Orta sınıf sedanlar özellikle küçük hacimli motorların bollaşmasıyla yüksek talep görüyor. Hal böyle olunca da bu sınıftaki rekabet her zamankinden daha kızgın. Eğer uygun motor ve şanzıman ikilisine sahip bir modeliniz varsa bu sınıfta ancak iyi bir başlangıç yapmış sayılıyorsunuz. Çünkü artık premium üreticiler bile orta sınıfta küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzıman sunuyor ve başarılı olmak için tüm paketin iyi olması gerekiyor. Renault’nun Latitude’u bu ortamda biraz geri planda kalıyor. Bu model hayatının sonbaharında ve yıl sonunda yeni nesli tanıtılıp bu haberimizdeki özelliklere sahip olacak. Peki buna rağmen hala çekim merkezi olabilir mi?

renault Latitude 1.5 dci edc

1- Nedir?

Temel olarak Laguna’nın sedan karoserli versiyonu diyebiliriz. Detaya indiğimizdeyse tüm bileşenleri Laguna’dan gelmiş olsa da aslında Güney Koreli Samsung Motors tarafından geliştirilmiş bir sedan çıkıyor karşımıza. Bunun kötü bir yanı yok. Latitude’a bakıp Renault karakterini yansıtmıyor demek zor. Malzemeler, işçilik ya da tarz olarak Avrupa’da geliştirilmiş modellerden çok farklı değil. Latitude 4,89 metre uzunluğa ve 2,76 metre aks mesafesine sahip. Anlayacağınız sınıfının en irilerinden biri ve 5 metre sınırına oldukça yakın bir otomobil.

2- İç mekanı nasıl?

İç mekanı genel olarak bir önceki nesil Renault çizgisine sahip. Küçük düğmeler ve derli toplu yapı dikkat çekiyor. Kokpitin kalite algısı orta sınıf için yeterli kabul edilebilir. Malzemeler iyi seçilmiş ve ufak-tefek detaylar da kalite algısını arttırıyor. İç mekanla ilgili iki önemli konu var. Birincisi alan hissi. Yüksek konumlu ön koltuklar ve arka koltuklar için sunulan diz mesafesi tüm Latitude yolcuları için iyi haberler anlamına geliyor. Hatta arka koltukta sunulan ferahlığın sürüşe değindiğimiz bölümde anlatacaklarımızla birleşimi neticesinde Latitude, sınıfının arka koltukta yolculuk etmesi en iyi modellerinden biri. İç mekanla ilgili ikinci önemli konuysa donanım. Biz Executive adlı üst donanım seviyesine sahip bir versiyon kullandık ve bu orta sınıf sedan, 3 bölgeli otomatik klima (arka koltuk için de ısı ayarı yapılabiliyor), masajlı sürücü koltuğu, kör açı algılama sistemi ve gelişmiş bir bilgi eğlence sistemi gibi donanımlara sahipti. Bunlar artık bulunmaz olmayabilir ama hala etkileyici bir ortam yaratmaya yetiyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3- Sürüşü nasıl?

110 HP güç ve 240 HP güç üreten 1,5 litrelik dizel motorun 6 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman EDC ile olan uyumu yüksek ve bu ikili Latitude’e hem keyifli çekiş gücü hem de makul tüketim rakamları sunuyor. Bundan sonrasıysa o kadar keyifli ve çekici değil. Latitude Güney Kore’de geliştirilmiş olmasının etkisini bu bölümde hissediyor. Süspansiyon sistemi makyajla elden geçirildi ama hala gevşek hissettiriyor. Yol bozukluklarında gövde çapraz salınıma giriyor. Benzer bir durum virajlarda da yaşanıyor. En azından artık direksiyon bir şeylere bağlı gibi hissettiriyor ve önden kayma eğilimi de daha geç geliyor. Ön koltuk yeterince alçaltılamıyor ve direksiyon da yeterince yukarı kaldırılamıyor. Anlayacağınız Latitude’de biraz farklı bir sürüş pozisyonunuyla yaşamalısınız. Otomobilin sürüş konforu iyi, kabin sessizliği etkileyici ve zemin dalgalanmalarından neredeyse hiç etkilenmiyor. Bu etkenlerin yukarıdaki etkenlerle birleşimi sonucunda Latitude oldukça iyi bir makam aracı olacaktır.

4- Komşu endeksi

Boyu neredeyse 5 metre olan bir otomobil olarak Latitude oldukça heybetli. Bu haliyle sizi oldukça iyi gösterebilir. Yine de komşunuzu etkilemeniz için hava atarken kullanacağınız bir kaç donanım iyi olur. Anlayacağınız üst donanım seviyelerini tercih etmelisiniz.

5- Satın almalı mıyım?

Yıllanmış bir otomobilin en iyi yanı, üreticinin o modelden beklediği karlılığı yıllar önce yakalamış olması ve üretim maliyetinin iyice düşmesidir. Latitude’te yaşanan da tam olarak bu. Nispeten zengin donanımına karşın 1,5 litrelik dizel motora ve çift kavramalı EDC şanzımana sahip Latitude, en önemli rakiplerinden gözle görülür şekilde uygun fiyat etiketine sahip. Hal böyle olunca sorunun cevabı da, sürüş keyfiyle çok ilgilenmiyorsanız neden olmasın olacaktır.

Renault Latitude fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

Latitude sürüşüyle olmasa da konforu ve donanım kalemleriyle hala etkileyici bir otomobil. Yıl sonunda tanıtılacak olan selefi muhtemelen çok daha iyi özelliklere sahip olacak ama fiyat seviyesi de bugünkü kadar çekici olmayacaktır.

renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc renault Latitude 1.5 dci edc