Geçtiğimiz aylarda New York Otomobil Fuarı’nda yeni nesli tanıtılan Hyundai Sonata, tüm özellikleriyle Kuzey Amerika pazarının taleplerini karşılayan bir sedan. Fakat artık orada da sadece benzin içen devasa motorlar satılmıyor. Artık yakıt tüketimi çok daha önemli ve artık küçük hacme ve turbo beslemeye sahip motorlara yeni kıtada yaşayanlar da alışmış durumda. Bu da onların da bizim motor zevkimizi paylaştığı anlamına geliyor. Yeni Sonata’nın 1,6 litrelik motora sahip olmasının arkasında bu yeni akım yatıyor.

HyundaiSonata

Motor, Hyundai’nin Avrupa’da da kimi modellerde kullandığı Gamma Serisi motorun aynısı. Sonata’nın kaputu altında üreteceği güç henüz kesin olarak açıklanmadı ama yaklaşık 177 HP güç üretmesi bekleniyor. Aynı motor Avrupa’da satılan ama ülkemize getirilmeyen Veloster’de 186 HP güç ve 265 Nm tork üretiyor. Motor maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren ürettiği için alt devir cansızlığının orta sınıf bir modelde bile can sıkıcı olmaması gerekli. ABD’de açıklanan verilere göre en azından 1,4 ton ağırlığa sahip olması beklenen otomobilin 100 km’deki yakıt tüketimi sadece 7,3 litre olacak.

Yeni motoru taçlandıran haberse onun 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunulacak olması. Böylece 4,85 metre uzunluğa ve 2,80 metre aks mesafesine sahip şık bir sedanı düşük vergi ödeyerek satın almak olası olacak. Küçük bir ayrıntı, Sonata’nın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Yine de gelmeyeceeğini düşünmek için elimizde hiçbir veri bulunmuyor. Sonata daha önce Türkiye’de üstelik de dizel motora sahip olarak satılmıştı. Şimdi küçük hacimli motor ve otomatik şanzımana sahipken ülkemize getirilmemesi garip olurdu.

HyundaiSonata HyundaiSonata

HyundaiSonata HyundaiSonata