Bentley’in güncel ürün gamı, güçlü, kaslı ve kendini belli eden modellerden oluşuyor. Üreticinin ağır abisi rolündeki Mulsanne bile farklı burun tasarımına sahip ve bu haliyle S Serisi ya da 7 Serisi gibi genel müdürler için değil patronlar için olduğunu belli ediyor. Şimdiyse İngilizler her üreticinin bir gün gireceğini düşünmeye başladığımız SUV sınıfın giriyor.

Bentley Bentayga

Bentayga, Bentley’in ilk SUV’nunu adı olarak tescillendi. Adının garip olduğunu düşünüyorsanız bir de fotoğraflarına bakın. Biz tasarım uzmanı değiliz ve bu tür kararlar kişisel zevklerle ilgili ama Bentayga bizim kişisel zevklerimize uymuyor. Eğer gözümüz Bentayga’ya da alışacaksa firmalar tasarım bölümlerini kapatabilir.

Bentley Bentayga

İç mekan neyse ki daha geleneksel tarza sahip. Beklendiği gibi kalitesi fotoğraftan bile anlaşılan malzemeler ve şık tasarım, detaylarda kullanılan ince işçilikle birleştirilmiş. 5,14 metrelik uzunluğa ve 2,99 metrelik aks mesafesine sahip bir araçtan beklendiği gibi Bentayga’nın iç mekan genişliği tatmin ediciden çok daha öte. Fakat 430 litrelik bagaj hacmi öyle değil. Muhtemelen, ortalama bir Bentayga müşterisi, tatil valizlerini taşımak için havaalanına giderken iki Bentayga’ya ihtiyacı olacaktır.

Bentley Bentayga Bentley Bentayga

Bentley SUV’nun güç ve kabiliyet açısından akıllarda soru işareti bırakmasını istememiş. Bentayga 608 HP güç ve 900 Nm tork üreten W12 motorunun gücünü 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğine birden aktarıyor. Motor, devasa torkunu 1250 d/d’dan itibaren üretiyor. Anlayacağınız 2,5 tonluk bu dev park manevrası sırasında bile coğrafya değiştirecek kadar güçlü. Peki bu verilerin karşılığı ne? Bentayga’nın 0-100 km/s hızlanması 4,1 saniyede yapıyor. Etkilenmediniz mi? O zaman bu tartışmalı güzelliğin 301 km/s son hıza ulaşabildiğini yazalım. Evet bir süper sporcu kadar hızlı bir SUV’dan bahsediyoruz.

Bentley 48V’luk elektrik sistemine geçen ilk üreticiler arasında yer alarak Bentayga müşterilerine yeni multimedya deneyimleri yaşatmayı hedefliyor. Bu yeni elektrik sistemi sayesinde ilerde elektrikli turbo beslemeler hayatımıza girecek ama bunun Bentayga ile alakası yok.

Bentayga’nın arazi kabiliyeti de gelişkinmiş ama baz donanımında bile 20 inçlik jantlar sunulduğu düşünülünce bu iddiayı araştırmak yerine inanıp geçmek yeterli görünüyor. Bentayga’nın önümüzdeki aylarda müşterilerle buluşması bekleniyor. Yani eğer potansiyel bir Bentayga müşterisiyseniz, yakın zamanda Bentley’den bir telefon alabilirsiniz.

Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga Bentley Bentayga