VW’nin SUV pazarını domine etme çabaları aralıksız sürüyor. Yukarıda Touareg ile başlayan yolculuk, Tiguan’ın iki versiyonuyla devam etti. Fakat asıl yoğunluk küçük sınıfta. Önce T-Roc Tiguan’dan daha küçük ama yine de kompakt sınıf beklentilerini karşılayan bir model olarak tanıtıldı, sonrasında T-Cross ise gerçek bir küçük SUV olarak devreye girdi. Şimdiyse sanki bu ikisi yetmezmiş gibi T-Cross’un coupe tavanlı yeni bir versiyonu daha tanıtıldı. Taigo ile VW, SUV müşterilerine ne isterseniz isteyin bende bulursunuz demeye çalışıyor.

Taigo aslında bir Brezilya icadı. Daha önce Nivus adıyla tanıtılan model, temel olarak VW’nin Brezilya kolu tarafından geliştirilmiş bir Polo türevi. T-Cross da tam olarak bu tanıma uyuyor ama ondan farklı olarak Nivus ve tabii ki Taigo, ayakkabı kutusuna benzer bir yapı yerine daha tarz sahibi bir gövdeye sahip. Sonuçta Taigo 4,26 metrelik boyu ile Polo’dan 21 cm daha uzun bir otomobil. Fakat 2,57 metrelik aks mesafesi Polo’dan sadece 2 cm daha fazla. Bunun anlamı basit, Taigo iri görünmeye çalışan bir otomobil.

Bu fazlalıklar bagaj hacmi açısından iyi haber: 435 litrelik bagaj hacmi küçük sınıf üyeleriyle kıyaslanmayacak kadar iyi, hatta T-Roc’tan o kadar da uzak değil.

İç mekan doğrudan Polo’dan alınmış. Küçük VW’nin makyaj sonrasında kazandığı teknolojik kokpit Taigo’nun üst donanıma sahip versiyonlarına da uygulanacak. Yeni nesil multimedya ve bağlanılabilirlik özellikleri standart donanımda yer alırken dokunmatik alanların çoğalması için bolca ödeme yapmanız gerekecek.

Taigo MQB-0 ismi verilen ve VW Polo ile T-Cross’un yanında Skoda Scala ve Kamiq gibi modellerin de kullandığı küçük sınıf altyapı üzerinde yükseliyor. Yani bu modellerle aynı motor yelpazesine sahip olacak. Hal böyle olunca 1,0 litrelik TSI ve 1,5 litrelik TSI da bütün menüyü oluşturuyor. DSG şanzıman her zaman olduğu gibi ön sırada yerini alıyor.

VW Taigo’nun 2022 ortalarında satışa sunulması bekleniyor.