Haber

Ve işte karşınızda: Yeni nesil Toyota Corolla Sedan

Toyota, eskiden olduğu gibi tümünü Corolla olarak adlandırmaya başladığı kompakt sınıf ailesinin son üyesini tanıttı. Sedan karoserli versiyon Türkiye’de üretilmeye devam edecek.

single-image

-+

Kompakt sınıfta yenilikler dönemi başladı. Önümüzdeki bir iki yıl içinde tüm sınıfın ya yeni nesillerini ya da makyajlanmış hallerini göreceğiz. Bunlardan biri de Toyota Corolla. Corolla 12 nesliyle start noktasında ve dahası bu nesille birlikte tüm karoser türleri tekrar Corolla adıyla anılacak. Yani Auris adı tarihe karıştı, yani bu yazının konusu olan modelin adı Corolla Sedan.

Tüm versiyonlar Corolla adıyla anılıyor anılmasına ama sanki Auris çağındaymışız gibi HB ve SW karoserli versiyonların yüzleri ortakken sedan karoserli versiyon daha farklı görünüyor. Bu farkın kaynağı ağabey Camry ile bağ kurmak olabilir. Sonuçta yeni Corolla yerini aldığı nesle göre bir hayli saldırgan görünüyor ama bir şekilde makyajlı versiyonu da andırıyor.

Otomobilin boyutları çok değişmemiş. 4,64 metrelik uzunluk 1 cm daha fazla ama 2,7 metrelik aks mesafesi güncel nesille aynı. Bu ilginç çünkü Corolla Sedan neredeyse baştan yaratılmış. Tıpkı diğer karoser versiyonları gibi Sedan da TNGA adı verilen yeni altyapı üzerinde yükseliyor. Bu altyapının en önemli özellikleri sürüş konusunda hissedilecek gibi: Aşağıya çekilmiş ağırlık merkezi ve çok kollu arka aks Corolla Sedan’ın sınıfında ilginç bir konuma yükselmesine öncülük edecek. Bu seçimle birlikte Avrupalılar’ın uzaklaştığı çok kollu arka aks modasını Japonlar sürdürecek gibi görünüyor.

Otomobilin iç mekanında dijital gösterge tablosu, büyük dokunmatik ekran ve C-HR’da olduğu gibi kaliteli görünün malzemeler dikkat çekiyor. Tabii bunların donanım seviyesine göre seçimlik olacağını öngörmek mümkün. Benzer şekilde güvenlik donanımları da çok zengin ama bunların da önemli bir kısmının üst donanımlara özgü olacağını tahmin etmek zor değil.

Corolla’nın kaputu altındaki en önemli yenilik, daha doğrusu tek yenilik 1,8 litrelik benzinli motorla kombine edilen hibrit yapının seçenek olarak sunulması olacak. C-HR sonrasında Adapazarı’ndaki fabrikanın ikinci hibrit üretimi olacak olan bu versiyon çok önemli çünkü ilk açıklamalara bakılırsa Toyota artık dizel motoru sunma fikrine sıcak bakmıyor. Güç kaynağı olarak yerini garantileyen ikinci motorun 1,2 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip benzinli olmasını bekliyorduk ama 1,6 litrelik atmosferik yerini korumayı bir şekilde başarmış gibi görünüyor. Şu anda olduğu gibi CVT şanzımanla da alınabilecek olan motor, 132 HP’lik güç çıkışıyla muhtemelen baz motor olarak sunulacak.

Yeni nesil Corolla’nın 2019’un ilk çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyor.

You may also like