Pikap pazarı değişiyor, daha doğrusu tüketici talepleri değişiyor ve pikaplar da buna ayak uyduruyor. Çünkü yeni bir kitle, bu iş araçlarını sadece heybetli oldukları için satın almaya hazır. Fakat özünde binek araç müşterisi oldukları için pikaplar için sıradışı kimi donanımlar onlar için olmazsa olmaz. Bu yeni ve kolay ikna edilebilir müşteri kitlesi doğal olarak bütün üreticilerin de iştahını kabartıyor. Isuzu gibi işin profesyonel yönüne çok daha büyük yatırım yapmış bir üretici bile buna uzak kalmadı ve D-Max de makyajlı versiyonuyla şehir pikapçılarına göz kırpar hale geldi. Peki D-Max kaldırıma parkedilecek bir pikap olabilmiş mi?

isuzu d-max v-cross 1.9 2018

1- Nedir?

Isuzu’nun 1 tonluk pikabı. Binek araç dünyasına yabancı olduğu için belki biraz Isuzu’dan bahsetmek gerek. Isuzu neredeyse bir asra dayanmış bir üretim geçmişine sahip. Dizel motorlar konusunda uzman. Hatta belki de dünyanın en büyük uzmanı denilebilir. Bu motorlar dayanıklılığıyla biliniyor ve arızalanmadan 1 milyon km yapmış örnekleri ortalarda geziniyor. Isuzu’nun asli işi hafif ve orta sınıf ticari araçlar üzerine. Yine de bir kısmı GM ortaklığından kaynak almış bir dizi binek araç da Isuzu markasıyla yollara çıktı. Dahası Avrupalı GM markaları (Opel ve Saab) yanında kendisin de çok iyi bir dizel motor üreticisi olan Renault bile bir dönem Isuzu imzalı dizel motorlar kullandı. Isuzu günümüzde Anadolu Grubu ile ortak şirketi Anadolu Isuzu çatısı altında Türkiye’de üretim faaliyetinde bulunuyor. D-Max de Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kurulu tesislerde üretilen araçlar arasında. Ne yazık ki bu yazının konusu olan V-Cross versiyonu Tayland’dan ithal ediliyor. V-Cross dışındaki makyajlı D-Max versiyonları 2018 Ocak itibariyle yerli üretim olarak piyasaya sunulacak. D-Max’e geri dönecek olursak; 5,29 metrelik boyu ve 3,10 metrelik aks mesafesiyle ortalama bir pikap boyutlarına sahip bir araç.

 

2- Yenilikler ne?

Öncelikle kaputun altında tamamen yeni bir motor yer alıyor. Isuzu tarafından geliştirilen motor, 1,9 litrelik hacimden 164 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Güç verisi yerini aldığı 2,5 litrelik motorla neredeyse aynı ama tork verisi 40 Nm daha az. Dahası, eski motor 400 Nm’lik torkunu 1400 d/d’dan itibaren üretebilirken yeni motor 360 Nm tork için 2000 d/d’ya ihtiyaç duyuyor. Bunun etkilerini azaltmak için 5 vitesli yerine 6 vitesli bir otomatik şanzıman kullanılmış. Bunun dışında küçük kozmetik iyileştirmeler D/-Max’in güncel kalması için devreye alınmış. Yürüyen aksamın geri kalanı ya da 4 tekerlekten çekiş sisteminde herhangi bir farklılık yok.

3- 1,9 litrelik motor nasıl?

Yeni motorun eski motordan daha düşük tork ürettiğini, en azından asfalt üzerinde farketmek zor. Belki yüklü kullanımda, ağır bir römork çekerken ya da zorlu arazide fark oluşabilirdi ama yeni şanzımanın daha geniş oran yelpazesi bunun önüne geçecektir. Motor yumuşak bir çalışma karakterine sahip. Nispeten sessiz ve titreşimsiz çalışıyor. Çekiş gücü de gayet iyi. Bu motorun önemli bir avantajı var, kullanım maliyetlerinde tasarruf. Öncelikle tabii ki tüketimi daha düşük. Isuzu’nun iddiası yerini aldığı 2,5 litrelik motora göre yüzde 7’ye varan tasarruf olduğu yönünde. Biz yaptığımız sürüş esnasında tüketimi 100 km’de 8 litre civarında ölçtük ki bu da bu boyutta bir araç için makul. İkinci olaraksa MTV, yani motorlu taşıtlar vergisi konusunda tasarruf muazzam. Pikaplar satın alımda tek tip ÖTV’ye tabi tutuluyor fakat 4 tekerlekten çekişli versiyonların MTV’si motor hacmine göre alınıyor. Isuzu yetkililerinin yaptığı hesaba göre, 5 yıllık bir kullanımda 2-2,5 litre aralığında hacme sahip bir modele göre yeni motor sayesinde 9 bin TL tasarruf etmek mümkün. Bu değer, aynı süre içinde 3-3,5 litre aralığında motor hacmine sahip bir pikaba göre 40 bin TL’ye ulaşabiliyormuş. Bu arada bu avantaja sahip tek model D-Max değil, VW Amarok da 2,0 litrelik bir dizel motorla geliyor.

isuzu d-max v-cross 1.9 2018

4- Genel özellikleri nasıl?

D-Max’in iç mekanından sürüşünün her anına kadar tüm özellikleri onun bir iş aracı olduğunu gizlemiyor. İç mekanda kullanılan malzemeler ya da kumandalar nispeten şık ama tüm detaylarda albeni yerine dayanıklılık ön plana çıkıyor. V-Cross’un donanımları etkileyici, dışarıda tavan barlarından basamaklara kadar tüm aksesuarlar standart olarak geliyor, içerideyse tek bölgeli otomatik klima, elektrikli sürücü koltuğu, deri kaplama, 8 inçlik dokunmatik ekran ve 3 USB bağlantısı da standart donanımda. Ekran sonradan takıldığı için araçla entegrasyonu zayıf ama grafikleri ve çözünürlüğü benzerlerinden daha iyi. Havalandırma çıkışlarının altındaki bardaklıklar, sıcak günlerde klimanın serin havasından ikincil fayda sağlamak için çok uygun.

5- Sürüşü nasıl?

Motorun gayet iyi etkisinin yanında sürüş bir pikaptan beklenenlerin ötesine geçemiyor. Koltuklar yüksek konumlu, ağır direksiyonun derinlik ayarı yok ve arka akstaki yaprak yaylar da fazlasıyla sallantı yaratıyor. Bu da sürüşün biraz kaba olmasına neden oluyor. Genel olarak sallantılı sürüş yaprak yaylı pikapların ortak özelliği, D-Max bunu en azından biraz daha direkt direksiyonla birleştiriyor. Yine de özellikle şehir kullanımında manevra yapmak için güçlü bileklere ihtiyacınız olacak.

6- Fiyatı nasıl?

V-Cross versiyonunun satış fiyatı lansman süresince 129.900 TL olarak belirlenmiş. Bu fiyat seviyesi rakiplerin çoğuyla 3 aşağı 5 yukarı benzer. Sadece VW Amarok abartılı bir fiyat seviyesine sahip. Donanımlar açısından bakıldığında V-Cross oldukça zengin görünüyor.

7- Sonuç

D-Max bu yeni versiyonuyla farklı bir kitlenin radarlarına takılacak ve bunun için de hazır. Fakat bu kitle Isuzu dayanıklılığını tercih sebepleri arasına eklemezse D-Max’in şehirli olmak adına eksik kalan yönleri daha dikkat çekici hale gelecektir.

isuzu d-max v-cross 1.9 2018 isuzu d-max v-cross 1.9 2018 isuzu d-max v-cross 1.9 2018 isuzu d-max v-cross 1.9 2018 isuzu d-max v-cross 1.9 2018