Vergi sistemimiz motor hacmine göre sınıflara sahip. 1,6 litrenin altında yüzde 45, 2,0 litrenin altında yüzde 90 ve devamında da yüzde 145’lik vergi dilimleri var. Bu tablo içinde bir aracın fiyatını ve satış başarısını belirleyen doğal olarak motor hacmi oluyor. Bugün Resmi Gazete’de yer alan karara göre hibrit araçlar için bu oranlar değiştirildi. Kanun alışılmışın dışında bir sınıflandırma yapıyor; içten yanmalı motorunun hacmi 1800 cc’nin altında ve elektrikli motorunun gücü 50 KW’nin üzerinde olan araçlar için ÖTV oranı yüzde 90’dan yüzde 45’e düşürüldü, ayrıca içten yanmalı motorunun hacmi 2500 cc’nin altında ve elektrikli motorunun gücü 100 KW’nin üzerinde olan araçlar için de ÖTV oranı yüzde 145’ten yüzde 90’a düşürüldü.

Peki kanundan hangi modeller yararlanacak? İlk aklımıza gelenler Toyota’nın hibritleri. Bugün Prius’ta kullanılan ve yakın gelecekte ülkemizde üretilip satışa sunulacak olan C-HR’da kullanılmaya başlanacak hibrit yapıda içten yanmalı motor 1,8 litrenin hemen altında ve elektrik motoru da 53 KW, yani yasanın kapsama alanıyla neredeyse birebir örtüşüyor. Ayrıca RAV4’te kullanılan hibrit sistem de yasayla büyük uyum içinde; içten yanmalı motoru 2,5 litrenin hemen altında ve elektrik motoru da 105 KW. Tabii bunlar tamamen tesadüf, yoksa koskoca Türkiye Cumhuriyeti Toyota’nın ürettiği hibritlere göre yasa çıkartmış falan değil.

Bunu kanıtlamak için yasadan yararlanabilecek diğer modelleri araştırmaya giriştik. BMW’nin X5 ve 7 Serisi’nde sunduğu 40e versiyonları için indirim hayali içten yanmalı motorunun 1,8 litreden büyük ve elektrikli motorunun gücü de 100 KW’den düşük (83 KW) olduğu için yıkılıyor. Benzer şekilde Volvo’nun hibriti de büyük hacimli benzinli motor ve yasanın kapsama alanı için güçsüz elektrik motoruna sahip. Hatta ülkemizde satılmayan Hyundai Ioniq’in prizden şarj edilebilen hibrit versiyonu bile direkten dönüyor, içten yanmalı motoru 1,6 litre olsa da elektrik motorunun gücü sadece 45 KW. Aslında biz bu noktada tükendik, uyumlu olabilecek başka bir hibrit varsa diye araştırmaya devam edeceğiz.

Yasa açıklanır açıklanmaz Toyota elini hızlı tutup yeni fiyatları açıkladı. Böylece Prius’un fiyatı 60 bin Euro civarından 45 bin Euro civarına gerilerken RAV4 Hybrid’in fiyatıysa 230 bin TL’den 178 bin TL’ye gerilemiş oldu.