Kia’nın orta sınıf sedanı Optima’nın yeni neslinin ilk fotoğrafları bir şekilde tanıtımdan önce sızdı. Görünen o ki Güney Koreli üretici kalite sıçramasını orta sınıfta da sürdürüyor. Peki eğer gerçekten bugünkünden daha da kaliteli hissettiren bir Optima’yla karşılaşırsak VW Passat için zor günler gelebilir mi? Tabii ki hayır.

KiaOptima002

O Zaman yeni nesil Optima’yı anlatmaya bu hayır cevabının kaynağından başlayalım. Kia ve Hyundai’nin elinde çok başarılı bir 1,6 litrelik dizel motor bulunuyor. Bu motoru i30 ve Cee’d’de kullanan üreticiler, nedense biraz daha ağır modeller için aslında abartılı bir güç farkı yaratmayan 1,7 litrelik bir dizel kullanıyor. Bu da bizim vergi sistemimiz açısından büyük fark yaratıyor. Yeni nesil Optima da bu dizele sahip olacak. 141 HP güç ve 340 Nm tork üreten 1,7 litrelik dizel isteğe bağlı olarak 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla da donatılabilecek.

Peki Optima’yla ilgili iyi haber yok mu? Aslında var, 1,6 litrelik aşırı beslemeli bir motor hem de çift kavramalı şanzımanla birlikte kullanılacak. Bu motor şimdilik listede yok ama Kia yakın zamanda motor yelpazesinin genişletme sözü veriyor. Bunun dışındaki bilgilerde çok büyük değişikliklere işaret etmiyor. Optima’nın boyu, aks mesafesindeki 1 cm’lik artış sayesinde aynı oranda uzamış ve 4,85 metreye ulaşmış. Aks mesafesi de 2,80 metre. Otomobilin genişliği 2,5 cm artmış. Bunun yanında Kia yeni Optima’nın eskisine göre yüzde 50 daha iyi burulma direnci olduğu iddiasında ki bu iyi bir haber. Böylece iri Koreli daha direkt ve daha dinamik sürüş özellikleri sunabilir.

KiaOptima004 KiaOptima001