Mercedes hemen her sınıfta modeli olan bir üretici. üstelik bu sınıflar binek araçlara sınırlı değil; Stutgartlı markanın yıldızı toplu taşıma araçlarından uzun yol kamyonlarına, lüks otobüslerden zırhlı askeri araçlara kadar geniş bir yelpazede parlıyor. Bu yelpaze içinde küçük bir eksik vardı. Düne kadar Mercedes’in pikabı yoktu. Aslında vardı ama G Serisi’nin sınırlı sayıda üretilen kasalı versiyonları pikap olarak sayılacak türden araçlar değil. Bu ilginç boşluk Renault-Nissan ortaklığı sayesinde değişti ve Nissan Navara altyapısı üzerinde yükselen X Serisi Mercedes’in ilk pikabı olarak tescil edildi. X Serisi zorlu bir mahalleye gelen yeni çocuk olduğu için de kendisini kanıtlamalı.

Bu kanıtlamanın en iyi yolu tabii ki güçlü bir cesaret gösterisi sergilemek. Bir pikabın kendisini kanıtlaması için Diet Cola ve Mentos yutma gibi etkinlikler yeterli olmayacağı için Mercedes Türkiye’yi 4 köşeden birbirine bağlayacak bir rotayı tercih etmiş. Önünüze bir Karayolları haritası açarsanız bunun o kadar da ilginç bir rota olmadığını görürsünüz. Fakat bunu cesaret sınavına dönüştürmek zor değil. Mesela bir zaman sınırı koyulabilir, ya da belki rotayı karayollarını izleyecek şekilde değil de kuş uçuşu düz çizgi gidecek şekilde belirlersiniz. Mercedes X Macera ikincisini tercih etmiş.

Direksiyonda yılların gazetecisi Okan Altan, özel olarak geliştirilmiş bir X250d 4Matic dağ tepe Türkiye’yi önce Kuzeydoğu-Güneybatı sonraysa Kuzeybatı-Güneydoğu yönlerinde geçmiş. 8800 km ve 30 gün süren macera boyunca X Serisi her türlü zorluğun üstesinden gelmiş. Sonuçta ortaya hem X Serisi’nin içinde sakladığı potansiyel hakkında bir belgesel hem de Türkiye’nin güzelliklerini gösteren muhteşem bir albüm çıkmış. Geçilen yerler hakkında hem tarihi hem de coğrafi bilgiler ve enfes görüntülere evsahipliği yapan galeriler için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Mercedes X Macera web sitesi için tıklayın.