Aslında bu konuda Hyundai’nin gecikmesi biraz anlamsız. Sonuçta kardeş firma Kia’nın Soul’ü ikinci nesline adım atıyor ama Hyundai modeli ancak tanıtıyor. Tabii Soul’ün gerçek anlamda crossover beklentilerini karşıladığını iddia etmek doğru olmaz. Belki de Hyundai işi hakkıyla yapmak için bu kadar beklemiştir.

Hyundaiix25arka

Daha önce tanıtılan ix25 Concept’le neredeyse tamamen aynı olan Creta aslında Hindistan pazarı için hazırlanmış. Fakat Hyundai bu modelin küresel model gamına dahil olduğunun altını özellikle çiziyor. Bunun anlamı modelin ülkemizde de satılacağı. Muhtemelen de Avrupa’daki alfa-numerik isimlendirme stratejisiyle modelin adı ix25 olarak belirlenebilir. Daha cesur bir öngürüyle modelin üretiminin ülkemizde yapılacağını da söyleyebiliriz.

Otomobilin oranları sadece 4,27 metre olan boyunu daha büyük gösterecek şekilde ayarlanmış, burun tasarımında büyük kardeşleri ix35 ve Santa Fe’den izler var ve çoğu rakibinden daha heybetli görünüyor. ix25’in aks mesafesi 2,59 metre olarak belirlenmiş. Bu sayede, yüksek tavanın da etkisiyle iç mekandaki alan hissinin i30’un (aks mesafesi 2,65 metre) bile ilerisinde olma potansiyeli var. Tabii bagaj hacmi de benzer değerleri (i30: 378 litre) yakalayabilir.

Hindistan için açıklanan motor yelpazesinde 1,6 litrelik benzinli ve dizel motorlar bulunuyor. Dizel motorun 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte kullanılacak olması bizim için oldukça iyi bir haber. Yine öngörüde cesaretimizi konuşturarak bu motorun Avrupa pazarında i30’la kullanılmaya başlanan çift kavramalı şanzımana sahip olacağını söyleyebiliriz.

Modelin tanıtımının Eylül ayında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapıldıktan sonra satışa sunulması yakın bir ihtimal. Böylece Hyundai giderek kızışan küçük crossover pastasından büyükçe bir lokma alabilir.

Hyundaiix252