Malumunuz Opel artık PSA’nın. Yani yeni modeller Peugeot ve Citroen genetiğine sahip olacak. Almanya’da bilindik GM içeriğiyle geliştirilen son otomobilse muhtemelen Astra’nın sedan karoserli versiyonu olacak. Çünkü Corsa’nın geliştirilme çalışmaları durduruldu ve bütün diğer projelerde PSA raflarından alınan bileşenlerle devam edecek.

Konumuza geri dönecek olursak; karşımızdaki aslında bir Opel değil ama Astra. GM’in Avustralya’daki markası Holden’in tanıttığı Holden Astra Sedan, son nesil Astra altyapısı üzerinde yükselen sedan karoserli model. Model Almanya’da geliştirilmiş, ABD’de tasarlanmış ve üretim Güney Kore’deki tesislerde yapılıyor. Holden’in iddiasına göre Avustralya beklentilerine uygun olması için uzun bir mühendislik sürecinde de geçmiş ama bu bizi çok ilgilendirmiyor.

yeni kasa opel astra sedan 2018

 

Bizi ilgilendiren konu tasarımı. Aracın gerek burun tasarımı gerekse de arka tasarımı pek Avrupalı beğenisine uygun değil. Bunun yerine biraz daha Uzak Doğulu havası var. Çünkü Avusturya’da Astra Sedan olarak adlandırılmış olsa da bu araç aslında logoları değiştirilmiş Chevrolet Cruze’dan başkası değil. Fakat bu, eski kıtada pek kabul görmeyen bir dil olduğu için muhtemelen bizim Astra Sedanımız, HB versiyonun bagaj kısmı uzatılmış bir versiyonu olacaktır. Holden Astra Sedan’ın iç mekanı da benzer şekilde Cruze’dan alınmış ama biz doğal olarak bildiğimiz Astra iç mekanı bekliyoruz.

Güncel Astra Sedan neslinin uzatmalı ömrü muhtemelen yıl sonunda bitecek ve yerini yeni nesle bırakacak.

yeni kasa opel astra sedan 2018