Hynudai’nin bugünkü konumunda Santa Fe gibi modellerin payı büyük. Sadece uygun fiyata bir sürü donanım veren bir markayken yaptığı arazi aracı atılımı sayesinde Hyundai imaj değiştirmişti. Bugünse Hyundai’nin imajı çok daha pahalı araçlar satabilecek kadar yüksek, SUV/Crossover pazarında rekabet hiç olmadığı kadar kanlı ve teknoloji de aldı başını gidiyor. Peki bu durumda yeni nesil Santa Fe’den neler beklememiz gerekiyor?

Öncelik tabii ki tasarımda. Yeni nesil bir aracın en önemli pazarlama unsuru paketi oluyor. Santa Fe bu konuda hem yenilikçi hem de tutucu bir karakteri tercih etmiş. Kulağa karmaşık ya da anlamsız gelse de uygulama gayet basit: Tucson’un ağırbaşlılığı ve Kona’nın cesaretini birleştirirseniz ortaya yeni nesil Santa Fe çıkıyor. Farlar Kona’da olduğu gibi iki parça ama onun ya sev ya nefret et tasarımı yerine vurgu üst kısımda bulunan gündüz farlarına yapılmış. Bu sayede Tucson’un bakışı kopyalanmış ve farların iki parçalı yapısı geri planda tutulmuş. SUV’un boyu  4,77 metre. Bu haliyle yeni rekabette eski heybetine sahip olmayı sürdürecek gibi görünüyor.

İç mekan daha sakin bir atmosfere sahip. i30’u andıran bir çizgi kabul görmüş ve geniş dokunmatik ekran kokpite hakim bir konumda yer alıyor. İlk fotoğraflar kabindeki kalite algısının yüksek olacağı yönünde bir izlenim bırakıyor ama tabii bunu gerçek hayatta görmeden anlamak zor.

Gerçek bir Santa Fe’yi görmek için ilk şans Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı olacak. Modelin bu tanıtımı izleyen aylarda satışa sunulması bekleniyor. Tabii bu bizi pek ilgilendirmeyebilir çünkü Santa Fe’nin en azından şimdilik tüm motor seçenekleri 2,0 litre ve üstü hacme sahip olacak gibi. 2,0 litrelik benzinli motor ve 2,2 litrelik dizel motor yeri garanti olan güç kaynakları.