerekli çünkü tork konvertörlü otomatik şanzımanın sarf giderleri çift kavramalı bir otomatikleştirilmiş şanzımana göre çok daha düşük. TDI eskiden düşük gücüne karşın tasarrufuyla dikkat çekiyordu ama CDTI da daha hafif bir yol arkadaşıyla başarısın gösteriyor ve rakibinden çok da geride kalmıyor.

Opel Astra: 17/20 VW Golf15/20

2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü

Konfor

Konfor seviyesinin yüksekliği VW’nin 7. nesil Golf’teki en önemli başarımı ve bizi hala şaşırtıyor. Golf’ün sürüş kalitesi kimi durumlardan Passat’tan bile daha iyi. Süspansiyon sistemi çok iyi darbe emişe sahip, sessiz çalışıyor ve pürüzsüz bir sürüş sağlıyor. Kabindeki titreşim seviyesi o kadar düşük ki alan sunumu dışında üst sınıflardan önemli bir eksiği yok. Bu tabloyu 18 inç çapındaki büyük jantlar hafifçe bozuyor ama bu durumda bile Golf’ün ancak büyük darbelere verdiği cevaplar daha kuru hale geliyor. Astra ise hafiflerken izolasyonundan ödün vermek zorunda kalmış. Kabine yol gürültüsü sızıyor ve bozuk zeminlerde süspansiyonun çalışma sesleri de ona eşlik ediyor. Sonuçta konforsuz bir sürüş söz konusu değil ama rakibinin gerisinde kaldığı da ortada.

Opel Astra: 7/10 VW Golf9/10

Yol tutuş ve güvenlik

Hafiflik genel kanının aksine iyi yol tutuşun anahtarıdır. Astra’da bu hemen hissediliyor. Astra’nın tüm tepkileri artık daha hızlı, daha keskin ve daha keyifli. Virajlarda eskiden yorgun ve izole hissettirirken artık daha katılımcı ve daha etkili hissettiriyor. Ön kısmının tepkileri etkileyici ve direksiyonu da sürüş hızlarına çok iyi uyum sağlıyor. Golf ise motor seçimine duyarlı sürüş sunuyor. 1,4 litrelik benzinli motorlarla çok kollu arka aks sunuluyor ve bu haliyle Golf elektronik yardımcılarının da etkisiyle çok dengeli, keyifli ve korkutmayan ama yapay bir his sunuyor. Benzer hislerin çoğu 1,2 litrelik TSI ve 1,6 litrelik TDI ile gelen torsiyon çubuklu arka aksla da sunuluyor. Tek fark ani fren ya da uzun yol dalgalanmaları gibi durumlarda arka kısmın dengesinin hassaslığı. Aslında tehlike yaratacak bir durum yok çünkü bir sürü elektronik yardımcı Golf’ün sürüşünü denetim altında tutuyor ama bu, Golf’ün bu tepkisiyle ilk karşılaştığınızda soğuk terler atmanızı engellemiyor.

Opel Astra: 7/10 VW Golf6/10

Fiyat ve donanım

Başlangıç fiyatlarında Golf’ün belirgin bir üstünlüğü var. Manuel şanzımanlı 1,2 TSI motorlu Golf, manuel şanzımanlı 1,0 Turbo Ecotec motorlu Astra’dan ciddi bir şekilde daha düşük fiyatlı. Dahası aynı motorların VW’de çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonu ve Opel’de tek kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı versiyonları arasında bile çok az fiyat farkı var. Dizel motor ve otomatik şanzımanlı versiyonlardaysa ibre Astra tarafına yöneliyor. Bundan sonrasıysa daha yeni olan modelin alıp başını gidebileceği donanım bölümü. Astra sadece LED Matrix farlarıyla bile Golf’e sağlam bir kroşe indirmeyi başarıyor. Bunun dışında bolca USB bağlantısı, arka koltuklarda ısıtma, güçlü aktif güvenlik donanımı listesi de etkiyi güçlendiriyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Opel Astra fiyat listesi için tıklayınız

VW Golf fiyatları için tıklayınız

Opel Astra: 17/20 VW Golf14/20

Sonuç:

Opel bu sefer doğru otomobili doğru zamanda piyasaya sunmayı başardı. Donanımından motorlarına kadar Astra oldukça iyi çalışılmış bir otomobil. Golf ise hala etkileyici bir kompakt hatchback ve sürüş kalitesiyle hala çıta yüksekliğini belirliyor.

Opel Astra: 72/100 VW Golf67/10

2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü  2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü  2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü2016 astra mı 2016 golf mü 2016 astra mı 2016 golf mü