Avrupa orta sınıfı Japonları zorluyor. Mazda6 kimi pazarlarda başarılı olsa da hala istenilen yerde değil, Nissan uzun zamandır bu sınıftan ayrı, Honda Accord artık Avrupa’da satılmayacak. Toyota ise orta sınıf üyesine bir şans daha tanımaya karar verdi. Avensis, ikinci kez makyajlandı ve neredeyse tamamen yeni bir model gibi aramıza döndü. Peki bu geri dönüş muhteşem mi?

yeni avensis 1.6 dizel

1- Nedir?

Toyota’nın orta sınıf üyesi. Aslında bir nesil öncesinin ürünü olduğunu ebatlarıyla belli ediyor. Boyu 4,75 metre ile çok kısa sayılmaz ama 2,7 metrelik aks mesafesi artık kompakt sınıf sınırlarına girmiş durumda. Güncel Avensis bundan 6 yıl önce tanıtılmıştı ve arada bir de küçük makyaj operasyonu geçirdi. Bu seferse büyük bir yenilik rüzgarıyla tazelendi. Bir modelin iki kez makyajlanması çok nadiren görülür ve bu kesinlikle modelin yüksek başarısına işaret değildir.

yeni avensis 1.6 dizel

2- Makyajla neler değişmiş?

Burun tasarımında yeni nesil Toyota modellerini andıran farlar en dikkat çekici yenilik. İç mekan baştan aşağı yeniden tasarlanmış. Malzemelerin daha dolgun ve daha kaliteli hissettireceği yeni bir tasarım benimsenmiş. Yeni görünüm Avrupalı rakipler karşısında daha şanslı olabilir. Bizim için en büyük yenilik 1,6 litrelik dizel motorun ürün gamına dahil edilmiş olması. Bunun dışında yürüyen aksam, süspansiyon sistemi, izolasyon ve titreşim iletimi gibi konularda önemli iyileştirmeler söz konusu. Ne yazık ki Toyota mühendisleri elektrikli park freninin garip yerini değiştirmemiş. Eğer biri size söylemezse direksiyonun sağ altındaki park freni düğmesini bulma ihtimaliniz yok. Biz yerini biliyorduk ama yine de aradık.

yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel

3- Yeni 1.6 D-4D motor nasıl?

Motor BMW’den alınmış. Hem iyi hem de kötü olarak yorumlanabilecek şekilde bu motor kısa süre sonra Toyota’ya özel bir makine haline gelecek çünkü BMW bu motoru kullanmayı bırakacak. 1,6 litrelik hacimden 112 HP güç ve 270 Nm tork üretmesi motorun güncel normların bir nebze gerisinde kalmasına neden oluyor. Orta sınıfta kullanılan yeni nesil 1,6 litrelik rakiplerinin güç skalası 120-136 HP arasında. Tork açısındansa kabul gören çizgi 300 Nm’den başlıyor. Motor 6 vitesli manuel şanzımanla birlikte sunuluyor. Yeni motoruyla Avensis’in, özellikle de bu kadar kapsamlı makyaj sonrasında çok keyifli olmasını bekliyorduk. Açıkçası soğukken motor sesinin kaba olması ve şanzımanın bir Toyota’ya yakışmayacak denli kemikli yapısı dışında beklentimizi karşıladı. 6 vitesli şanzımanın oranları iyi ayarlanmış. Böylece motorun alt devir cansızlığı çoğunlukla rahatsız etmiyor ve ağır akan trafikte çoğu zaman 2. viteste kalabiliyorsunuz. Fakat şanzımanın geçişleri genel olarak sert ve kaba. Motorun çekiş gücü etkileyici olmaktan uzak ama atmosferik beslemeli benzinliyi de aratmıyor. Tabii benzinli motorların sessizliğinden sonra bir Avensis kabininde bu kadar motor gürültüsü duymak da ilginç ama gülü seven dikenine katlanır. Laf gülden açılmışken, şehir içinde elde ettiğimiz 6,1 litre/100 km’lik tüketim değeri yüzümüzde gerçekten gül açmasına neden oldu.

4- Sürüşü nasıl?

Açıkçası biz Yaris ve Auris’in makyajla elde ettikleri kazanımlar sonrasında beklentimizi bir hayli arttırmıştık ama orta sınıf arenası mucizelere küçük sınıf ve kompakt sınıftan daha kapalı. Anlayacağınız Avensis çoğunlukla bildiğiniz Avensis. İç mekanı yeterince sessiz, süspansiyon sistemi görevini yeterince iyi yerine getiriyor ve genel sürüş kalitesi de beklentiler dahilinde. Fakat sınıfındaki rakipler için yeterli ya da makul gibi kelimeler çok fazla anlamlı değil. Ne yazık ki Avensis ikinci şansını tam verimle kullanamamış. Özellikle rakiplerdeki çok kollu arka aks yerine kullanılan çift salıncaklı arka aksın kısa darbelerde gürültülü çalışması, direksiyon sisteminin hassaslıktan uzak olması ve tabii ki şanzımanı Avensis’in çekicilik katsayısını azaltıyor.

5- Fiyatı nasıl?

İkinci baharında Avensis’in Toyota’dan çok büyük destek gördüğünü söylemek zor. 1,6 litrelik baz benzinli motor bile kimi rakiplerin benzer tekliflerine göre pahalı kalıyor. 1,6 litrelik dizelse neredeyse sınıfının en pahalı küçük hacimli dizel motor/manuel şanzıman ikilisine sahip modeli konumunda. Dahası neredeyse tüm rakipleri küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzımanla sunularak önemli bir avantaja sahip.

Toyota Avensis fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

Aslında otomatik şanzımanla birlikte sunulan bir küçük hacimli dizel motoru olmadığı sürece Avensis ağzıyla kuş tutsa orta sınıf müşterisine yaranamaz. Buna bir de küçük ama dikkat çekici eksikleri eklenince Avensis’in ikinci baharı da yarım kalacağı benziyor.

yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel yeni avensis 1.6 dizel