Renault kompakt sınıf hatchbackler konusunda muhteşem geçmişe sahip olmasa da kompakt sınıf sporcular konusunda tam bir efsane. Megane’ın Renault Sport tarafından elden geçirilmiş hali olan Megane RS iki nesildir en iyi kompakt sınıf sporcu olarak nitelendiriliyor.

Peki onu bu kadar başarılı kılan ne? Öncelikle Megane RS’ler hedefe odaklanmış otomobiller. Yani, onlar birer sporcu olarak banttan iniyorlar ve başka öncelikleri de yok. Bu sayede kompakt sınıfta virajlarda Megane RS kadar heyecan veren bir GTI daha bulmak imkansız. Direksiyon sistemi normal versiyonun hayal bile edemeyeceği kadar direkt ve hızlı çalışıyor ve adeta sürücünün aklından geçenleri okuyor. Motoru tam bir canavar, devirleri çerez gibi tüketiyor, devir kesiciye aniden vurarak sizi şaşırtıyor ve sanki yer çekimi ve rüzgar direncinden muafmış gibi bir sonraki viteste de hızlanmasına devam ediyor. Sözün özü, Megane RS’in hiç bir zaman normal bir Megane’la alakası olmamıştır. Megane ne kadar konforluysa RS o kadar konforsuzdur, Megane ne kadar içine kapanıksa RS o kadar gösterişlidir.

RenaultMeganeRS RenaultMeganeRS

Şimdiyse Renault Megane RS’in daha da sert bir versiyonu için randevu veriyor. Bu o kadar şaşılacak bir durum değil aslında. İkinci nesil Megane’ın son dönemlerinde de Renault benzer bir hamle yapmıştı. Pileksi arka cama, arka koltukların yerinde yükselen takla barına, 4 noktalı emniyet kemerlerine ve gerçek yarış koltuklarına sahip R26R versiyonu Megane RS’in uç noktasını gösteriyordu. Peki güncel Megane RS ürün gamında R26R’ın yerini tutacak versiyondan neler beklenmesi gerekiyor? RS bugün 265 HP güç ve 370 Nm tork üreten 2,0 litrelik bir motora sahip. Yeni versiyonun motor gücünde oynama yapmak o kadar da zor olmasa gerek. Fakat bu oynamanın onu 300 HP seviyesine çıkartmak yerine daha küçük bir oynamayla 280 HP seviyesine çıkartması bekleniyor. Bu rakamı nereden mi buluyoruz? Basit, RS Nurburgring’de önden çekişli otomobillerin hız rekoruna sahipti. Bu unvanı kısa süre önce Seat Leon Cupra ondan aldı ve üstüne üstlük 8 dakikanın altında bir süre elde etti. Leon Cupra’nın motor gücü tam 280 HP. RS’in unvanı için 280 HP güce ek olarak bu özel versiyonda hafifletme çalışmalarından da nasiplenmesi muhtemel. Şimdi gözler 16 Haziran’da yapılacak tanıtıma dönmüş durumda. 8 dakikanın altında bir Nurburgring zamanı ve daha da vahşi daha da hızlı bir Megane RS bekliyoruz.

RenaultMeganeRS RenaultMeganeRS