Hyundai’nin kompakt sedan sınıfındaki mücadelesinde tek kolla savaştığı söylenebilir. Çünkü Hyundai devasa bir üretici ve tüm dünya pazarlarına üretim yapıyor. Fakat üretimlerinin yerelleştirdiği için de bölgesel ürünlere sahip. Bunun sonucu olarak, Avrupalılar kompakt sınıf sedanlar yok saydığı için Hyundai Avrupa kompakt sınıf sedana sırtını çeviriyor. Neyse ki kullanışsız sedanların bizim gibi çok sevildiği pek çok pazar var. Elantra o pazarlar için hazırlanmış bir otomobil. Bu zamana kadar oldukça iyi özellikler sunsa da gerçek bir Avrupalı olmayışı her zaman Elantra’nın önünde bir engel olarak durur. Peki yeni nesilde durum nasıl?

hyundai elantra 1.6 crdi at

1- Nedir?

Hundai’nin kompakt sınıf sedanı. Aynı sınıftaki hatchback i30’la neredeyse akrabalığı bile yok. Bu sayede de Elantra’nın iç ve dış tasarımı marka içinde oldukça özgün. Elantra devrim ya da sürpriz peşinde değil. Onun yerine selefinin izinden giderek konumunu koruma peşinde. 4,57 metrelik uzunluğu ve 2,70 metrelik aks mesafesi yerini aldığı nesille neredeyse aynı. Özellikle aks mesafesi hala sınıf ortalamalarından iyi.

2016 hyundai elantra

2- İç mekanı nasıl?

Kimileri kokpitin aşırı Seat Leon esintili olduğunu söyleyebilir. Bu kısmı bizi çok ilgilendirmiyor çünkü kokpit yapısı oldukça kullanışlı, malzeme kalitesi makul ve kullanımı zor kumanda yok. Logoları kapalı olsa Elantra için muhtemelen Avrupalı tanımlaması yapabilirsiniz. Gerçi sürücü tarafı dışındaki camlarının tek dokunuşta açılmaması gibi ufak tefek sorunlar da yok değil. Arka koltuk diz mesafesi ya da bagaj için de sürpriz yok. Arka koltuklar rahat, bagajsa 458 litrelik hacmiyle sınıfının önde gelenlerinden geride kalsa da yeterli alana sahip.

4- Motor/şanzıman nasıl?

Bizim kullandığımız versiyon 1,6 litrelik dizel motora ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahipti. Motor bildiğimiz motor, gücü 126 HP’den 136 HP’ye yükseltilmiş ama torku 260 Nm’de değişmeden kalmış. Tabii olarak en önemli değişiklik eskiden kullanılan tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine kullanılmaya başlanan çift kavramalı şanzıman. Eski şanzımanın geçişleri de hızlıydı ama Elantra kesinlikle sınıfının en güçlüsü gibi hissettirmiyordu. Yeni şanzıman ise daha direkt güç aktarımı sağlıyor ve bu sayede de performans hissi çok daha yüksek. Şanzımanın kavrama hassasiyeti benzerlerinden daha iyi. Motorun alt devirleri hala çok canlı değil ama en azından DCT şanzıman ile bu sorun değil.

5- Sürüşü nasıl?

Elantra i30’la ortak çok az parça kullandığı için onun karmaşık ve başarılı çok kollu arka aksı yerine torsiyon çubuklu arka aksla yetiniyor. Fakat bunun önemli bir dezavantaj yarattığını söylemek zor. Elantra her zaman olduğu gibi kozunu yine konfor olarak belirlemiş ve tüm ayarları da bu yönde yapılmış. Direksiyonu düz konumda hissiz ve otoyol sürüşlerinde de yapay hissettiriyor ama eskisi gibi yormuyor. Süspansiyon sistemiyse görevinin mutlak bir sessizlikle yaparak bizden alkış aldı. Darbe emiş ve konfor konularında çok başarılı olan sistem güvenlik konusunda da eksiğe sahip değil. Elantra’nın sürüşünün sportiflikle uzaktan yakından ilgisi yok ama Hyundai moda olduğu üzere bir mod seçim yazılımı kullanıyor. Vites kolunun yanından Eco ya da Sport modlarını seçebiliyorsunuz. Sport modu ilginç bir şekilde Elantra’nın karakterini baştan aşağıya değiştiriyor. Direksiyonun ağırlaşması gereksiz bir değişim ama motor/şanzıman ikilisinin büründükleri atak karakter etkileyici.

6- Tüketimi nasıl?

Söz konusu bir Hyundai modeli olunca tüketim çok büyük önem taşıyor. Biz Elantra’yı dağlardan geçen otoyollarda kullandık ve 400 km’nin sonunda yol bilgisayarı ekranında 5,4 litre/100 km’lik bir değer vardı. Eğer hızımıza biraz daha dikkat etseydik rahatça 5,0 litre/100 km’lik bir değer elde edebilirdik. Anlayacağınız yeni şanzıman motorun hem performans hem de tasarruf potansiyelini ortaya çıkartmış.

7- Fiyat

Elantra’nın fiyatları Avrupalı rakiplerden biraz daha uygun seçilmiş. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta Elantra’nın en azından şimdilik çok zengin donanım seviyesine sahip bir versiyonunun olmadığı.

Hyundai Elantra fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Eğer aradığınız lüks sınıfa yakışacak donanımlara sahip bir kompakt sınıf üyesi değilse Elantra ihtiyacınızı rahatça karşılamaktan öte sınıfından beklenemedik derecede yüksek konfor seviyesine sahip. Hyundai’nin kendine güvenen garanti politikası da buna cila olacaktır.

2016 hyundai elantra hyundai elantra 1.6 crdi at hyundai elantra 1.6 crdi at hyundai elantra 1.6 crdi at hyundai elantra 1.6 crdi at hyundai elantra 1.6 crdi at hyundai elantra 1.6 crdi at