Mercedes A Serisi’nden çok memnun. Buna da hakları var. A Serisi garip bir vandan normal bir hatchbacke dönüştürülürken amaç müşteri kitlesine yeni ve genç kitleleri eklemekti. A Serisi satın alanların yüzde 60’ının daha önce hiç Mercedes satın almamış ama rakip firmaların modellerini kullanmış olması da başarının farklı bir yüzü. Bu oran tüm kompakt sınıf ailesi (A, B, CLA ve GLA Serileri) hesaba katılırsa bile yüzde 50 oluyor. Başarılı takım değiştirilir mi? Tabii ki değiştirilmez. Mercedes de makyaj operasyonunda A Serisi’ni neredeyse hiç değiştirmemiş.

Dış tasarımda ufak tefek değişikler var ama görüp de anlayamayacağımız değişiklikleri burada sıralayacak değiliz. Benzer şekilde iç mekandaki farklılıklar da ancak A Serisi’nin fotoğraflarını duvarına asan bir ergen tarafından farkedilir cinsten. Bizi ilgilendiren farklılıklar karoserin altında.

Öncelikle Mercedes süspansiyon sistemine getirilen sertlik eleştirilerine cevap olarak çoktan seçmeli şasi seçeneğini sunmaya başladı. Direct Select sayesinde şasiyi (direksiyon, süspansiyon ve motor/şanzıman elektroniği) konforlu ya da sportif olarak ayarlamak mümkün olacak. Aktif şasi 7G-DCT şanzımana sahip tüm versiyonlarda standart olarak sunulacağı için Türkiye’de standart olacak diyebiliriz.

Yeni baz motor, varolan 1,6 litrelik hacme sahip ve turbo beslemeli benzinli motorun 102 HP güç ve 1200 d/d’da 180 Nm tork üreten versiyonu. Bunun dışında 122 HP güç ve 1250 d/d’da 200 Nm tork üreten versiyon da varlığını koruyor. Her iki motor da maksimum torklarını çok düşük devirlerden itibaren üretmesi ve 7 vitesli çift kavramalı şanzımanlarla sunulmaları sayesinde sevilecektir.

Dizel cephesinde de değişiklik yok. 1,5 litrelik dizel motorun 90 HP güç ve 240 Nm tork üreten versiyonun yanında 109 HP güç ve 260 Nm tork üreten versiyonu da sunuluyor ve bu motorlar da çift kavramalı şanzımanla kombine edilebiliyor. Bu noktada en dikkat çekici yenilik model isimlerinde: Baz dizel motora sahip versiyon artık A 160 d ve güçlü kardeşi de A 180 d olarak tanımlanacak. Son olarak serinin en güçlü versiyonu olan A 45 AMG de artık 340 yerine 381 HP güç üreten motora sahip.

Makyajlı A Serisi’nin Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösteriminin hemen arkasından satışa sunulması bekleniyor.

Mercedes-Benz A-Klasse (W 176) 2015Mercedes-Benz A-Class (W 176 Mercedes-Benz A-Klasse (W 176) 2015Mercedes-Benz A-Class (W 176