Yepyeni bir otomobil olarak Honda Civic Sedan bu ilgiyi hakediyordu. Ne yazık ki tanıtımı sadece 1,6 litrelik baz benzinli motorla yapıldı ama destek de gecikmedi. Gerçi satış rakamlarına göre atmosferik beslemeli motora sahip olması Civicseverleri durdurmamış ama bu yeni versiyon da taze kan arayanlar için biçilmiş kaftan olacaktır. O zaman RS gibi iddialı bir takının Civic Sedan’a neler getirdiğine bir bakalım.

honda civic rs yorum

1- Nedir?

Şu ada ülkemizde üretilen en güçlü otomobil. Hatta muhtemelen ülkemizde üretilen gelmiş geçmiş en güçlü seri üretim otomobil. 1,5 litrelik benzinli motoru turbo besleme sayesinde 182 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor. Dış tasarımda krom yerine siyah ön ızgara, 16 yerine 17 inç çapında jantlar ve bagaj kapağındaki RS logosu fark yaratmak için kullanılmış.. Etrafta sahte egzoz çıkışlarına sahip onlarca model varken Honda iki yandaki çift egzoz çıkışını tamponun altına gizlemiş ki RS takılı bir model için bu hayli ilginç bir seçim. İç mekandaki farklarsa kırmızı aydınlatmalı gösterge tablosundan ibaret.

honda civic rs yorum

2- Performansı nasıl?

0-100 saniye hızlanması 8,1 saniye. Anlayacağınız GTI’ların sadece bir adım gerisinde kalan bir kompakt sedandan bahsediyoruz. Bundan daha iyisi için doğrudan Audi S3 Sedan’a göz dikmeniz gerekiyor ki bunun için de fiyat skalasında kocaman bir atlama yapmanız lazım. Performans hissi en az kağıt üzerindeki verileri kadar etkileyici. CVT şanzıman konusunda aklınızda soru işareti olabilir ama bunun için gerçekçi bir neden yok. Şanzıman motorun kendini en iyi hissettiği devir bandını kullanmak konusunda uzman. Böylece sakin kullanımda düşük tüketim için mırıldanmasını sağlayabildiği gibi performans beklentilerinde de kükremesini sağlayabiliyor. Şanzıman 7 oranda kilitlenerek manuel değişimlerin direksiyondaki kulakçıklardan yapılabilmesini sağlıyor. Bu sırada yaptığı vites düşürmeler efsanevi hızıyla etkileyici. Tabii çift kavramalı şanzımanların yarattığı küçük patlamalar yok çünkü gerçek vites değişimleri olmadığı için bu tür gösterilere  ihtiyaç duymuyor.

3- Sürüşü nasıl?

Eğer güçlü bir Civic Sedan olarak bakarsanız çok iyi. Performansı gerçekten etkileyici, gücünü kendine saklamayı iyi biliyor ve eğer dikkatli kullanırsanız gücünü tasarruf için de kullanabiliyor. Biz 80 km’lik bir otoyol sürüşünde 7,5 litre/100 km’lik tüketim değeri elde ettik ki bu ölçümde kısa ama etkili güç patlamaları da vardı. Eğer gerçekten az tükettirme derdine düşerseniz 1,5 litrelik motor bunu yapabilecek potansiyele sahip. Fakat RS takısı beklenti yarattıysa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Tüm sürüş elamanları normal versiyonla aynı; frenleri, süspansiyonu, direksiyonu ve belki koltukları RS adının hakkı için elden geçirilebilirdi. Neyse ki iyi bir baz üzerinde yükseliyor da yüksek gücün getirdiği sorumlulukları taşıyabiliyor. Yumuşak süspansiyon sistemi yüzünden gövde salınımı beklenenden fazla, direksiyonu da oldukça hissiz. Anlayacağınız RS takısına çok takılmamak lazım.

honda civic rs yorum

4- Fiyatı nasıl?

25 Şubat’ta piyasaya çıktığında 109.900 TL’lik satış fiyatına sahip olacak. Bu değer tek dişe dokunur rakibi olan VW Jetta 1.4 TSI’la kıyaslayınca makul kalıyor. Aynı motora sahip olan Skoda Octavia ise bu ikiliden ciddi oranda daha uygun fiyatlı.

5- Sonuç

Temel olarak baktığımızda ilk izlenimlerimiz RS’in adının altında ezilmediği sürece oldukça iyi bir model olduğu yönünde. Honda uzun yıllar önce 160 HP güç üreten V-TEC motora sahip Civic Sedan’ın ruhunu diriltmek adına bu takıyı ortaya atmış ki o model gerçekten sedan karoserli bir GTI’dı. RS ise güçlü, belki kompakt sedan müşterisinin beklediğinden çok daha güçlü bir model.

honda civic rs yorum honda civic rs yorum