Mercedes’in E Serisi ailesi yenileme çalışmaları E Serisi Sedan ile başlamıştı. Temel olarak küçük kardeşi C Serisi’nden daha rahat ayrılmasını sağlamaya yönelik olduğu için ciddi kozmetik yenilemeye maruz kalan sedan E Serisi’nin aksine Coupe ve Cabrio daha sınırlı bir yenilemeye tabi tutulmuş. Bunun temel sebebi arka tasarımın bu versiyonlara özgü olması, hatta tüm Mercedes Coupe/Cabrio ürün gamı aynı arka tasarımı paylaşıyor ve anlaşılan o ki Stuttgart’ta bu tasarım çok beğeniliyor. Sonuç olarak E Serisi Coupe ve Cabrio’nun burun tasarımları yenilenmiş ve bu da ikilinin makyajlı versiyonlarını tanımamızı kolaylaştıracak.

İç mekandaki yenilikler yaşanmadan anlaşılamayacak türden. Malzeme kalitesi ya da seçkinlik konularında bir eksiği bulunmayan kokpit yapısı değişmeden korunmuş. Makyajla birlikte kabine gelen en önemli yenilik kumanda aryüzüyle ilgili. Öncelikle eskiden analog göstergeler standart olarak sunulup dijital gösterge ekranı isteğe bağlı sunulurken makyaj sonrasında 10,25 inçlik gösterge tablosu ve yine 10,25 inçlik multimedya ekranı standart olarak sunulacak. İsteğe bağlı donanımlar listesindeyse her iki ekranın 12,3 inçlik versiyonları yer alıyor. Multimedya ekranı artık MBUX isimli arayüze sahip ve dokunmatik. Bunun anlamı, E Serisi’nin çağdışı kalmış ve karmaşık kumanda biriminden kurtulmuş olması. MBUX beraberinde günlük hayat konuşmalarını anlayabilen bir sesli komut sistemiyle birlikte geliyor ve hem grafikler hem de sezgisel kullanım açısından çok iyi sunumlara sahip. MBUX ile birlikte vites konsolundaki çevirmeli düğme de yerini dokunmatik pade bırakmış. Bunun dışında kokpitteki ikinci en önemi yenilik direksiyon simidi. Tasarımının yenilenmesinin yanında artık sürücünün elini ağırlığıyla değil kan basıncıyla hissedebilecek olan direksiyon, haptik etkileşime sahip.

E Serisi Coupe ve Cabrio’nun tekniğinde de bir dizi iyileştirme var. 2,0 litrelik dizel motor elden geçirilmiş ve en güçlü versiyonu 48V elektrik sistemine sahip bir mild-hibride dönüştürülmüş. Yani EQ Boost destek sistemi artık dizel motorla da sunuluyor. 20 HP güç ve 180 Nm tork üretebilen marş motoru/jeneratör işlevli elektrik motoru, hem motora destek oluyor hem de aküyü şarj edebiliyor. Bunun dışındaki motor seçenekleri de elden geçirilerek kullanıma devam ediyor.