Hızlı hatchbackler ligindeki rekabette en saldırgan katılımcılardan biri Renault. Biri Renault’nun rekoruna göz dikti mi Renault da hemen karşı saldırı için bilenmeye başlıyor. Bu seferse durum daha farklı. Sanki Renault Sport’un kendini kanıtlamasına ihtiyaç varmış gibi, 40. yıl için özel  bir konsept hazırlanmış.

Konseptin formülü basit: Küçük otomobil büyük motor. Otomobil Clio RS, motorsa Megane RS 275 Trophy-R’ın motoru. 2,0 litre hacimden 275 HP güç ve 360 Nm tork üreten motorla ilgili en önemli sorun doğal olarak Clio’ya sığdırılması olmuş. Adı konsept olsa da Clio RS 16 yürür halde, yani kağıt üzerinde bir gösteriden daha fazlası. bu nedenle de egzozdan süspansiyona kadar tüm bileşenler elden geçirilmiş. Egzoz için Akrapovič imzalı çift çıkışlı bir kurulum tercih edilmiş ki sesi de iyi olsun.

Bu kadar detayla uğraşılırken ortaya standart bir Clio RS çıkartmak hoş olmazdı. Bu nedenle gövde genişliğini 6 cm artıracak bir kit, 19 inçlik jantlar ve yeni hava girişleri eklenmiş.

Otomobilin performans verileri şimdilik bir sır. Fakat böyle bir otomobil Renault Sport imzası taşıyorsa bir rekora ihtiyaç var. Tatminkar olur mu bilmiyoruz ama otomobilin geliştirilmesi bu tür bir iş için rekor sayılabilecek şekilde 5 ayda bitirilmiş. Muhtemelen bizim ustalar aynı dönüşümü 1 haftada tamamlardı ama herhalde gövde eklentileri zaman aldı.

RenaultClioRS75r RenaultClioRS75y