Öncelikle bu projenin tek amacı BMW’nin Münih’teki fabrikasında çalışma deneyimi yaşayan genç öğrencilerle onların eğitmenleri arasındaki bir yaratım sürecine destek olmak. Ve bunun için yepyeni bir otomobil geliştirmişler. Eğitim konusunu bir kenara bırakırsak, ortaya çıkan şey sadece Mini’nin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Paceman’den geliştirilmiş bir pikap, daha doğrusu bir modern zaman Chevrolet El Camino’su.

Mini paceman pikap Mini paceman pikap

Konseptin burun tasarımı Paceman’den değiştirilmeden alınmış. Arka kısım ise neredeyse baştan yaratılmış. Countryman yerine Paceman seçilmesiyle arka kapılarla sorun yaşamanın önüne geçilmiş. Böylece sadece tavan ön koltukların arkasından kesip yerine bir pikap kasası kondurmak kalmış. Sadece diyerek küçümsediğimiz zannedilmesin, monoblok bir otomobilde gövdeyi kesip biçmenin ne kadar zor olduğuna dikkat çekmek gerek.

Arka kısım gidince doğal olarak yedek lastiğe yeni bir yer bulunması gerekmiş. Neyse ki tavanın üzerine yerleştirilen bir bagaj hem yedek lastiği taşıyor hem de Paceman Adventure’un ihtiyacı olan maceracı görünüme destek oluyor. BMW teknik ayrıntılarla ilgili bilgi vermiyor ama fotoğraflarda özellikle arka kısım normalden biraz daha yüksek duruyor. Tabii bu sadece süspansiyon sistemini üzerindeki yükün azalması nedeniyle yaşanmış da olabilir. Sonuçta asla yola çıkmayacağına göre bunun fazla bir önemi de yok. Sonuç mu? Sonuç şu ki, Mini Paceman’in mantıklı kabul edilebileceği bir formun olduğu kanıtlandı. Ne mutlu bize.

Mini paceman pikap Mini paceman pikap