Kia için küçük sınıf crossover pazarına yeni giriş yapıyor demek yanlış olur. Çünkü Güney Koreli üretici Soul ile uzun zamandır bu pazarda yer alıyor ama erken kalkmalarına rağmen yol alamadılar. Ne yazık ki Soul küçük crossover pazarının genel gidişatına uyum sağlayan bir model değil. Tüketiciler küçük crossoverlardan arazi aracı benzeri görünüm isterken Kia Soul yerden yüksek kutu benzeri bir hatchback şekline sahip ve bu da onun crossover algısını kısıtlıyor. Fakat bu durum değişmek üzere.

Hyundai bir süre önce Uzak Doğu pazarları için ix25‘i tanıtmıştı ve bu modelin bizim bölgemize gelmesi de bir iki yılı bulacak. Tabii Hyundai bir taş atmışken Kia’nın onu izlememesi beklenmiyordu. Ve KX3 adını taşıyan bu model de tam olarak Kia’nın ix25’i olacak. İsim sizi korkutmasın, muhtemelen Avrupa pazarına gelirken alfa-numerik isim yerini bir kelimeye bırakacaktır.

Biz şimdilik KX3 ismine sadık kalalım ve modelle ilgili sınırlı bilgileri paylaşalım. worldcarfans.com‘un xcar.com.cn‘ye dayandırarak verdiği bilgilere göre KX3’ün, kardeşi gibi 4,3 metreye yakın boya ve 2,60 metrelik aks mesafesine sahip olması bekleniyor. Bu değerler iç mekan konusunda sıkıntı yaşanmayacağını gösteriyor. Kokpitin Sportage’la benzerliği dikkat çekiyor ve yeni denemeler ya da sürpriz etkisi yaratacak bir yerleşimden kaçınılmış. Bunun dışında aracın yeni nesil i20 ile aynı, yani bilindik küçük sınıf altyapısı üzerine üretileceği de kesin gibi. Bunun anlamı önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu süspansiyon sistemi ve elektrikli direksiyon sisteminin kullanılacağı.

Motor seçenekleriyse küçük sınıf yerine kompakt sınıfa yakın olacak gibi görünüyor. Şimdilik 1,6 litre hacimli ve atmosferik beslemeli benzinli motorun (123 HP güç ve 151 Nm tork) manuel şanzımanla kullanım bulması bekleniyor. Bunun dışında yine 1,6 litrelik hacme sahip ama bu sefer turbo besleme yardımıyla 200 HP civarında güç üreten bir motor da çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla birlikte KX3’te kullanılacak. Avrupa pazarı için 1,6 litrelik dizel motorun da bu listeye eklenmesi büyük olasılık.

ix25’in Avrupa’ya ayak basmasının bile 2017’yi bulacağı düşünülünce KX3’ün de daha erken bu coğrafyaya ulaşamayacağı söylenebilir.

kia kx3 kia kx3 kia kx3