Hemen uyaralım: Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz araç gerçekten bir Opel değil bir Buick, tam olarak Buick Envision. GM’in Buick markasının, Çin pazarındaki SUV yelpazesinde tam ortadaki boşluğu doldurması için tasarladığı bir araç. Yani şimdilik sadece Çin pazarı için geliştirilmiş bir modelden bahsediyoruz. Peki Envision’un aslında gelecek nesil Opel Antara olduğunu düşündüren ne? Bu konuyu açmadan önce biraz Antara’dan bahsedelim, aramızda tanımayanlar olabilir.

Envision

Antara, yani Opel’in kompakt SUV’u, Güney Kore’de kurulu Daewoo tesislerinde, Chevrolet Captiva’yla yanyana üretilen ve logo değiştirme çalışmalarının çok daha kapsamlı yapıldığı zamanların bir ürünü bir araçtı. Opel onu Avrupalılaştırmak için çok mesai harcadı ama o hiç bir zaman Avrupalı olarak kabul görmedi. Dikkatinizi çektiyse Opel başaramadı demiyoruz, kabul görmedi diyoruz. Çünkü, temel olarak sürüşü, iç mekan kalitesi ya da donanımlarıyla ilgili tam bir uyumsuzluk yoktu. Viraj alabiliyordu, yeterince ataktı, konforluydu ve çekici görünüyordu. Kabul bunları çok daha Avrupai şekilde yapan rakipleri vardı ama Antara da belirgin bir şekilde zayıf değildi. Üzerine bir de zengin donanımlıydı. Fakat Captiva’dan çok daha pahalıydı ama onun 3. koltuk sırasıyla başardıklarının yanından bile geçemiyordu. Sonuçta Antara farklı bir Opel’di ve görünen o ki gelecek neslinde de bu konumunu koruyacak.

Envision’ı neden yeni Antara olarak tanımladığımıza gelirsek; bu sorunun cevabı yukarıdaki değiştirilmiş fotoğrafta gizli. Bir Opel Insignia’dan alınmış ön ızgaranın başka bir modele bu kadar rahat uyacağını düşünmüyoruz. Ayrıca dış tasarımda farları, kırık çizgileri ve krom çıtaları hep güncel Opel modellerinden izler taşıyor. Dahası sis lambaları neredeyse Astra’dan doğrudan alınmış gibi görünüyor. İç mekandaki benzerlikler de abartılı. Gösterge tablosu ve orta konsol konsepti doğrudan Insignia’dan alınmış. Dokunmatik ped, havalandırma kumandaları, elektrikli el freni ve hatta far kumandaları bile Insignia’dan geliyor.

Envision

Peki madem yeni nesil Antara olacağına karar verdik, Envision’un özelliklerine daha yakından bakalım. Boyu 4,67 metre olan SUV’un aks mesafesiyse 2,75 metre. Bu değerler onu Nissan Qashqai yerine X-Trail gibi modellerin karşısına konumlandırıyor. Envision’un hem boyu hem de aks mesafesi X-Trail’den kayda değer şekilde uzun.

Çin pazarı için geliştirilmiş bir model motor yelpazesiyle bize ilham kaynağı olamaz ama adettendir bahsedelim: Envision’un kaputu altında 2,0 litrelik hacimden 260 HP güç ve 353 Nm tork üreten bir motor ve 6 vitesli otomatik şanzıman yer alıyor. 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor ve start&stop sistemiyle fabrika verisine göre Envision 100 km’de 8,8 litrelik tüketimle yetinebiliyor. Tabii biz Avrupa pazarı için çok daha farklı güç kaynakları bekliyoruz, en büyük beklentimizse güçlü 1,6 litrelik dizel motorun Antara’nın kaputu altına kabul edilmesi.

Fusion x64 TIFF File Fusion x64 TIFF File