Güçlü SUV pazarı gitgide büyüyor. Hal böyle olunca pazarın en saldırgan model stratejisine sahip üreticisi olan FCA’in sessiz kalmasını beklemek anlamsız olurdu. Bu nedenle Jeep’in en yeni modelini saygıyla karşılıyoruz.

TrackHawk, ya da Türkçesiyle Pist Şahini, muhtemelen gelmiş geçmiş en gereksiz Jeep modeli olacak. Çünkü Jeep modelleri işlev öncelikli araçlardır zorlukları sever, sizi yarı yolda bırakmaz. TrackHawk da muhtemelen sizi yarı yolda bırakmaz, tabii yolunuz asfalttan geçtiği sürece. Neyse günümüzde bunlar boş laflar, yerden yüksek ve heybetli araçların her türlüsü büyük talep görüyor.

TrackHawk’ın görüntüsü ne beklemeniz gerektiği konusunda yeterince ipucuna sahip. 2,5 cm alçaltılmış şasi ve iri jantları saran nispeten dar yanaklı lastikler (295/45ZR20) gibi detaylar bile rahatça dikkat çekiyor çünkü bu aracın kökeninde safkan bir arazi aracı var.

İç mekanda da yüzölçümü biraz abartılmış alüminyum kaplamalar, büyükçe vites kulakçıkları ve yüksek yan desteklere sahip koltuklar dikkat çekiyor.

Kaputun altında ise bunların hepsinin bir nedeni olduğunu gösterir nitelikte bir güç kaynağı yatıyor. Yüksek gücün bilinen en eski kaynağı yüksek hacimdir. TrackHawk’ın motoru buna sahip: Tam 6,2 litrelik bir V8. Yüksek hacim son dönemde yerini aşırı beslemeye bıraktı ama TrackHawk ondan da mahrum değil: 14.600 d/d’ye çıkabilen bir supercharger büyük hacmi yüksek basınçlı havayla beslemeye çalışıyor. Sonuçta bu dev motor 707 HP güç ve 875 Nm tork üretebilir hale gelmiş. Açıkçası tork değeri o kadar da etkileyici değil, Bentley Bentayga’nın 100 HP daha düşük güce sahip 6,0 litrelik W12’si 900 Nm tork üretebiliyor. Fakat Jeep diğer rakamlar konusunda çok uğraşmış.

Yüksek güç ve tork 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğe birden aktarılıyor. Aktarma değişken olarak ayarlanabiliyor: Römork çekerken ön/arka dağılımı 70/30 olurken, pist modunda tam tersine dönebiliyor. Elektroniğin hassas çalışmasıyla TrackHawk 0-100 km/s hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlayabiliyor. Bu değer Mercedes-AMG GLE 63 S ve BMW X5 M için 4,2 saniye, Porsche Cayenne Turbo S ve Bentley Bentayga içinse 4,1 saniye. Yani ışıkta kalkacaksanız tercihiniz Jeep Grand Cherokee TrackHawk olmalı. TrackHawk’ın son hızı da 290 km/s ile bir hayli iddialı. Mercedes ve BMW 250 km/s’lik limite sahip, Porsche 284 km/s son hızla TrackHawk’a çok yakın, Bentayga ise 301 km/s ile gerçek dışı bir noktada.

TrackHawk söz konusu olunca en uzun süren işlem teslim almak. Çünkü üretim henüz başlamadı ve ilk teslimatlar için bile 2018’in ilk aylarını beklemek gerekecek. TrackHawk Türkiye’ye gelecek mi diye soruyorsanız, muhtemelen sipariş üzerine getirilmemesi için bir neden yoktur.