Motorlu araç güvenliği büyük bir hızla ilerliyor. Bu ilerlemede Euro NCAP ve benzeri kurumların etkisi çok büyük. Çünkü dağıtılan yıldızlar önemli bir pazarlama destekçisi ve bu da üreticileri bu testlerde başarılı olmak için yatırım yapmaya itiyor. Yani bizim açımızdan sonuç kazan-kazan durumu.

Güvenlik üzerine harcanan paranın miktarı arttıkça çarpışma testlerinin monotonluğu da artmıştı. Çünkü katılan neredeyse her araç bir kaç beylik önlemle 5 yıldız alabiliyordu. Bu durum güvenlik açısından iyi ama ilerleme açısından tabii ki kötü. Bu nedenle Euro NCAP de testlerini güne uyarladı ve güvenlik testinde sadece kazada koruyucu (pasif güvenlik ekipmanları) değil kazadan kaçınmaya yardım eden (aktif güvenlik ekipmanları) donanımları da değerlendirmeye aldı. Sonucundaysa testler tekrar şenlendi. Bugün bu testlerden 5 yıldız almak için otomatik fren yapan bir güvenlik donanımının sunulması şart.

Son testler de bunu gösterdi. Bu tarz bir donanımı standart ya da ek donanım olarak sunan (otomatik fren yapan yardımcı sistemin sadece araçları değil yayaları algılaması da ayrıca değerlendiriliyor) Skoda Kodiaq, Mini Countryman ve Nissan Micra 5 yıldız almaya hak kazandı. Bu arada küçümsediğimizi düşünmeyin, bu 3 araç da çarpışma güvenliğinden tam not aldı, yani test kriterleri içindeki kazalarda yolcularını başarıyla korudu. Suzuki Swift ise biraz daha şanssız. Çünkü otomatik fren yapabilen bir sisteme ek paketle sahip olmasına rağmen bu sistem yayaları tanımıyor. Bu nedenle de güvenlik paketine sahip halde bile 4 yıldızda kalırken standart haliyle 3 yıldızla yetindi. Bu sırada çarpışmalarda yolcularını ve yayaları koruma konusunda üzerine düşen tüm işleri yerine getirdiğini ve bu disiplinlerden 5 yıldız aldığını da atlamayalım. Fakat konu güvenlik olduğunda fazla ekipman göz çıkartmaz ve Suzuki de 5 yıldız istiyorsa Swift’in donanım listesini gözden geçirmeli.