Raptor, ya da tam adıyla Velociraptor, küçük ama hem çok hızlı hem de çok akıllı bir yırtıcı. Çok şanslıyız ki son Raptor aramızdan 71 milyon yıl önce ayrılmış. Yoksa bize pek bir gelişme şansı tanımazlardı. Ford’un Raptor ismini kullandığı araçsa pek bu yırtıcıya benzemiyor: F150 Raptor, iri, nispeten yavaş ve zekadan çok kas gücüne güvenen bir araç izlenimi yaratıyordu. Ve beklendiği gibi bu paket çok başarılı oldu. Peki başarı sadece tek bir modele endeksli olmak zorunda mı? Tabii ki hayır. Bu yüzden artık Ranger’ın da Raptor versiyonu var.

ford ranger raptor 2 litre dizel 10 vites

Ranger aslında Avusturalya’da geliştirilen bir pikap. Fakat 1 tonluk pikapların Avrupa pazarında gitgide daha popüler hale gelmesiyle önemi arttı. Sonuçta Raptor gibi bir versiyon, 1 tonluk pikap pazarı için önemli bir yenilik.

Raptor sadece dış görüntüsüyle bile oldukça çekici bir araç. Fakat onu farklı kılan aslında bu görüntüsünün altında yatan özellikleri. Örneğin aracın görüntüsü Ranger’ın daha havalı bir versiyonu gibi olsa da şasisi baştan tasarlanmış. Temel olarak Raptor’un hızlı arazi sürüşleri için hazır olması gerekiyor ve bu da normal bir araç için asla yaşanmaması gereken zıplamalara karşı dayanıklı olmasını gerektiriyor. Şasinin güçlü olması bu nedenle çok önemli. Dahası arka aksta hala sabit aks kullanılıyor ama bir önceki nesil Opel Astra’dan tanıdık Watt kolu ile tekerlek ekseninin düz tutulmasının yanında ayarlanabilir gazlı amortisörler yardımıyla da zıplamalardan sonra daha yumuşak sönümlenme şansı elde edilmiş. Bu arada önde ve arkada Fox Racing tarafından üretilmiş amortisörler  kullanılmış ki bu da Raptor’un iddiasının ne kadar büyük olduğunun kanıtı olmalı.

ford ranger raptor 2 litre diford ranger raptor 2 litre dizel 10 viteszel 10 vites

285 tabanlı BF Goodrich lastikler, ayarlanabilir çekiş sistemi ve güçlendirilmiş fren sistemi de modelin diğer ilginç özellikleri.

Kaputun altındaki güç kaynağı da önemli bir yenilik. 2,0 litrelik hacme ve çift turbo beslemeye sahip yeni dizel motor, 213 HP güç ve 500 Nm tork üretebiliyor. Bu seviye Raptor’un V6 motorlu rakipler seviyesini tutturduğunu gösteriyor. Dahası güç iki aksa 10 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinde aktarılıyor. Bu haliyle Raptor’un ataklık konusunda ilginç bir araç olacağını düşünmek mümkün.

Ranger Raptor ilk olarak Asya-Pasifik pazarlarında satışa sunulacak. Ülkemizde satışa sunulması için en azından bizim bildiğimiz bir engel yok. Yani pikap pazarı biraz daha sabrı kaldırabilir.

ford ranger raptor 2 litre dizel 10 vites ford ranger raptor 2 litre dizel 10 vites ford ranger raptor 2 litre dizel 10 vites