Firmalar yeni modellerini tanıtırken ne yapacaklarını şaşırdı. Teaser yani modelin fotoğrafının karanlık bir ortamda ya da küçük bir parçayla erkenden paylaşılması ya da sosyal medyada merak uyandıracak herhangi bir diğer aktivite daha büyük etkinlik için önemli adımlar. Seat bu konuda ilginç bir adım attı. İspanyol üretici yakın zamanda tanıtacağı SUV’u için ismi, sosyal medya üzerinde arıyor.

Önce yeni SUV’la ilgili bilgi verelim. Malumunuz bir araca isim verecekseniz içeriğinin ne olduğunu bilmenin faydası olacaktır. Bu konuda gölgede kalan pek bir detay yok çünkü model basitçe Skoda Kodiaq’ın Seat logolu versiyonu olacak. Yani Ateca’nın bir sınıf üzerinde yer alan 7 koltuk kapasiteli bir SUV düşünün. İkinci olarak önemli bir detayı size aktaralım; Seat model isimlerini İspanyol şehirlerinden alıyor. Leon, Toledo, Alhambra, Ateca ve tabii ki Ibiza. Yani, eğer tüm İspanyol yerleşim birimlerini ezbere bilmiyorsanız önereceğiniz ismin kabul görmesi için önünüzde İspanya haritası açık olsa iyi olur. Fakat bunu yaparken ismin farklı dillerde kolay okunabilmesi ve bir otomobilin arkasında şık durması da önemli. Örnek vermek gerekirse Torrehermosa ülkenin kuzeybatısında bir kasabanın adı ama yeni SUV’unun ismi için Seat’ın tercih listesinde önde olmayacağı da kesin. Bizim önerimiz Montuenga oldu. Biraz zor okunuyor ve gereksiz şekilde uzun ama İngilizce dağ kelimesini çağrıştırması bir SUV için hoş olabilir. Bu arada umarız bu isme ısınmazlar zira araç tanıtıldıktan sonra seçilecek ismi defalarca yazmamız gerekecek.

O zaman isim arayışının şartlarına geçelim. Öncelikle arayış, 22 Haziran’a kadar devam edecek. Yani önünüzde biraz daha zaman var ama İspanya’da o kadar çok şehir olmadığı için biraz acele etmeniz faydalı da olabilir. Katılım için bu linkten ulaşabileceğiniz internet sitesini kullanmanız gerekli. Buradan toplanacak öneriler arasından oluşturulacak olan kısa bir liste, Seat uzmanları ve test müşterilerinin beğenisine sunulacak. Sonuçta finalist olarak tanımlanabilecek 3 isim 12 Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıklanacak. 25 Eylül’e kadar sürecek halk oylaması sonrasındaysa kazanan isim 15 Ekim’de yeni SUV’la birlikte açıklanmış olacak. Peki bundan sizin kazancınız ne olacak? Tabii ki torunlarınıza anlatacak çok havalı bir hikaye. Daha ne istersiniz ki?