Bir kaç tane sınıf yaratmış bir otomobil üreticisinin son dönemlerin en önemli trendine bu kadar uzun süre sırt dönmüş olması çok ilginç. Fakat nasıl olduysa oldu ve Renault crossoverları görmezden geldi. Küçük sınıftaki Captur bu durumu değiştirdi ve bugün de sıra kompakt sınıfta. Neyse ki Renault’nun çevresi çok geniş ve arkadaşlıkları da güçlü. Bu sayede ittifak ortağı Nissan, varlık sebebi olan Qashqai’ı Renault ile paylaşmaktan geri durmadı. Sonuçta Kadjar karşımızda.

renault kadjar

1- Nedir?

Qashqai’dan geliştirilmiş Renault kompakt crossoverı. Aslında logosu değiştirilmiş bir Qashqai gibi ama o kadar fazla değişiklik yapılmış ki yeni bir model dememek için bir neden bulamıyoruz. Tasarımın genel havası dışında boyu da daha uzun. 2,64 metrelik aks mesafesi aynı kalırken Qashqai’ın 4,37 metrelik boyu Kadjar için 4,45 metreye uzatılmış. Bu değişiklik Qashqai’ın 401 litrelik bagaj hacminin büyümesini sağlamış. Kadjar’ın bagaj hacmi 472 litre.

renault kadjar

2- İç mekan nasıl?

Yeni nesil Renault tarzına sahip ama Nissan izleri de görülebiliyor. Malzeme kalitesi kompakt sınıf için iyi kabul edilebilir. Sürüş sırasında Japon akrabasına göre çok daha az kaplama sesi üretmesi çok iyi bir haber. Dijital gösterge tablosu hem bilgi akışı hem de takip açısından benzerlerinden daha iyi. Dokunmatik ekranlı müzik sistemi de rahat kullanılıyor. Bunun dışında fiziksel düğmeler varlığını koruyor. Direksiyon üzerindeki kumandaların ne işe yaradığına dair bir işaretleme yapılmamış. Biz araştırmacı gazeteciliğimizi kullanarak bütün düğmeleri sizin yerinize denedik ve korkulacak bir durum olmadığı ortaya çıktı. Bu düğmelerin hiçbiri kendi kendini yok etme işlemini başlatmıyor. Bunun dışında koltuk ısıtma sisteminin düğmelerinin kol dayanağının altındaki konumu ya da hız sabitleme/sınırlama işlevlerinin açma/kapama düğmelerinin park freninin arkasındaki konumu da anlamsız.

renault kadjar

4- Arka koltukları rahat mı?

Evet, kesinlikle.

5- Dizel/otomatik versiyon nasıl?

Renault, Nissan’dan farklı bir motor/şanzıman stratejisi izliyor ve doğru olan strateji kesinlikle Renault’nun ki. 1,5 litrelik dizel motor ve EDC şanzıman ikilisi, 1,6 litrelik dizel motor ve X-Tronic şanzıman ikilisinden her anlamda daha iyi sonuç veriyor. Aslında 1,5 litrelik motor belirgin bir şekilde daha güçsüz, 110 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor ve 1,6 litrelik motorun 130 HP güç ve 320 Nm torku karşısında söyleyebileceği çok bir şey yok. Fakat Renault’nun çift kavramalı EDC şanzımanı, Nissan’ın CVT şanzımanına göre motorla çok daha uyumlu ve direkt çalışan bir sistem. Bu sayede nispeten güçsüz motora rağmen Kadjar ataklık konusunda Qashqai’ın gerisinde kalmadığı gibi yüksek hızlara çıkma isteği dışındaki konularda ondan daha iyisini sunabiliyor. Dahası, şehir kullanımında elde ettiğimiz 6,3 litre/100 km’lik tüketim verisini Qashqai’ın dizel/otomatik versiyonu hayal bile edemez.

Bu kadar lafı geçmişken bir de Nissan Qashqai 1.6 dCi X-Tronic yazısı olsa iyi olurdu diyorsanız tıklayın.

6- Sürüşü nasıl?

Burada büyük bir parantez açmamız gerekiyor. Renault, Icon isimli üst donanım seviyesinin opsiyon listesinde 19 inçlik jantlar sunuyor. Size tavsiyemiz bu jantlardan kesinlikle uzak durmanız. Çünkü bu gereksiz büyüklükteki jantlar Kadjar’ın kesinlikle sürüş kalitesi potansiyelini yok ediyor. Direksiyon düz konumda et gibi, 120 km/s’nin üzerine çıkıldığında artık unuttuğumuz seviyede yuvarlanma gürültüsü duyuluyor ve çukur ve tümseklerde çok iyi davranan süspansiyon sistemi yol çizgileri ve yasal hız tümseklerinde tahta tekerlekli bir fayton karakterine bürünüyor. Standart jantların bütün bu sorunları yok edeceğine inanıyoruz. Bunun dışında, özellikle soğukken dizel motorun gürültüsünün  iç mekanda duyulması, Kadjar’ın en önemli sorunu. Süspansiyon sistemi beklenenden biraz daha sert ayarlanmış ama bu sayede hem gövde hareketleri azaltılmış hem de elektroniğin müdahaleleri daha kabul edilebilir hale getirilmiş.

7- Rakipleri kimler?

Nissan Qashqai, VW Tiguan ve Ford Kuga boyut açısından en uygun rakipler. Motor ve şanzıman seçenekleri merkezli incelediğimizdeyse menzile Opel Mokka ve Mazda CX-3 gibi modeller de giriyor.

8- Fiyatı nasıl?

Rakiplerine göre iddialı bir satış fiyatına sahip. Donanım seviyesi yüksek, motor seçeneklerine göre fiyat seviyesi de birkaç bin TL daha uygun.

Renault Kadjar fiyat listesi için tıklayın.

9- Sonuç

Renault meraklılarını bekletti ama beklettiğine de değmiş gibi görünüyor. Kadjar geniş bir aile otomobili arayanlar için oldukça iyi bir seçenek ama abartılı donanımlardan kaçınmak şart.

RenaultKadjar3

renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar renault kadjar