Malumunuz Opel kompakt sınıfta yeni bir başarı macerasına daha atıldı. Yeni maceranın adı her zamanki gibi Astra, hatta ilk defa bu sefer selefiyle benzer hatlara sahip ve bir Astra gibi görünüyor. Eğer bu hatchbackle ilgileniyorsanız bu linke tıklayıp detayları alabilirsiniz. Hatta her halükarda önce hatchback Astra haberimizi okursanız biz de staion wagonla ilgili bu haberde genel özelliklere daha az yer verebiliriz.

Astra’nın station wagon karoserli versiyonunun adı Sports Wagon. Bu aslında yaygın bir davranış biçimi; en sıkcı ve sıradan görünen modele sportiflik algısı yaratan bir isim vermek bir çok otomobil üreticisinin kullandığı bir yol. Sanki bu sayede hepimiz bir station wagon satın alıp rafting yapmaya başlayacakmışız gibi. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, bu sefer Astra’nın station wagonu gerçekten sportif görünüyor. Aslında Astra Sports Tourer bir station wagon gibi değil de bir Shooting Break gibi görünüyor. Neyse ki bu sadece tasarım oyunu, yoksa ebatları standart bir station wagon gibi.

Ebatlar için gereğinden fazla standartlar dahilinde demek bile mümkün. Astra ST’nin 4,70 metrelik uzunluğu değişmeden kalmış. Fakat yeni yerleşimler sayesinde sürücünün baş mesafesi ve arka koltuk yolcularının diz mesafesi iyileştirilmiş. bu sayede iç mekan ferahlık hissi de iyileştirilmiş olmalı. Bagaj hacmiyle ilgili henüz tam detaylar açıklanmadı ama arka koltuk sırası yatık konumdayken elde edildiği açıklanan 1630 litrelik hacim selefinin 1550 litrelik hacmine göre önemli bir iyileşmeyi gösteriyor. Muhtemelen koltuklar dik konumdayken de selefinin 500 litrelik hacminden daha iyisini sunabilecektir.

Tıpkı hatchback kardeşi gibi ST de selefinden 200 kg’a kadar daha hafif olma iddiasında. Hatta baz benzinli motora sahip versiyon selefinin baz benzinli motora sahip versiyonundan 130 kg daha hafif. Bu hafiflemenin hem şimdiki Astra’nın hatallığını ortadan kaldırması hem de şikayet konusunu olan yüksek tüketim verilerini düşürmesi bekleniyor. Motor seçenekleri hatchback versiyonla aynı olacak ve yukarıdaki linki tıklamaya üşenenler için belirtelim, 1,0 litre ve 1,4 litre hacimli benzinli motorların yanında 1,6 litre hacimli bir dizel sunulacak. Dizel motor 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte de sunulacak.

OpelAstraST000 OpelAstraST001 OpelAstraST003