Otomobil firmaları bir rekabete girdiler mi geri çekilmek nedir bilmezler. Çünkü ortada dönen gelir miktarı biz ölümlüler için anormal, otomobil firmaları içinse iştah kabartıcıdır. Böyle bir ortamda rekabette her şeyin mubah olması da çok normal. Tıpkı önden çekişli yol otomobilleri sınıfında Nurburgring rekorunu kırmak gibi.

Renault bu sınıfta rekoru uzun sayılabilecek bir zamandır elinde tutuyordu. 3. nesil Megane’ın RS versiyonu bu rekoru eline geçirmek için gerekli özelliklere sahipti ve sonuç da farklı çıkmadı. Ondan rekoru almak için güçsüz Golf GTI’ıyla VW yeltenmedi bile, Ford’un Focus RS’i virajlarda fazla gücünün kurbanı oluyordu ve Peugeot da GTI’lara küsmüştü. Yani Renault tahtında mutlu mesut yaşıyordu. Ta ki Seat ve Leon Cupra 280 meydana çıkana kadar.

Leon Cupra 280, Megane RS Trophy’nin 8 dakika 7 saniye ve 97 saliselik zamanını, 7 dakika 58 saniye ve 40 saliselik zamanıyla geçti ve pistin yeni kralı oldu. Piste çıkan otomobil Leon Cupra’nın 280 HP güç üreten versiyonuydu ve isteğe bağlı olarak sunulan performans paketine sahipti. Ne büyük şanstır ki bu paket Brembo frenler, 19 inç çapında jantları içeriyor ve isteğe bağlı pakete yine isteğinize bağlı olarak Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri de ekleyebiliyorsunuz. Yani tam da pistte kullandığınız otomobilinizde olmasını isteyeceğiniz donanımlar.

Renault buna müthiş bir tepki verdi ve zaman kaybetmeden Megane RS’in yine yeni bir versiyonu üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu haber yeni versiyonun ayrıntılarını içeriyor. Ve haberimizden de görebileceğiniz gibi bu limitli sayıdaki üretim de pistten rekorla dönmek için gereken ama normal şartlarda bir yol otomobilinde zorlukla bulunabilecek donanımlar içeriyor. Tıpkı Leon gibi Megane da isteyenler tarafından Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerle donatılabilecek, fazladan da Öhlins’in ayarlanabilen amortisörleri eklenebilecek.

Sonuçta Renault, Seat’ın rekorunu 4 saniye kadar iyileştirdi ve 7 dakika 54 saniye ve 36 saliselik zamanla rekor kırdı. Peki Seat bunun üzerine daha ne yapabilir? Renault motor gücünü yükseltmek için Akrapovič markalı egzoz sistemi kullanmıştı, belki bunu Seat da yapmalı. Tabii bir de fazla ağırlıklardan kurtulmuş ve Leon Cupra Cup R Super gibi havalı isme sahip bir versiyonla da bir kaç saniye kazanabilir.

Eminiz böyle bir Leon Cupra’ı satın almak için sırada bekleyen 30-35 kişi de bulunur ki böylece “sınırlı” seri üretim bir önden çekişli otomobille Nurburgring tur zamanı rekoru kırdıklarında bundan çok etkilenecek birileri de olur. Çünkü pistte elde edilen tur zamanları otomobilin yol tutuş becerisini tartan bir araç olmaktan çıkıp bir amaç olursa bu sadece iki üretici arasındaki anlamsız bir mücadeleye dönecektir. Sonuçta belki Porsche GT3 RS sahipleri yağmur yağdığında otomobilini garajlarında bırakmaktan sıkılmayacaktır ama Leon Cupra ya da Megane RS gibi kompakt sınıf GTI’larn müşteri kitlesi bu otomobilleri Range Roverlarının yanına parke etmek için satın almıyor. Zaten bu durum GTI ruhuna, yani günlük kullanım için uygun ama sportif tatlarla dolu bir sürüşe sahip otomobiller mantığına da tamamen aykırı olur.

Renault_58827_global_en