Renegade küçük crossover sınıfında ilginç bir açılıma sahip. Bir arazi efsanesinin markasını taşıyor ama ürün gamı şehir hayatı için şekillendirilmiş. Peki benzinli motor ve otomatik şanzıman birleştiren bir Renegade ideal şehir otomobili olabilir mi?

jeep renegade otomatik yorum

1- Nedir?

Jeep Renegade’in 1,4 litrelik Multiair benzinli motor ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonu. Daha önce dizel motor ve manuel şanzımana sahip Renegade testi yayımlamıştık ve Renegade ile ilgili genel görüşlerimizi merak ediyorsanız aşağıdaki linkten önce o yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Jeep Renegade 1.6 Mjet testi için tıklayın.

Jeep Renegade’in Mini Countryman ile karşılaştırması için tıklayın.

2- 1.4 Multiair motor nasıl?

1,4 litrelik benzinli motor 140 HP güç ve 230 Nm tork üretiyor. Maksimum torkun 1750 d/d’da üretilmesi önemli bir avantaj. Motorun adındaki Multiair eki önemli bir teknik detayı gösteriyor; daha düşük tüketim ve daha yüksek güç üretimi için bilindik emme sistemi değişken bir sistemle yenilenmiş. Sistemde gaz kelebeği bulunmuyor  ve selenoid supaplar yardımıyla açılma emirleri veriliyor. Benzer bir sisteme BMW ve Toyota da sahip ama Fiat’ın geliştirdiği Multiair çok daha sade bir yapıya sahip. Motorun genel güç üretim karakteri oldukça iyi, tabii bunu hissetmenin 1,4 tonluk Renegade’ten çok daha iyi adresleri var. Renegade ise tatminkar bir performansla ve çizgisel bir ivmelenmeyle ihtiyacı olanı alıyor.

3- Sürüşü nasıl?

1,4 litrelik motorun 6 vitesli ve çift kavramalı şanzımanla uyumu iyi. Vites geçişleri kesinlikle hissedilmiyor ama kavrama hassasiyeti benzerlerinin gerisinde. Hatta bizim kullandığımız örnek ilk kalkışlardaki yarım debriyaj konumunda ciddi titreşimler üretiyordu. Motorun kağıt üzerindeki iyi değerlerine karşın şehir hızlarında Renegade’in yüksek boş ağırlığına, otoyol hızlarındaysa yüksek yapısının neden olduğu yüksek rüzgar direnciyle ilgili bir takım sorunları var. Aslında bu sorunların boyutu sizin beklentilerinizle ilgili ama bu kurulumda Renegade’den yüksek performans beklememeniz en iyisi. Zaten yakıt tüketimini makul seviyede tutabilmek adına da sağ ayağınızın altına gerçek bir yumurta yerleştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü eğer dikkat ederseniz 8,2 litre/100 km civarında gezen tüketim değeri kontrolsüz gaz emirleriyle rahatça 10 litre/100 km’nin üzerine çıkabiliyor. Renegade’in süspansiyon sistemi sert ayarlanmış, kısa aks mesafesi de zemin dalgalanmalarının bile sönümlenmesini zorlaştırıyor.

4- Sonuç

Renegade’in içinde bulunmak gerçek bir SUV’un içinde bulunmak gibi hissettiriyor ki bu da onun en büyük avantajı. Oturma pozisyonundan iç mekanda kullanılan malzemelere kadar her unsur hatchbackten devşirilmiş değil safkan bir SUV gibi hissettiriyor. Ne yazık ki 1,4 litrelik benzinli motor ve çift kavramalı otomatik şanzıman makul başlangıç fiyatı dışında bir avantaja sahip değil. Bu nedenle de belki de aynı şanzımanın dizel motorla birlikte sunulacağı yakın geleceği beklemek mantıklı olabilir.

Jeep Renegade fiyat listesi için tıklayın.

jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum jeep renegade otomatik yorum