Peugeot’nun küçük sınıf sedanı 301, makyaj sonrasında ömrünün ikinci yarısına başlıyor. Genel anlamda 301 ve rakipleri filoların göz bebeğidir ve kilit noktalarda bireysel müşteriler için gereğinden daha fazla tavize sahiptir ama günümüzde otomobil fiyatlarının geldiği nokta düşünülünce bu tür modellerin kıymeti kısa süre içinde artacak gibi görünüyor. Bunu gören Peugeot da 301’in donanım listelerini elden geçirmiş. O zaman makyaj 301’e neler getirmiş bir bakalım.

1- Nedir?

Peugeot’nun küçük sınıf sedanı. Boyu 4,44 metre ile rekabet halinde olduğu modellerle benzer ama 2,65 metrelik aks mesafesi kompakt sınıf ortalamalarına daha yakın. Temel olarak sedan sever pazarlara yönelik bir bütçe otomobili ve bu haliyle vaktizamanında Clio Symbol’ün açtığı yoldan ilerliyor.

2- Makyajla neler değişmiş?

Dış tasarımda yeni yüzü dikkat çekiyor. Güncel Peugeot tasarım diline adapte olmaya yarayan bu değişimle farlar, ızgara ve tampon yenilenmiş, gündüz farları LED ampullerle değiştirilip tampona taşınmış. Burun tasarımı, gözünüzü kısıp baktığınızda 301’i 508’le karıştırmanıza neden olabilir. Bunun yanında stop lambaları da değiştirilmiş ve pençe izini hatırlatan ışık imzası 301’e de kazandırılmış. İç mekandaki farklılıklar donanım bağlantılı; üst donanımlarda 7 inçlik büyük bir ekran ve bolca lake kaplama alınabiliyor.

3- İç mekanı nasıl?

Öncelikle bu bir bütçe otomobili. Yani bilindik kalite yoklamaları sizi hayal kırıklığına uğratır. Parmağınızın arkasıyla plastikleri tıklatmayı seviyorsanız daha çok para kazanmanın bir yolunu bulup 301 ve sınıf arkadaşlarından uzaklaşmanız gerekli. İşlevselliği önde tutuyorsanız daha mutlu olabilirsiniz. 301 kokpitinde kullanılan malzemeler en azından göze şık görünüyor. Allure donanım seviyesinde standart sunulan 7 inçlik kapasitif (çift parmakla yapılan el hareketlerine de tepki verebiliyor, haritayı büyütmek gibi…) ekran ya da orta konsoldan kokpitin en sağına kadar uzanan lake kaplamalar kalite algısını arttırıyor. Otomatik gibi görünen ama dijital ekranlı manuel klima sistemi de ilginç bir detay olarak varlığını sürdürüyor. Cam kumandalarının kapı içi yerine orta konsoldaki yeri ya da direksiyon simidinin derinlik ayarının olmaması bizce kokpitin en önemli sorunları arasında.

4- Arka koltukları ve bagajı geniş mi?

Fazlasıyla, uzun aks mesafesi sayesinde bu bölümde bolca diz mesafesi var. Geniş cam alanları da ferahlığı besliyor. Bagaj 506 litrelik hacmiyle oldukça geniş. Hatta bu veriden daha iyi görünüyor. Bagaj zeminindeki halının kesimi iyi zeminde dümdüz durmaması göze batan bir kalite sorunu. Bu örtünün altında gerçek boy yedek lastik ve onun çevresinde de hesaba katılmamış bir saklama alanı var.

5- Sürüşü nasıl?

Makyajla sürüşünde iyileştirmeler yapılmış ama bunların etkisi sınırlı. Öncelikle 301’in en önemli çekim noktası olan 1,6 litrelik dizel motor değişmeden kalmış. 92 HP güç ve 230 Nm tork üreten motor, 5 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor ve yeterli çekiş gücünü düşük tüketimle birleştiriyor. Şanzıman oranları biraz uzun, bu nedenle bolca vites değiştirmeye ve üşenmemeye hazır olmanız gerekli. 301’in izolasyonu pek güçlü sayılmaz ama birlikte yaşanmayacak kadar kötü de değil. Süspansiyon sistemi konfor konusunda başarılı. Sessiz ve darbe emişi iyi sayılır. Direksiyon sistemiyse kimi kompakt hatchbacklerden bile daha iyi çalışıyor. Yol tutuş konusunda bir iddiası yok ama yolda kendini rahat hissediyor.

6- Fiyatı nasıl?

İlgi çekici başlangıç fiyatına sahip. Bu sınıfta rekabet fiyat odaklı ve bu nedenle de baz donanım seviyesi olan Access oldukça temel donanımlara sahip. Active ve Allure ise daha gerçekçi donanım seviyeleri ve daha gerçekçi fiyatlara sahip. Yine de ikinci el bir otomobil satın almak yerine yeni ve dizel motorlu bir otomobil satın almak isteyenler için fiyat seviyesi cazip.

Peugeot 301 fiyat listesi için tıklayın.

7- Satın almalı mıyım?

301 eskisinden daha çekici bir otomobil. Hem kalite hem de ergonomi gibi konularda önemli tavizler vermeyi kabul edenler nispeten makul fiyata dizel motor ve bolca yaşam ve yükleme alanı satın alabiliyor. Bu pek çokları için iyi bir teklif olabilir.