Togg’un macerası belki gereğinden hızlı başladı. Gemlik Fabrikası’nın faaliyete geçmesi sonrasında yaşanan gecikmelere rağmen bir yıldan kısa sürede 20 bine yakın T10X teslimatı yapıldı ve bu sayede de yerli markamız en çok satılan elektrikli araç konumunu daha ilk tam yılını bile yaşamadan elde etti. Bu başarının devamı elbette yenilik üretmekten geçiyor ve bu yenilik ikinci bir model olarak seçilmiş. Gerçi bu planların hepsi daha önce açıklanmıştı ama olsun, sürpriz gibi hissetmek de hoş.

T10F ismi verilen ikinci model bir fastback. Zaten adındaki F harfi de tam olarak buradan geliyor. T Togg’u, 10 altyapıyı F de karoseri anlatıyor. Aslında bu açıklamayla birlikte bir sürpriz daha ortadan kalkıyor, T10F çoğu içeriğini T10X’le paylaşacak. Bugünden 1,5 yıl sonra bu bir sorun olarak görülebilir.

Peki elimizde neler var? Boyutlarla ilgili kesin bilgiler yok ama görünen o ki iri bir sedan söz konusu. Zaten pillerin sığması için T10X’in 2,90 metrelik aks mesafesinden çok da uzaklaşmaması gerekebilir. Bunun dışında bir tasarımda Togg kimliğinden bahsetmek için erken olsa da T10F de Togg olarak kolayca tanımlanabilecek gibi görünüyor. Arka kısımda Saab’ın ölmeden önce ki son modeli olan 9-5’in son neslini andıran çizgiler var gibi. İç mekansa, en azından sergilenen gösteri otomobili için T10X’ten değiştirilmeden alınmış.

Teknik altyapı da iç mekanı takip etmiş. 52,4 kWsa ve 88,5 kWsa’lik iki batarya paketi, tek motor (160 HP güç ve 350 Nm tork) ya da çift motor seçenekleri olacak. Arkada konumlu tek motor iki pil paketiyle de sunulurken çift motor seçeneği sadece büyük pil paketiyle gelecek. Menzil öngörüleriyse küçük pil ve tek motorla 350 km’nin üzerinden başlayıp 600 km’ye kadar uzanıyor. Bu veriler T10X’den sadece biraz daha iyi ama önemli bir yenilik olarak, T10F’le birlikte gelen V2L teknolojisiyle araçtan dışarıya enerji vermek de mümkün olacak.