Kompakt sedan sınıfı ülkemizde çok güçlü. Hal böyle olunca da yeni bir modelin önemi büyük oluyor. Hele ki bu model ülkemizin en çok sevilen kompakt sınıf modellerinden birinin geri dönüşünü simgeliyorsa önemi daha da artıyor. O zaman hikayeyi kısa kesip Renault Megane Sedan için hazırladığımız mini rehberimize başlayalım.

Renault Megane 1.2Tce EDC testi için tıklayın.

Renault Megane Sedan yorum

1- Nedir?

Yukarıda biraz duygusallaştık ama aslında basitçe Fulence’ın halefi, Renault’nun yeni kompakt sınıf sedanı. Boyu 4,63 metre ve aks mesafesi de 2,71 metre. Aslında bu ebatlar Fluence ile neredeyse aynı, hatta yüksekliği Fluence’tan 4 cm kadar daha az. Renault-Nissan ortaklığının yeni altyapısı CMF-C/D üzerinde yükseliyor. Ön tasarımı Megane ailesinin geri kalanıyla aynı, arka tasarımıysa Talisman’ın ölçekle küçültülmüş hali gibi.

Renault Megane Sedan yorum

2- İç mekanı nasıl?

Doğal olarak birebir Megane. Geniş dokunmatik ekran çok modern bir hava yaratıyor ve kokpitin hem sadeliğini hem de yüksek teknoloji algısını besliyor. Gösterge tablosu rahat takip ediliyor, sürüş pozisyonu bir Renault modelinden beklenmeyecek derecede alçaltılabiliyor ve kokpitin genelinin kalite algısı oldukça yüksek. Genel malzeme kalitesi iyi ama kokpitin alt kısmındaki sert plastiklerin bir kısmı fazlaca el altında. Bu noktada bir parantez açmamız gerekli, kokpitin işçiliği hem Talisman hem de Megane HB’in ilerisinde, bu da Bursa fabrikasının ayrıcalığı. Arka koltukta daha iyi diz mesafesi sunan rakipler var ama genel olarak Megane Sedan için de sınıf ortalamasında tanımı yapılabilir. Yeni tasarımın bir etkisi olarak ferahlık hissi sınırlı. Eğimli sütunlar ve yüksek cam çizgisi alan hissini geriletiyor ve görüş açılarını bir hayli daraltıyor. Hatta Megane Sedan geriye doğru neredeyse tamamen kör gibi.

Renault Megane Sedan yorum

3- Bagajı geniş mi?

Lastik tamir kitiyle 550 litrelik alan sözkonusu. Bu alan yedek lastikle geriliyor ama hala fazlasıyla büyük. Yazık ki Fluence’ın bagaj kullanışlılığı ismiyle birlikte tarihe karışmış durumda. Megane Sedan’ın hem bagaj kapağı dar hem de bagaj duvarları girintili-çıkıntılı. Hal böyle olunca da kullanışlılığın bir kısmı törpülenmiş. Bagaj düğmesi kapaktaki logonun ortasında yer alıyor. Geri görüş kamerası da aynı yere takılıyor, sonuçta bagaj kapağını dışarıdan açan düğme geri görüş kamerası olan versiyonlarda yok. Bu durumda bagaj kapağını ya kokpitteki düğmeden ya da anahtar üzerinden açmanız gerekiyor ki bunun için de motorun durdurulmuş olması lazım. Bu sorunun kısmi çözümü için ayağınızı arka tamponun altında salladığınızda bagaj kapağını açan bir sensör, geri görüş kamerasıyla birlikte sunuluyor.

Renault Megane Sedan yorum

4- Motor seçenekleri neler?

Giriş seviyesini 1,6 litrelik atmosferik beslemeli SCe benzinli motor oluşturuyor. 115 HP güç ve 156 Nm tork üreten bu motor 5 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor ve modern çağların beklentilerine uzak kalsa da fiyat listesinde çok iyi göründüğü bir gerçek. İkinci benzinli motor 1,2 litrelik TCe. 130 HP güç ve 205 Nm tork üreten motor ilk etapta sadece yeni geliştirilen 7 vitesli EDC çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satılacak. İlerleyen dönemde 6 vitesli manuel şanzıman da devreye alınacak. Bu motor esnek yapısı ve güçlü çekişiyle oldukça etkileyici. Dizel cephesinde herkesin takdirini alan 1,5 litrelik dCi 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten versiyonu ve 6 vitesli manuel şanzımanıyla girişi oluşturuyor. Aynı motorun 110 HP güç ve 260 Nm tork üreten versiyonu, manuel şanzımanın yanında EDC seçeneğiyle onu takip ediyor ve son olarak 1,6 litrelik dizel motor 130 HP güç ve 320 Nm tork üreten versiyonuyla Megane Sedan’ın üst sınırını oluşturuyor. Bu motor şimdilik sadece manuel şanzımanla satılacak.

5- Donanımları nasıl?

Megane Sedan, Joy, Touch ve Icon adı verilen 3 donanım seviyesiyle satılacak. Hatchback karoserle sunulan şık GT Line donanımı sedan karoserle sunulmuyor. Joy, standart bir başlangıç gibi görünüyor; 6 havayastığı, elektrikli dış dikiz aynaları, hız sabitleyici, 4,2 inçlik multimedya ekranı ve jant kapakları donanım kalemlerini oluşturuyor. Joy 1,6 litre benzinli ve 1,5 litre dizel motorla sunulacak. Dizel motorun her iki güç versiyonu da Joy donanıma sahip ama 110 HP güç üreten versiyon Joy donanım seviyesinde sadece EDC şanzımanla satılacak. Opsiyon listesinde arka park sensörleri ve ön sis farları var. Joy, Megane’ın gündüz farlarıyla oluşturduğu karizmatik ışık imzasına da sahip değil.

Touch doğal olarak daha uzun bir listeye sahip. Arka park sensörleri, ön sis farları, eller serbest anahtar, deri direksiyon ve alaşım jantlar dikkat çekenler. Opsiyon listesinde otomatik klima, far-yağmur sensörleri ve 7 inçlik dokunmatik ekran, geri görüş kamerası ve 17 inçlik jantlar var.

Icon en üst donanım seviyesi olarak daha da uzun bir listeye sahip. Temel olarak Touch’ta opsiyon listesindeki donanımlar Icon’da standart sunuluyor; dahası LED farlar, dijital gösterge tablosu, adaptif şasi (direksiyon sertliği, gösterge ekranı, motor elektroniği, klima ve şanzıman elektroniğini farklı modlarda ayarlama imkanı), elektrikli park freni, elektrikli katlanan dış dikiz aynaları gibi eklentilere de sahip. Opsiyon listesindeyse 8,7 inçlik daha da büyük bir ekran, adaptif hız sabitleyici, head-up gösterge, otomatik uzun far asistanı, 18 inçlik jantlar ve açılır tavan gibi donanımlar var.

Donanım listeleriyle ilgili en önemli sorun, Megane Sedan’ın iç mekanının en üst donanıma göre şekillendirilmiş olması. İç mekan konsepti Icon donanım seviyesinde ultra-modernken Joy ve Touch donanım seviyelerinde çağa ucu ucuna uyumlu hale geliyor. Büyük ekranın yokluğunda plastik zemin göze çarpıyor.

renault-meganesedan-01

6- Sürüşü nasıl?

Gelelim asıl konuya. Lansman için hazırlanan otomobillerin biri dışında tamamının ortak özelliği 18 inçlik jantlara sahip olmasıydı. Biz 16 inçlik janta sahip o tek örneği kullanmayı tercih ettik. Daha önceki Megane deneyimimizle sabittir ki büyük jant/dar lastik yanağı birlikteliği Megane’ın süspansiyon sisteminin konfor kapasitesini neredeyse tamamen yok ediyor. Megane Sedan ise daha farklı süspansiyon ayarlarına sahip ve bu durum 16 inçlik jantları saran 205/55 lastiklerle desteklenince konfor tavan yapıyor. 18 inçlik jantlar her ne kadar çok daha iyi dış görünüm sağlasa da sürüşü çok daha kuru ve konforsuz hale getiriyor. Daha kalın camlar, kapı altları ve bagaj duvarları gibi bölümlerde ek izolasyon gibi önlemler sayesinde Megane Sedan sınıfında konfor çıtasını tutabilecek konuma gelmiş. Süspansiyon sistemini darbe emişi oldukça iyi, sessizlik etkileyici ve tüm kontrolleri yumuşacık. Yol tutuş konusundaysa hatchbackten daha farklı bir karaktere sahip. Öncelikle direksiyon sistemi çok iyi ayarlanmış ve bir sedandan beklenmeyecek derecede etkileyici. Ne yazık ki beklenenden çok daha erken gelen bir önden kayma eğilimi var. Bu durum sürüşü tehlikeye atmıyor ama direksiyon sisteminin uyandırdığı istekleri köreltiyor. Aracın görüş açıları gerçekten çok kötü, park sensöründen başlayıp geri görüş kamerasına kadar alabileceğiniz tüm yardımlara ihtiyacınız olacak. 1,5 litrelik dizel motorla sunulan 6 vitesli manuel şanzımanın yumuşak geçişleri de bir Renault klasiği olan kemikli şanzımanların tarihe gömüldüğünün ilanı gibi.

7- Fiyatları nasıl?

1.6 SCe atmosferik benzinli motor ve Joy donanım seviyesiyle 62.600 TL‘den başlıyor ve bu oldukça iyi bir başlangıç. Baz donanıma ve 90 HP güç üreten 1.5 dCi’a sahip versiyonun başlangıç fiyatı 77.950 TL. Aynı motorun 110 HP güç üreten versiyonu ve EDC şanzımana sahip Megane Sedan’ın fiyatı ise 85.150 TL‘den başlıyor. Touch donanım seviyesinde 1,2 litrelik turbo beslemeli benzinli TCe motor ve EDC şanzıman 79.400 TL‘den başlayan fiyata sahip. Bu donanım seviyesinde 1,5 litrelik motorun 110 HP güç üreten versiyonu manuel şanzımanla 82.850 TL‘den ve EDC şanzımanla 89.050 TL‘den başlayan fiyatlara sahip. Son olarak Icon donanım seviyesiyle TCe motor ve EDC şanzımanlı versiyon 87.100 TL‘den ve dCi motor ve manuel şanzıman 90.500 TL‘den başlayan fiyatlara sahip. 1,6 litrelik dizel motora sahip versiyon 94.850 TL‘den başlayan fiyatla satılırken Megane Sedan’ın fiyat listesinin en tepesinde 96.750 TL‘lik başlangıç fiyatıyla 1.5 dCi EDC yer alıyor.

Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum Renault Megane Sedan yorum