Kompakt sınıf sedanlarda dizel motor yetmiyor, dizel motorun otomatik şanzımanla da süslenmesi gerekiyor. Bu ikiliyi kaybeden modeller satışların ciddi düşüşüyle karşılaşıyor ve bu durum da yıllardır böyle devam ediyor. Peki güçlü bir silahı kaybetmek zorsa, hiç sahip olmamak nasıldır? En azından Honda Civic Sedan özelinde çok da kötü olmadığını söyleyebiliriz. Sadece LPG seçeneğine sahip benzinli motorla Civic Sedan hiç de kötü olmayan satış rakamlarına ulaştı. Şimdiyse sıra dizel motorda. Civic Sedan ilk defa dizel motor seçeneğiyle satışa sunuldu.

1- Nedir?

Honda’nın kompakt sedanı.4,64 metrelik uzunluğa ve 2,70 metrelik aks mesafesine sahip. Yeni neslin ön aksında McPherson, arka aksındaysa çok kollu bağlantılı süspansiyon sistemi var. Kokpiti olabildiğince modern tasarlanmış, dijital gösterge tablosu, büyük dokunmatik ekran ve sınıfına yakışır malzemeler şık bir atmosfer oluşturuyor. Saklama alanları çok iyi, kapı içi cepleri biraz daha geniş olabilirdi ama kol dayanağının altında küçük bir gardırop var. Vites kolunun önündeki alan küçük eşya saklamak için ideal. Ne yazık ki USB bağlantıları bu bölümün de altındaki ikinci bir saklama alanında yer alıyor. Kablolarınızı bu bölümden yukarıya geçirmeniz gerekli ve eğer evde ve araçta aynı kabloyu kullanıyorsanız bunu her gün yapmak biraz sıkıcı olabilir. Arka koltuklarındaki diz mesafesi iyi olsa da baş mesafesi uzun boylular için yeterli olmayabilir. 519 litrelik bagaj geniş ve kullanışlı.

2- Motor nasıl?

Temel olarak bilindik i-DTEC motor. Bu motor bin önceki Civic neslinde HB gövdeyle satılıyordu, günümüzdeyse CR-V kaputu altında iki farklı versiyonuyla yer alıyor. Civic’in kullandığı tek turbo beslemeye sahip versiyon ama yeni uygulamada ufak tefek değişiklikler var. Ufak tefek diyoruz ama aslında değişiklikler bir hayli köklü: Alüminyum motor blokuna yine alüminyum güçlendirme çeperleri eklenmiş bu sayede titreşim ve gürültü üretimi azaltılmış. Dahası pistonlar alüminyum yerine çelik tercih edilmiş. Geriye gidiş gibi görünen bu seçimin ardında ısıl verimliliği (yakılan her bir birim yakıtın ne kadarının harekete çevrildiğini gösteren bir ölçüm, güncel motorların ortalaması yüzde 25-35 aralığında, en iyi motorsa yüzde 40 ısıl verimliliğe sahip) yükseltme isteği yatıyor. Malum azot-oksit salımını düşürme zorunluluğu dizel motorların üzerinde bir bıçak gibi sallanıyor ve bunun için ısıl verimlilik de çok önemli. Sürtünmenin azaltılması bilindik bir modernizasyon ama turbonun baştan geliştirilmesi öyle değil. Honda, eski turbo beslemenin yerine elektronik olarak kontrol edilebilen değişken geometrili bir turbo besleme kullanmış.

3- Sürüşü nasıl?

Yeni motor seçeneği Civic Sedan’a çok yakışmış. Konfor odaklı yapıya sahip bir otomobilde tıkırtılı ve titreşimli bir dizel motor sırıtırdı ama i-DTEC bu konuda çok iyi bir iş çıkartıyor. Hatta biz ilk kullanımda balans şaftı olduğunu bile düşündük. Motor, titreşim ve sessizlik konularında Mazda’nın 1,5 litrelik dizeliyle yarışabilecek konumda. 6 vitesli manuel şanzımanın geçişleri net, debriyajı yumuşak ve oranları da iyi ayarlanmış. Bu haliyle baktığımızda 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten motor Civic Sedan’a hem konforlu sürüş hem de yüksek çekiş gücü sağlıyor. Motorun güç üretim karakteri iyi ayarlanmış ve torku da devir bandına güzel dağıtılmış. sonuçta motor esnek, güçlü ve sakin hissettiriyor. Tüketim hakkında konuşmak için henüz erken. Biz sürüş organizasyonu sırasında 100 km’de 6 litre civarında tüketim elde ettik ama bu değeri bilimsel bir ölçüm olarak görmek imkansız. Bunun için dizel motorlu Civic Sedan’ın test parkımıza dahil olmasını beklememiz gerekli. Civic Sedan’ın diğer özellikleri benzinli motora sahip versiyonlarla aynı; konforlu süspansiyon, sessiz kabin ve geri bildirimsiz ama hızlı direksiyon gibi özelliklerin tamamı konfor odaklı bir otomobili işaret ediyor.

4- Fiyatı ve donanımı nasıl?

Dizel motor Premium isimli baz donanım seviyesine sahip değil. Başlangıç Elegance isimli orta seviye donanımla yapılıyor. Bu haliyle satış fiyatı 121 bin TL olarak belirlenmiş. donanım listesinde 6 havayastığı, önde ve arkada aktif gergili emniyet kemerleri, elektrikli katlanır dış dikiz aynaları ve 16 inçlik jantlar gibi donanımlar sunuluyor. Executive isimli üst donanım seviyesiyse 130 bin TL’lik satış fiyatına sahip ve Elegance’a ek olarak LED farlar, far sensörü, deri döşeme ve 17 inçlik jantlar gibi donanımlarla birlikte geliyor. Işığa duyarlı iç dikiz aynası, adaptif hız sabitleyici vb donanımlar hala listede yok ama aldığımız duyumlar bunların makyajla üretime dahil edileceği yönünde.

5- Sonuç

Honda geç girdiği dizel pazarında oldukça güçlü bir konuma yerleşiyor. Başarılı bir dizel motor, Civic’in karakterine çok iyi uyum sağlamış. Yaz aylarının ortalarında, muhtemelen Temmuz ayı itibariyle 9 vitesli ve tork konvertörlü bir otomatik şanzıman dizel motorla birlikte sunulmaya başlanacak ve bu da muhtemelen Civic Sedan’ın miladı olacak.