Bu dev bir karşılaştırma değil. Çünkü bu otomobillerin her biri ülkemizde küçük bir servet karşılığında satılıyor ve ne yazık ki toplumun geneline çok uzak araçlar. Fakat küçük de olsa onların da kitlesi var ve hangisinin daha iyi olduğunu bilmek hakları. Bu karşılaştırmada BMW 5 Serisi de olmalıydı ama ne yazık ki formatımız sadece 2 aracı kaldırıyor. Bu nedenle bunu bir yarı final karşılaştırması gibi düşünelim ve 5 Serisi de rakip eksikliğinden doğrudan finale gitmiş olsun. Mercedes E Serisi ve Volvo S90 arasındaki karşılaştırmaysa finalin adını belirlesin. O zaman bu ikili arasındaki mücadele kim geçer görelim.

mercedes e220d mi volvo s90 mı

İç mekan

Volvo kokpit tasarımı konusunda adeta kanatlarını açtı ve güneşe doğru uçuyor. Malzemelerin seçimindeki özen, yüksek kaliteli işçilik ve teknolojinin bol keseden kullanımı S90 kokpitini tam bir başyapıt haline getiriyor. Neyse ki E Serisi de bu konuda çok geride değil. Evet dijital yerine analog göstergelere sahip ama bu gösterge tablosundaki saatler de oldukça seçkin görünüyor. Dahası tüm bilgi ekranları yüksek çözünürlüğe sahip, işçilik rakibiyle eşdeğer ve kullanılan genel malzemeler bir yana detaylara bile büyük özen gösterilmiş olmasıyla kendini kurtarıyor. Ne yazık ki bunların tamamı C Serisi’nde de bulunabilen özellikler ve kardeşinden ayrılamaması bize göre E Serisi’nin içte ve dışta en önemli sorunu. Neyse ki bunu puanlamıyoruz.

Mercedes E Serisi: 9/10 Volvo S90: 9/10

mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı

Kullanım kolaylığı

Kocaman bir tabletin yüksek çözünürlüklü ekranı üzerinden tüm ayarlamaları yapmak S90’da hayatı bir hayli kolaylaştırıyor. Kokpitte önünüze çıkan düğmeler iki elin parmakları kadar. Bu sayede çok sade bir tasarım elde edilmiş ve yerden tasarruf edilmiş. Hal böyleyken acil durum flaşörleri (ya da 4’lü ikaz lambaları) için miniminnacık bir düğme seçilmiş olması garip. İşin daha garibi Mercedes’in de aynı işlev için neredeyse aynı boyutta bir düğmeyi neredeyse aynı hizada bir de sürücü yerine yolcuya yakın olacak şekilde konumlandırmış olması. Sanırız bu işlev eskisi gibi acil durumlar yerine artık sadece “5 dakika durup gideceğim ceza yazmayın” duyurusu için kullanılıyor. Rakibinin aksine E Serisi kokpitinde dokunmatik bir ekran yerine 3 farklı kumanda konsepti var. İsteyen dokunmatik bir tabla üzerinden seçim yapabilirken, eski kafalılar hemen onun altındaki çevirmeli düğmeyi kullanabiliyor. Daha farklı bir deneyim isteyenler içinse direksiyon simidi üzerinde konumlu dokunmatik alanlar var. Ne yazık ki bunların tamamı basit ayarları bile sudokuya çeviren yazılımın zararlarını azaltamıyor.

Mercedes E Serisi: 6/10 Volvo S90: 8/10

mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı

Yaşam ve yükleme alanı

İki devasa sedandan farklı bir durum beklenmez ama hem S90 hem de E Serisi bolca yaşam ve yükleme alanı sunuyor. Diz mesafesi yönünde S90 biraz daha cömertken baş mesafesi konusunda E Serisi’nin hissedilir üstünlüğü var. Hatta S90’ın baş mesafesi, tavanın açılır tavanın kullandığı alandan sonra yaptığı bombeyle ucucuna yeterli seviyeye genişliyor. Yine de ikisinin de arka koltuk yolcuları sunduğu alan hem kaliteli hem de yeterince konforlu. Bagaj alanları için de aynısı geçerli. Mercedes 540 litre ile 500 litre sunan rakibinin önünde ama E Serisi selefinin bagaj kullanışlılığından uzak.

Mercedes E Serisi: 9/10 Volvo S90: 8/10

mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı

Motor ve şanzıman seçenekleri

Aslında E Serisi’nin 1,6 litrelik benzinliden başlayıp 3,0 litrelik dizele kadar uzanan bir motor yelpazesi var ama biz bunlardan sadece 2,0 litrelik dizel motora sahip olan versiyonu kullandık. Zaten S90’ın da tamamı 2,0 litrelik hacme sahip 2 dizel 1 benzinliden oluşan motor yelpazesinin tam ortası da eşlenik dizel motor. Buradaki küçük sorun, Volvo’nun D5 isimli güçlü versiyona sahip olması ve E220d’nin asıl eşleniğinin D4 isimli baz versiyon olması. Neyse ki Mercedes bu konuyla bizim yerimize ilgilenmiş ve E220d’nin fiyatını S90 D5’le eşlemiş. Yani fiyat seviyeleri açısından karşılaştırmamız sağlıklı. O zaman önceliği alfebetik üstünlüğe sahip olan Mercedes’e verelim. Yeni geliştirilen 2,0 litrelik dizel motor 194 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor ve gücünü 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Şanzımanla motorun uyumu üst düzeyde. Motorun titreşimden uzak ve selefinden çok daha sessiz çalışması da ayrı bir başarı. Volvo motoru bu inceliğe sahip değil ve sesini iç mekandan duyurabiliyor. Fakat 235 HP güç ve 480 Nm tork üreterek bunu kolayca unutturuyor. Motor 8 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte kullanılmış ve şanzımanla uyumu en az yıldızlı rakibindeki kadar iyi. Volvo’nun PowerPulse adını verdiği teknoloji sayesinde küçük bir kompresör turbo boşluklarını doldurmaya yarayacak tek nabızlık hava ihtiyacını karşılıyor ve bu dizel motor tahmin edebileceğiniz ötesinde hızlı tepkilere sahip. İki motor da tüketim konusunda güç verilerinin gölgesinin çok uzağında. S90 100 km’de 7,8 litre yakıtla yetinebilirken Mercedes E220 100 km 6,3 litrelik tüketimiyle adeta gösteri yapıyor. Bu değer, uzun ve sabit hızlı sürüşlerde 5,1 litre/100 km’ye kadar inebiliyor.

Mercedes E Serisi: 18/20 Volvo S90: 16/20

mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı

Konfor

Üst düzey sedanlar için belki de en önemli konu konfor. İlginç bir şekilde S90 bu konuda önemli bir zayıflığa sahip. 20 inçlik jantlara sahip versiyon özellikle yol yamaları gibi zeminlerde darbe emiş konusunda düşük başarı gösteriyor. Dahası büyük jantları saran geniş tabanlı lastiklerin yuvarlanma gürültüsü de iç mekandan duyulabiliyor. Bu konuda E Serisi de eskisi kadar başarılı değil ama rakibinin karşısında çok daha kaliteli sürüşe sahip. Kısa darbelerde E Serisi süspansiyonu da başarısız olabiliyor ama bu sürüşün nadir karşılaşılan bir anı olarak kalıyor. S90 ise bakımsız yollarda sürekli bir zayıflık gösteriyor.

Mercedes E Serisi: 8/10 Volvo S90: 5/10

Yol tutuş ve güvenlik

Bir Mercedes E Serisi düşünün ki yolda sizinle iletişim kursun, virajlara aç kurt gibi atılsın ve dinamizm konusunda Münih bayrağı taşıyacak kadar iddialı olsun. Mercedes nesiller süren gençleşme çalışması sonunda böylesi iddialı bir E Serisi yaratmayı başarmış. Direksiyonu pek çok kompakt sınıf üyesinden çok daha keskin, hızlı ve hassas. Volvo ise kendisinden beklenenleri fersah fersah aşarak belki de sınıfının en dinamik otomobilini ortaya çıkartmış. Dizel motorunun hızlı tepkileri, süspansiyon sisteminin kararlı tavrı ve direksiyon sisteminin hem hızı hem de geri bildirimleriyle sürüş keyfi tavan yapmış. Güvenlik konusundaysa iki üretici de çok iyi bir sicile sahip.

Mercedes E Serisi: 9/10 Volvo S90: 10/10

Fiyat ve donanım

İki model de pahalı, hem de nüfusun yüzde 95’i için ulaşılabilirlikten tamamen uzak kalacak kadar pahalı. Fakat S90 D5 AWD ile E220d 4Matic’in başlangıç fiyatları arasında neredeyse 50 bin TL fiyat farkı olması yine de önemli. Dahası 190 HP güç üreten motora sahip D4 hesaba katılırsa S90’ın fiyatı neredeyse 90 bin TL daha uygun hale geliyor. Tabii tam bu noktada 1,6 litrelik benzinli motora sahip E180 yumruk kavgasına uzun namlulu silahla giriyor ve tüm dengeler değişiyor. Sonuçta vergi avantajının yerini herhangi bir promosyon tutamıyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Mercedes E Serisi fiyat listesi için tıklayınız.

Volvo S90 fiyat listesi için tıklayınız

Mercedes E Serisi: 15/20 Volvo S90: 12/20

Sonuç:

Kabul etmek gerekir ki E Serisi zorlu bir rakip ve etkileyici kokpit tek başına bu otomobili yenmek için yeterli değil. S90 etkileyici bir otomobil, motorunun canlılığı ve fiyat seviyesiyle sınıfına gerçekten büyük yenilikler kazandırıyor. Ne yazık ki motor yelpazesi kısıtlı ve konfor konusunda da beklenmedik eksiklere sahip. E Serisi ise en önemli eksikliği kardeşiyle benzerliği olan mükemmele çok yakın bir paket.

Mercedes E Serisi: 74/100 Volvo S9068/100

mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı mercedes e220d mi volvo s90 mı