Yerden yüksek araçlara olan talep artıyor ve bu da her türden aracın böyle bir versiyona sahip olmasının önünü açıyor. Volvo bu tür araçları trend olmadan önce de üretiyordu ve bu nedenle de öncüler arasında yer alıyor. Yani V60 Cross Country, iyi station wagonlar ve iyi yerden yükseltilmiş araçlar geliştiren bir üreticinin yerden yüksek station wagonu. İddia büyük ama gerçekler ne durumda bir bakalım.

volvo v60 cc

1- Nedir?

Volvo’nun orta sınıftaki modeli S60’ın station wagon karoserli versiyonu olan V60’ın yerden yüksek versiyonu. Boyutlarında ufak tefek farklılıklar var ama bunlar önemsiz. Önemli olansa yerden yüksekliğin 6,5 cm arttırılmış olması. V60 CC’nin karoserinde onu daha güçlü ve dayanıklı gösteren plastik eklentiler hemen dikkat çekiyor. Bu haliyle V60 CC iyi bir kompakt SUV alternatifi olabilir.

volvo v60 cc

2- İç mekanı nasıl?

V60’la birebir aynı, bunun anlamıysa kaliteli, çekici ve kullanışlı bir ortama sahip olduğu. Kokpitte hala çok düğmeli bir yapı kullanılıyor ama hem kontrollerin dağılımı hem de ergonominin iyiliği sayesinde kullanımda sorun yaşanmıyor. Yaşam alanları açısındansa görüntü o kadar toz pembe değil. V60’ın iç mekanı bir orta sınıf üyesindense irice bir kompakt sınıf üyesinin alan hissine sahip. 430 litrelik bagaj hacmiyse hem Volvo station wagon mirasına hem de orta sınıf station wagon gereklerine karşı yapılmış güldürmeyen bir şaka gibi.

volvo v60 cc volvo v60 cc

3- Sürüşü nasıl?

Arttırılan yerden yükseklik sayesinde daha yüksek yanaklı lastikler kullanılmaya başlanmış ve bunun doğal faydası konfor disiplininde görülüyor. V60’ın süspansiyon sistemi aslında çok yumuşak sayılmaz; normal versiyon kısa darbelere sert tepkiler vermesiyle tanınıyor ama CC’de bu darbeler yüksek lastik yanağında sönümleniyor. Daha büyük lastiklerin etkisi direksiyonda hissedilebiliyor. V60’n direksiyon sisteminin 3 farklı sertlik ayarı var. Normal versiyonlarda ideal sertlik orta seviyeyken, CC’de park manevralarını rahatlatmak adına yumuşak ayarı seçmek gerekiyor. Direksiyon sistemi hissiz ve biraz hantal hissettiriyor ama V60 CC’nin herhangi bir dinamizm iddiası olmadığı için bu görmeden gelinebilir. Bu arada CC’nin yol tutuşu oldukça iyi. En önemli sorun 2,0 litrelik dizel motorun 1750 d/d’dan itibaren ürettiği 400 Nm’lik torkun ön aksta erken gelen patinaj ve tork yönlendirmesi etkisine neden olması. Bu sorun 4 tekerlekten çekiş sistemiyle çözülebilirdi ama bu sistem de sadece yine D4 olarak adlandırılan ama 2,4 litrelik eski dizel motora sahip versiyonla sunuluyor ve ülkemizde satılmıyor.

4- Motor nasıl?

2,0 litrelik yeni dizel, 190 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor ve gücünü 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. Motorun çekiş gücü, titreşimsizliği ve tutumluluk potansiyeli gerçekten çok etkileyici. Eğer sakin bir kullanımla sabit hızlı sürüş gerçekleştirirseniz bu güçlü motor 6 litre/100 km civarında tüketimle yetinebiliyor.

5- Fiyatı nasıl?

V60 CC sadece 2,0 litrelik dizel motorla satılıyor ve bu nedenle de fiyatı ciddi şekilde yüksek. Gerçi 2,0 litrelik dizel motora sahip premium SUV’umsular arasında bu fiyat seviyesi uygun olarak bile tanımlanabilir. Anlayacağınız olaya nereden baktığınıza bağlı bir fiyat seviyesine sahip.

Volvo V60 Cross Country fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

V60 Cross Country ne SUV ne de station wagon olarak yeterince kabiliyetli değil. Yine de toplamda bakınca gayet tatmin edici ve ihtiyaçları karşılayabilen bir araç.

volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc volvo v60 cc