Citroen eskiden çok özel bir markaydı. Traction Avant ilk önden çekişli otomobildi, DS zamanının çok ilerisinde bir modeldi ve pnömatik süspansiyon gibi karmaşık bir sistem Citroen modelleri sayesinde sıradan insanların kullanımına sunuluyordu. Bugünse Citroen kötü Peugeot türevleri üretmekten ileri gidemiyor. Dahası Peugeot büyük bir atılım içindeyken Citroen serbest düşüşüne devam ediyor. Fransızların iddiasına göre bu çok yakında son bulacak. Bir sonraki model nesillerinde herkes Citroen sahibi olmayı isteyecek. Neden mi?

Nedeni basit; Citroen’in iddiasına göre yeni geliştirdikleri süspansiyon sistemi tüm sınıflardaki konfor algısının baştan yazılmasını sağlayacak. Üstelik yeni sistem havalı ya da sıvı sıkıştırmalı eski sistemler gibi kristal kırılganlığında, pahalı ve karmaşık bir sistem de değil. Çok daha basit, hatta fazlasıyla basit.

Sistem o kadar basit ki güncel süspansiyon geometrisi varlığını sürdürmeye devam edecek. Bugün kullanılan klasik bir süspansiyon sisteminde pek çok farklı bağlantı elemanının yanında ana unsurlar olarak amortisör, yaylar ve hareketin üst ve altta duracağı noktayı belirleyen yastıklar kullanılıyor. Citroen ilk iki elemanı olduğu gibi bırakıp yastıkları hidrolik olanlarla değiştirecek, yani yastıkların sertliğini kontrol ederek süspansiyon sistemini daha konforlu hale getirecek.

Bunun nasıl işleyeceğini anlatmadan önce süspansiyon sisteminin çalışma prensibinden bahsetmek iyi olabilir. Tekerlek yerdeki bir zemin bozukluğu üzerinden geçerken amortisör ve yay bir arada bu hareketi sönümlemeye çalışıyor. Fakat çalışma alanları sonsuz olmadığı için yastıklara geldiklerinde hareketleri aniden duruyor. Bu ani duruş darbe ve ses oluşturuyor, buradan arta kalan enerji ise sistemin tersine hareketine (rebond) neden oluyor ki bu da çok güçlü bir ses ve titreşim kaynağı. Eğer Citroen hem alt hem de üst sınırlarda sertlikleri kontrol edilebilen hidrolik yastıklar eklerse, hem darbe emme sırasında durdurma hareketini yavaşlatabilir hem de tüm enerjiyi burada emerek rebonddan tamamen kurtulabilir. Normal süspansiyon hareketleri sırasında yastıklar devreye girmeyecek ki bu da yüksek artikülasyon (süspansiyon sisteminin hareket yolunun uzunluğu) sağlayarak sihirli halı efekti yaratabilir.

Citroen bu sistemin güncel sistemlerin yanında çok yüksek konfor potansiyel sunacağını iddia ediyor. Fransız markanın bir diğer iddiasıysa bu potansiyelin tüm sınıflarda sunulabilecek kadar hesaplı olduğu. Buna erişmek için tek yapmanız gereken biraz sabredip yeni nesil Citroenler’in gelmesini beklemek. Güncel C5 son günlerini yaşıyor, C4’ün belki bir yılı daha var, C4 Picasso’da en fazla iki yıl daha yollarda varlık gösterebilir. Anlayacağınız sihirli halıyla yolculuk etmek için o kadar da çok beklemeniz gerekmeyecek.