Renault bir dönemini elektrikli araçlara belki de gereğinden fazla önem vererek geçirdi. Fluence Z.E., Kangoo Z.E. ve benzerleri erken kalkanın yol alamadığı örnekler olarak akıllarda kaldı. Elektrikli araçların sorunu menzildi ve Renault bu soruna çözüm üretmeden hacim modelleri üretmeye girişti. Fakat bu dönemin ilginç meyveleri de yok değil. Örneğin Twizy.

renault twizy

1- Nedir?

Renault’nun scooterdan hallice elektrikli otomobili. 2,34 metrelik uzunluğa ve 1,68 metrelik aks mesafesine sahip, iki kişinin sıralı düzende oturduğu bir otomobilcik. 17 HP güç ve 57 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip ve toplam ağırlığı da 474 kg.

renault twizy

2- İç mekanı nasıl?

Gerçek anlamda bir iç mekanı yok. Yukarı doğru açılar kapılar daha çok ince bir çizgi çekmek için kullanılıyor. Kapılarda camı yok ama en azından ön camı var. Kamuya açık bir alan olduğu için malzemeler sert ve dayanıklı olanlardan seçilmiş. Sert plastikler, bir vandalla karşılaşmazsanız bile kedilerin keskin pençeleri açısından hala iyi bir tercih oluyor. Hazır lafı geçmişken, kedilere allerjiniz varsa Twizy’yi kapalı bir park alanında tutmanız en iyisi. Çünkü patiligiller Twizy’i çok seviyor. Sürücü için sunulan alan garip bir şekilde ferah ve beklendiği gibi havadar. Yolcu içinse biraz daha içe kapanık bir atmosfer var.

renault twizy

3- Bagajı var mı?

Bu sefer doğru soru ve cevabı hem evet hem hayır. Arka koltuğun altında 31 litrelik bir alan bulunuyor ama bu bölmeyi kullanmak çok pratik değil. Eğer markete giderseniz arka koltuk yolcusunun kucağı daha rahat bir kargo alanı olacaktır.

4- Sürüşü nasıl?

Yarım tondan daha düşük ağırlığı ve elektrik motorunun yüksek torku sayesinde kesinlikle atak. Hatta biz otoyolda 80 km/s hıza kadar çıktık ve bunun maksimum hızı olduğu düşünülünce hızlanması oldukça iyi diyebiliriz. Ara sokaklarda atak ve yönlendirme hassasiyeti günümüzde kolay bulunmayacak kadar yüksek. Twizy ince lastikleri üzerinde öyle hızlı yön değiştiriyor ki gerçek sürüş keyfini gökte ararken yerde bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Süspansiyon konforuysa üzerinde çok düşünülmemesi gereken bir konu. Zaten Renault mühendisleri bu konuda düşünmediyse biz niye düşünelim ki?

5- Menzili nasıl?

Renault’nun iddiasına göre 100 km. Bizse 70 km’yi ancak geride bırakabildik. Otoyoldaki maksimum hız denememiz menzil konusunda pek yardımcı olmadı. İyi haberse küçük hacimli pillerin sadece 3,5 saatte dolabilmesi. Tabii bu konuda Renault’nun yalancısıyız. Çünkü bilen bilir, 3,5 saat pillerin dolmasını beklemekten daha iyi işlerimiz her zaman olmuştur.

6- Fiyatı nasıl?

Tam 13.700 Euro. Bu yazının yazıldığı an itibariyle 46.721 TL. Dahası Renault, bu kadar parayı bu kadar bir otomobile verirseniz, fiyatı 29 TL ile 129 TL arasında değişen bir Bluetooth kulaklığının işini gören bir kite 300 Euro daha ödersiniz diye düşünmüş. O yetmediyse toplam 25 gram boyayla yapılan kişiselleştirme opsiyonu için bir 50 Euro daha, renkli jantlar için de bir 250 Euro daha ödeyebiliyorsunuz. Kısaca pahalı.

7- Komşu endeksi

Fazla söze gerek yok, zenginsiniz ama komşularınız sizi kıskanmıyor.

8- Sonuç

Twizy, eğer daha etkili bir fiyatlandırma yöntemi olsaydı çok cazip bir araç olabilirdi. Büyük şehirler için ilginç avantajları kimilerinin ilgisini çekebilirdi ve bir scooterla ölüm dansı yapmak yerine işe Twizy ile gidip gelmek isteyenler çıkabilirdi. Fakat bugünkü fiyat politikasıyla onun yerine bir Clio almak çok daha mantıklı.

renault twizy renault twizy renault twizy renault twizy renault twizy renault twizy renault twizy