Makyajlı bir modeli almak genelde yapılacak en iyi iştir. Yepyeni bir modeli kullanmak her ne kadar çok zevkli olsa ve çevreden çok fazla ilgi görse de, fabrikada daha oturmamış bantlardan çıkmış bir ürün problem kaynağı olabilir. Bunların çözümü zamana yayılır ve çok daha köklü iyileştirmelerin yapıldığı makyajlı yani güncellenmiş bir modeli satın almak en iyisidir. Yani şu sıralar Yaris satın almak için en iyi zaman. Peki Yaris almak iyi bir fikir mi?

yeni toyota yaris

1- Nedir?

Toyota’nın küçük sınıf hatchbacki. İlk günden bu yana sınıfının trendlerine uymak yerine kendi bildiği yöne gitti. Yüksek tavanı ve kızaklı arka koltuğuyla hatchback yerine van tarzı kullanışlılığa sahipti. Bugünse konvansiyonel küçük sınıf tanımına en uygun Yaris’le karşıkarşıyayız. Boyu 3,95 metre ile çoğu rakibinden hala kısa olsa da selefinden bir hayli uzun, aks mesafesiyse 2,51 metre ile sınıf ortalamasına daha yakın ama buna karşılık kızaklı arka koltuk gibi değişkenlik özelliklerine sahip değil.

2- Makyajla neler değişti?

Dış tasarımdaki farklılıklar, en azından ön kısımda belirgin. Karoserin altındaki farklılıklarsa çok daha fazla. Aslında ilk defa bir Toyota modelinde Avrupa pazarının gerekleri göz önünde bulundurularak makyaj sırasında büyük değişiklikler yapılmış. Bu değişikliklerden en önemlileri gürültü ve titreşim azaltmaya yönelik olanlar ki bilenler bilir, Yaris’in bu konuda çok büyük sorunları vardı.

3- Sürüşü nasıl?

Makyajla birlikte geliştirilen sürüş kalitesi hemen hissediliyor. Eskiden asfaltın kalitesinden bile etkilenen konfor hissi çok yukarılara taşınmış. Yol gürültüsü hafif bir şekilde hala kabine sızıyor ama uğultu şeklinde değil, filtrelenmiş bir gürültü kaynağı gibi hissediliyor. Zeminden bağımsız olarak titreşimler ya da çalışma sesleri de oldukça düşürülmüş. Bunun yanında arka akstaki torsiyon çubuğu tamamen yenilenmiş ve tüm süspansiyon ayarları ve direksiyonun yazılımı baştan yapılmış. Sonuç gerçekten iyi. Yaris yolda neredeyse keyif veren bir otomobil heline gelmiş. Süspansiyon sisteminin hem konfor hem de yol tutuş açısından potansiyeli etkileyici. Bu sırada yorucu olmaması da ayrı bir başarı. Direksiyon sisteminin geri bildirim ve düz konumda hissizlik sorunu var ama bunlar günlük hayatı zorlaştıracak kadar önemli değil.

4- İç mekanı nasıl?

Kalite algısı bazı Avrupalı rakiplerin gerisinde. Fakat kullanılan malzemeler kalitesiz değil ya da kötü görünmüyor. Sadece gösteriş eksikliği var. Kabin ergonomisi çoğunlukla başarılı, kokpiti derli toplu ve sürüş pozisyonu da biraz yüksek olması dışında iyi. Direksiyonun derinlik ayarının yeterince ayar mesafesi sunmaması bir eksi. Boyu sınıfının en uzunu olmasa da Yaris’in iç mekan genişliği etkileyici. Özellikle baş mesafesi konusunda rakiplerinden daha cömert ama arka koltukta sunduğu diz mesafesi de oldukça iyi. Daha önemlisi kabinin ferahlığı çoğu rakibinin hayal bile edemeyeceği kadar yüksek. Bagaj hacmi 286 litreyle rakipleriyle benzer ama onlardan farklı olarak derinliği daha az, yüksekliği daha fazla, yani verimli bir yükleme için biraz puzzle antrenmanı yapmanız gerekiyor.

yeni toyota yaris yeni toyota yaris

5- Hangi motor?

Bizim kullandığımız 1,33 litrelik benzinli motor (99 HP güç, 125 Nm tork), çekiş gücüyle etkileyici bir makine. Devamlı değişken oranlı CVT şanzımanla uyumu da üst düzeyde. Ani hızlanma taleplerinde şanzıman motor gücünü belli bir devirde sabitliyor ve Toyota’nın daha modern CVT şanzımanlarındaki gibi vites değiştirme taklidi yapmıyor. Yine de motor devrini maksimum gücün üretildiği 6000 d/d yerine 4500 d/d  civarında sabitlemesi kurtarıcı rolü üstleniyor ve Yaris hızlanırken rüzgara karşı havalanmaya çalışan bir jet yerine aşırı motive olmuş bir karateci gibi hissettiriyor. Bu motorla ilgili en önemli unsur, aslında tasarruf potansiyeli yüksek olmasına rağmen Multidrive S şanzımanla bunu unuttuğu. Biz şehir içi kullanımında 8,8 litre/100 km’lik bir tüketime ulaştık ki bu yüksek. Bu tüketim verisinde ana etken CVT şanzımanın ara hızlanmalar için devri fazlasıyla yükseltmesi. Bu da özellikle yüklü kullanımda yakıt tüketiminin beklenenden çok daha fazla yükselmesine neden oluyor. Diğer taraftan sabit hızlı sürüş yapabildiğiniz ortamlarda da tüketim etkili bir şekilde düşecektir. Yeni kullanılmaya başlanan 1,0 litrelik motorla henüz tanışmadık ama geleneksel olarak Yaris ve 3 silindirli baz motor ikilisi şehir içi kullanımlar için çok uygundur. Bu motorun sadece 69 HP güç ve 95 Nm tork üretmesi gözünüzü korkutmasın çünkü Yaris’in ağırlığı da sadece 1010 kg. Tabii daha fazla tork daha fazla mutluluk diyenler için de 1,4 litrelik dizel motor (90 Hp güç ve 205 Nm tork) sunulmaya devam ediyor. Alüminyum bloklu bu motor aslında hacim sınıfının en iyilerinden biri ama rakiplerine göre düşük gücü nedeniyle Corolla gibi kompakt sınıf üyelerinde kıymeti bilinmiyor. Küçük sınıfa ait 1095 kg’lık bir hatchbckteyse hem performans hem de genel sürüş özellikleriyle etkileyici olabiliyor, bu sırada düşük tüketimiyle de etkileyici olacaktır. Son olarak Yaris’in hibrid versiyonu var. Fiyatının çok yüksek olması dışında bu versiyon kalabalık bir şehirde düşük yakıt maliyetine sahip olmanın altın anahtarına sahip. Şehir kullanımında tüketimi dizelden bile düşük ve sessizliğiyle de konforlu.

6- Hangi donanım?

Öncelikle 1,0 litrelik motoru tercih edecekseniz bu kısmı doğrudan geçebilirsiniz çünkü sizin tercih şansınız yok, baz motorla baz donanıma mahkumsunuz ve en büyük eksikliğiniz sürücünün güneş siperliğindeki ayna olacaktır. Bunun dışında ESP, asimetrik katlanan arka koltuklar, 7 havayastığı ve 6 hoparlörlü müzik sistemi tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor. Aslında 1,33 litrelik motor dışındaki tüm seçenekler daraltılmış. Örneğin dizel motor alıyorsanız Toyota eğlence unsurlarının sizin için olmadığına karar veriyor ama ironik biçimde dizel motorla sunduğu donanım paketlerini Fun ve Fun Special olarak tanımlıyor. Bu seviyelerde dokunmatik ekranlı müzik sistemi ve kırmızı dikişli deri kaplamalar gibi donanımları alamıyorsunuz. Bu tür keyif etkenleri içinse 1,33 litrelik motor dışında sunulmayan Style ve Cool isimli donanım seviyelerine ihtiyacınız var. Bu tür zengin donanım tercihleri Yaris’in fiyatını “eğlenceli şehir otomobili” seviyesinden “kompakt sınıfla eş değer ama ondan çok daha küçük” seviyesine getiriyor. Sonuçta güvenlik donanımları tam olduğu için Yaris satın alırken ne kadar az öderseniz ödeyin aynı kapıya çıkıyor.

yeni toyota yaris yeni toyota yaris

7- Komşu endeksi

Küçük sınıf hatchback satın aldınız ama şirket otomobili gibi de görünmüyor. Komşularınızı imrendiremezsiniz ama kendi mutluluğunuz için yeterli olacaktır.

8- Rakipleri

Küçük sınıf tam bir cadı kazanı. Opel Corsa, Skoda Fabia ve Hyundai i20 gibi iddialı rakipler bir kaç ay önce yenilendi ve piyasayı değiştirmeye başladılar bile. Bunun dışında Renault Clio, Ford Fiesta ve VW Polo gibi rakiplerse pazarın en çok tercih edilenleri olmanın yanında bir dizi konuda da çıta yüksekliğini belirler konumda. Bunlar yetmediyse Seat Ibiza, Dacia Sandero, Citroen C3, Peugeot 208, Fiat Punto, Kia Rio, Mitsubishi Spacestar ve Suzuki Swift de rakipler arasında. Hatta Mini Hatchback ve Audi A1 de rakipleri arasında sayılabilir ama bu ikisi fiyat konusunda uç noktayı gösteriyor.

9- Fiyat

Donanım bölümünde bahsettiğimiz gibi fiyatı en fazla etkileyen unsur donanım seviyeleri. Üst donanım seviyeleri bir dizi gösteriş unsuruyla Yaris’in fiyatını kompakt sınıf seviyesinin ortalarına çıkartıyor. Bunun dışında baz donanım ve baz motorla fiyat seviyesi etkileyici.

Toyota Yaris fiyat listesi için tıklayın.

10- Satın almalı mıyım?

8. maddedeki listeye bakınca Yaris’in işinin ne kadar zor olduğu kolayca anlaşılıyor. Bu kadar seçenek arasında Yaris’i tercih etmenizin nedeni baz donanımda bile eksiksiz pasif güvenlik donanımı listesi ve iç mekanında sunduğu ferahlık olmalı. Tabii bir de bilindik Toyota kalitesi, bugünlerde eskisi kadar ulaşılmaz olmasa da Toyota’nın güvenilirlik katsayısı her zaman yüksektir.

yeni toyota yaris yeni toyota yaris yeni toyota yaris yeni toyota yaris yeni toyota yaris yeni toyota yaris yeni toyota yaris